"Çok hafif" 10 Linux dağıtımı!

Az RAM, güçsüz işlemci... Bu 10 Linux dağıtımı için hiçbiri sorun olmayacak!

"Çok hafif" 10 Linux dağıtımı!

Modern Linux dağıtımları, çok sayıda kullanıcıya hitap etmek için tasarlanmıştır. Bunun sonucu olarak da sınırlı kaynağı olan eski makineler ve sistemler için fazla şişkin olabiliyorlar. Eğer büyük bir RAM kaynağınız ve fazladan bir-iki çekirdeğiniz yoksa, bu dağıtımlar sizin için yüksek bir performans sunmayabilir. Neyse ki eski donanımların tekrar hayata dönmelerini sağlayan pek çok "hafif" dağıtım da bulunmakta.

Ancak hafif dağıtımlar ile çalışırken ortaya çıkan önemli bir eksik var. Bu dağıtımlar, sınırlı kaynak ile çalıştıklarından dolayı, sihirbazlar ve komut dosyaları gibi pek çok detayı devre dışı bırakıyorlar.

Bununla beraber bu dağıtımlar, eski donanımları kullanılabilir kılıyor ve hatta şu anda kullandığınız "yüklü" dağıtımların bile yerini alabilirler.

Bu yazımızda sizlere, hafif ama işini fazlasıyla iyi yapan 10 Linux dağıtımını tanıtmaya çalışacağız...

Absolute Linux

Slackware tabanlı Absolute Linux, masaüstü kullanım için tasarlanmış bir dağıtım. Ata dağıtımının aksine Absolute, ayarlamalar ve bakımı oldukça kolay gerçekleştirilir bir şekilde karşımıza çıkıyor. Günlük hayatta kullanılan kelime işlemciler, tarayıcılar, e-posta araçları, multimedya oynatıcılar ve benzeri pek çok uygulama ile beraber geliyor.

Metin tabanlı olmasına rağmen yükleyici oldukça düz ve takip etmesi kolay. 700 MB'ın biraz üstünde olan bu dağıtım, listemizdeki en ağır dağıtımlardan biri ve yükleme hızı, diğerlerine göre daha yavaş gözüküyor.

Ancak bir kez yüklendikten sonra, Absolute oldukça hızlı ve çevik. IceWM pencere yöneticisi ve diğer popüler uygulamalar için sahip olduğu alternatifler ile bu dağıtım, eski makineler için biçilmiş kaftan. Masa üstünde bulunan belgeler de kullanıcılara yardım ediyor.

Toutou Linux

Bu Fransız dağıtım, 180 MB'ın hemen üstünde ve çoğu popüler uygulama için alternatiflere sahip. Toutou, varsayılan olarak Fransızca ayarlanmış durumda yani yapmanız gereken ilk şey, tercih ettiğiniz dile ve zaman dilimine geçmek oluyor.

Dağıtım, yüklemenin ardından varsayılan OpenBox pencere yöneticisi ile varsayılan bir grafik sihirbaz sunuyor ve ayarlamaları yapmanıza yardımcı oluyor. Ne yazık ki, bu dağıtımda bazı ufak sorunlar bulunmakta ve arayüzün bir kısmı, İngilizce seçimine rağmen Fransızca olarak kalıyor ve bu da gezinmeyi biraz zorlaştırıyor.

Ayrıca Toutou'da otomatik olarak tarayıcı bulunmuyor; aralarında Opera ve Firefox'un da bulunduğu altı seçenekten birini yüklemeniz için seçenek sunuluyor.

Neredeyse her özelliğini kişiselleştirmeniz de mümkün. Bu özelliklerin arasında yükleme karakterleri, yazıcılar, scanner'lar, flash ve kablosuz sürücüler de bulunuyor ve bu işlem, masa üstünün sol üst kısmında bulunan Parameters simgesi aracılığı ile gerçekleştirilebiliyor.

CorePlus

En minimal ve en küçük Linux dağıtımlarından biri olan CorePlus, birkaç farklı seçenek şeklinde sunuluyor. En hafif sürüm sadece 15 MB iken, CorePlus sürümü yaklaşık olarak 75 MB. TinyCore sürümü sadece flwm pencere yöneticisi ile sunulmakta ancak CorePlus flwm, IceWM, JWM, FluxBox, Openbox ve Hackedbox arasından seçim imkanı tanıyor.

En son yayımlama, bir öncekine göre bazı kullanışlı güncellemeler sunmakta ve bunların arasında TinyCorePure64 sürümünde legacy-BIOS/UEFI multi-boot desteği de bulunmakta.

Bu minimalist dağıtım, çok sayıda uygulama sunmuyor ve sadece bir metin düzenleyici ve terminal ve bağlantınızı ayarlama imkanı sunuyor. Kontrol paneli, dağıtımın ayarlanabilir farklı alanlarına hızlı erişim sağlıyor. Multimedya codec'leri bulunmuyor ancak Apps olarak adlandırılan grafik paketi sayesinde daha fazla yazılım yüklemek de sorun olmuyor.

Lubuntu

Bu hafif dağıtım, muhtemelen tüm zamanların en kutuplaştırıcı Linux dağıtımının bir türevi. Lubuntu, çoğu modern dağıtımdan daha az kaynakla çalışan ancak en sevdikleri uygulamaların hepsinden de mahrum bırakmayan bir seçenek arayan kişiler için ideal.

Temel olarak netbooklar ve eski makineler için tasarlanmış olan dağıtım, LXDE çalıştırıyor ve kullanışlı araçlar ve özelliklerin yanı sıra pek çok ofis, internet, multimedya ve grafik uygulaması da sunuyor. Hafif bir dağıtım olması sebebiyle Lubuntu, hızlı ve enerji tasarruflu çalışmaya odaklanmakta. Mümkün olan her alanda daha az kaynak isteyen alternatif uygulamalara yönelinmiş durumda ve bunların arasında Abiword ve e-postalar için Sylpheed de bulunmakta.

Lubuntu, Ubuntu depoları ile uyumlu ve bu sayede fazladan binlerce pakete ulaşma imkanı sunuyor.

LXLE

Lubuntu üzerine kurulmuş olan LXLE, LXDE'ye önem veren bir diğer dağıtım. Her yayım, atasının LTS yayımına bağlı ve bu sayede uzun süreli donanım ve yazılım desteği garantileniyor. Eski makineleri hayata döndürmeyi amaçlayan bu dağıtım, kullanıma hazır bir masa üstü olarak tasarlanmış. Tasarım şekli ise, Windows kullanıcıları için hazır bir değişim olarak düzenlenmiş durumda.

Geliştiriciler, performansı arttırmak için gerekli olan tüm modlar ve değişimler için hatırı sayılır bir süre harcamışlar ve var olan düzinelerce duvar kağıdından da anlaşılabildiği üzere estetiğin önemi oldukça büyük.

LXLE, internet, ses ve video, grafik, ofis, oyun ve daha fazlasını içeren pek çok farklı alanda tam özellikli uygulamalara sahip. Ayrıca Weather utility ve Gigolo (uzak bağlantıları düzenleyen bir aksesuar) gibi kullanışlı pek çok aksesuar da dikkat çekiyor. Yüklenebilir Live imajlar olarak 32-bit ve 64-bit makineler için ulaşılabilir durumda olan LXLE, hemen herkesin seveceği bir dağıtım olacaktır.

MX Linux

Antix ve MEPIS topluluklarının ortak çalışması ile Debian Wheezy üzerine kurulmuş olan bu inanılmaz hızlı dağıtım, kendisini orta sıklet olarak tanımlamakta. MX Linux, ayarlamayı basitleştirmeyi ve standart bir masa üstü tecrübesi sunmayı hedeflemekte. Dağıtım, iki ISO seçeneği sunmakta: PAE ve 32-bit mimari için non-PAE. Bunların ikincisi, 3GB'ın altında RAM'e sahip olan cihazlar için önerilmiyor.

XFCE masa üstü ortamı tarafından güçlendirilen MX Linux, aynı zamanda birkaç yenilikçi ve bağımsız tasarlanmış parçaya da sahip. Bu parçaların arasında Whisker Menu ve Qupzilla tarayıcı da bulunmakta.

Her ne kadar masa üstü sade ve sıkıcı gözükse de, varsayılan çok sayıdaki uygulama seçeneği sayesinde diğer dağıtımlar ile arasındaki bu fark kapatılıyor. Hatta codec yüklemek, Flash ayarlarını yapmak Nvidia sürücülerini yüklemek gibi pek çok farklı işlem için özel araçlar da sunuluyor.

Porteus

Bu Slackware tabanlı dağıtım, USB bellek veya CD üzerinde çalışmak için tasarlanmış durumda ancak bir hard diske de kolaylıkla yüklenebilir. Sistem RAM'i üzerinden çalıştığı için oldukça hızlı.

Porteus'un özel avantajı ise, sıkıştırılmış bir halde bulunuyor ve dosya sistemini anlık olarak yaratıyor olması. Önceden yüklü olan uygulamaların dışında, dağıtım için bütün ek yazılımlar modüller halinde sunuluyor. Porteus'un modüler doğası da, bunları küçük ve yoğun bir hale getiriyor.

32-bit ve 64 bit makineler için sunulan bu dağıtım, ISO imajını indirirken kullanıcılara KDE4, LXQt, MATE ve XFCE arasından seçim imkanı sunuyor. Kullanıcılar, özel bir imaj yaratırken, Nvidia, AMD grafik kartları için sürücüler, tarayıcı ve istedikleri kelime işlemci ve benzeri tercihlerini ekleyebiliyorlar.

Porteus, kullanıcılara yardımcı olmak için çok sayıda belge de bulunduruyor.

Slitaz

Sadece 256 MB RAM ile bile çalışabilen bu dağıtım, OpenBox pencere yöneticisi ile hoş bir masa üstü deneyimi sunuyor. Slitaz, TazPanel gibi bazı özel araçları kullanıyor ve çeşitli özelliklerin ayarlanması için tek bir kontrol paneli sunuyor.

TazPanel sayesinde yazılımları yönetebiliyor, yazıcılar ve tarayıcılar gibi çeşitli donanımları ayarlayabiliyor, bootloader seçeneklerini değiştirebiliyor ve daha pek çok farklı işlem yapabiliyorsunuz. Ayarlanabilen her bir seçenek, Ayarlar, Donanım, Boot gibi farklı sekmelere ayrılmış durumdalar. Kullanması oldukça basit olan bu araç, çoğu kullanıcısının beğenisini kazanacaktır.

Birkaç farklı sürüm olarak sunulan dağıtımın en hafif sürümü yaklaşık olarak 20 MB RAM ile çalışıyor ancak grafik ortam sunmuyor. Slitaz, kullanmaya hazır bir FTP/web sunucusu ve FTP ve e-posta istemcilerini, internet tarayıcılarını ve modern bir masaüstü dağıtımda  bulacağınız standart araçların tümünü sunuyor.

Vector Linux

Bu dağıtımı hemen her amaç için şekillendirebilirsiniz. Vector Linux, ev kullanıcıları için çok hızlı çalışan bir masa üstü seçeneği olabileceği gibi, bir sunucu veya ofis bilgisayarınız için bir kapı da olabilir.

Her ne kadar en son sürüm 2012'de sunulmuş olsa da, proje ölmüş değil ve Vector Linux 7.1'in RC1'ı 2014 yılında yayınlandı. Sitenin haberler sayfası bir süredir güncellenmemiş olsa da dağıtım halen hayatta gibi gözüküyor.

XFCE ile güçlendirilen ve sadece yükleme için olan Slackware tabanlı bu dağıtım, GTK+ uygulamalarını tercih ediyor gibi gözüküyor ancak grafik Gslapt paket yönetim aracı ile başka yazılımlar bulup yüklemeniz de mümkün. İlk olarak sadece 32-bit makinelere sunulmuş olsa da, sürüm 7'den beri 64-bit makineler için de yayınlanıyor.

Puppy Linux

Puppy Linux, düşük kaynaklara sahip eski makine ve sistemleri tekrar kullanılabilir yapmaya yarayan hafif bir dağıtım. Bu proje, 11 yılı aşkın bir süredir güzel, zarif ve hızlı sürümler sunmakta ve bunlar 200 MB'ın biraz altında olan yüklenebilir Live imajları olarak karşımıza çıkıyor.

Küçük boyutuna rağmen bu dağıtım uygulama dolu ve bunların bazıları, ekonominizi yönetmenizi sağlayan Homebank veya diskleri kataloglamaya yarayan Gwhere, Samba paylaşımlarını yönetmeye ve bir firewall kurmaya yarayan grafik araçlar gibi, oldukça alışılmadık uygulamalar.

Puppy Linux'un TahrPup sürümü, Ubuntu üzerine kurulmuş ve bu yüzden de Ubuntu'nun depoları ile uyumlu. Bu sayede kullanıcılara kullanmak için oldukça büyük bir kaynak sunulmuş oluyor. QuickPet aracı ile de en popüler uygulamaların bazıları kolaylıkla yüklenebiliyor.

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

Damn Small Linux'u unutmuşsunuz.

Teşekkür ediyorum kendi adıma linux haberlerine yer verdiğiniz için.

Lxde,Mate ve Xfce masaüstü paketleri üstün hızda çalışırlar Yüklenmiş mevcut olan farklı linux dağıtımları üzerinden de (Yazılım,Paket yöneticilerinden) manuel olarak yüklenebiliyor teşekkür'ler paylaşım için kolay gelsin. :)

M$ stajyeri: Ama ben Windows la çok mutluyum ki

Ilgilenenler okusun, digerleri alt satira... Eski bilgisayarim icin yuze yakin linux kurmayi denedim. 2004 yilindan kalma laptop. Slackware, salix, pclinuxos, puppy, arch ve manjaro bilgisayari yormadan calisti. Diger linuxlar ya agir calisti ya surucu bulunamadi yada hic kurulamadi. Ama pclinuxos gibisini gormedim. Kullanici dostu, aradigin ayarlara kolayca ulasabildigin, driver ve guncelleme sorunu olmayan, kolay kurulan sistem. Eski bilgisayari olanlara siddetle tavsiye ederm.(freeMUST)

@27 Haziran 2015 00:01 senin tam olarak indirip kurduğun hangi versiyonu hocam. farklı sürümleri mevcut sanırsam?

Bir zamanlar 1,44 MB yani bir disketlik işletim sistemleri vardı :)

@27 Haziran 2015 10:35 QNX :D Ille de 33 karakter olmasi lazimmis yorumun. Biz de doldururuz. fadffasdfasefasdfsadfasdfasdfasdfasdfs

süper bir paylaşım..teşekkürler CHIP ...

2015-06-25: Ubuntu 15.10 Alpha 1 2015-07-30: Ubuntu 15.10 Alpha 2 2015-08-11: Fedora 23 Alpha 2015-08-11: Tails 1.5 (see calendar) 2015-08-27: Ubuntu 15.10 Beta 1 2015-08-31: FreeBSD 10.2 2015-09-01: Linux Lite 2.6 2015-09-22: Fedora 23 Beta 2015-09-24: Ubuntu 15.10 Final Beta 2015-09-28: Black Lab Linux 7.0 2015-10-22: Ubuntu 15.10 2015-10-27: Fedora 23 2015-11-03: Tails 1.6 (see calendar) 2016-02-01: Linux Lite 2.8 yukarıdaki dağıtımlar yakında gelecek

arkadaşlar hiç pardusdan bahsetmiyonuz .

@29 Haziran 2015 09:15 Pardus eski makinelere kurulmaz. Ustelik hic bir halta da yaramaz. Basindan sakat olan bir proje. Derleyecilerden tanidiklarim var. Basindan soyledik oyle garip garip Japon dagitimlari ile ugrasmayin, Debian in suyu mu cikti diye. 10 yilda bir ane beceremedler. Bak Ubuntu liderlige oynuyor. Tamamen bosa zaman ve emek kaybi oldu. Turkiye'nin de 10 yili yokoldu. Harcanan paralari saymiyorum bile.

@03 Temmuz 2015 16:46 2013 yılından sonra debian tabanına geçti. artık debian sağlamlığında

@03 Temmuz 2015 16:46 2013'ten beri Debian'a geçti...

Oooo ben bunlari termunal emulator ile androide kurar ucarim valla

Kendi kullandığım Alpine var. Hafif ve düzgün.

Hızlı olması veya zayıf bilgisayarlarda çalışması yeterli değil, ayrıca Türkçe, performans, yetenek ve kullanışlı olması da önemli. Bunların içinde hepsini kapsayan bir dagıtım maalesef yok. Lubuntu bu özellikleri taşıyan tek dagıtım gibi görünse de onun da yetenek ve performansı tartışılır durumda, zira bazı hatalardan henüz arınmış degil, ayrıca kısa süreli kullanımdan sonra performanstan düşüyor. Ancak buna ragmen genel anlamda en iyisi yine Lubuntu diyebilirim...

o bu değil de kali efsanedir arkadaşlar. güvenlik açısından kullanmanızı yeğlerim. biraz araştırma yapın herşey windows değildir.

ŞÖYLE BİR SORUN VAR BİRÇOK LİNÜX SÜRÜMÜ KULLANDIM BİR SÜRE SONRA HEPSİ HANTALLAŞTI...SEBEBİNİ ANLAYAMAMAKLA BERABER HER DEFASINDA FORMAT ATMAK ZORUNDA KALDIM.

O zaman bizde bildiğimizi söyleyelim.benim tavsiyem manjaro openbox resmî sürüm olmasa da gayet iyi. Xfce bile yavaş kalıyor malesef bana pentium m 1.6 768 RAM

20 yıldır Linux kullanırm ofis ve işyerimde de 1 makinede windows vardır oda sadece win. çalısan mwüesleki yazılım amaçlıdır. Kendim mühendisim autocad dahil hepsini linux ile çözmel en ileri seviyede mümkün ve çok güvenlidir. hangi dağıtım derseniz bem bu 20 yılda 100 lercesi ile haşır neşir oldum tabiki, tecrübem mühendisler için Mageia, Open Suse, mühendis değilseniz, ubuntu, mint, manjora yeterli olacaktır. bu 20 senede windows kullanmama gerek sadece mesleki amaçlı sap2000 dir o kadar.

Kim yazmışsa tam yerinde yazmış, baştan savma yapmamış. Kendi deneylerime göre bu dağıtımların hepsi gerçekten hafif. Ancak yazarın da belirttiği gibi Lubuntu ve LXLE dışındakileri kullanmak için önce tecrübe ister. Çoğunun kurulum ve kullanımı zordur. Ben size bir dağıtım önereyim, bunların hepsinden her konuda üstündür. Bunsenlabs Linux

Bu işin kralı crunchbang dır hidrojen adıyla yeni sürüm çıktı onu daha deneyemedim ama eski hali çok iyiydi...

Sayın Linux Üstatları, ben de web server kurmak istiyorum fakat makinam 1,6 P4 1,5 GB ram 80 GB HDD olan bir bilgisayar, araştırmalarım sonucunda Linux işletim sisteminin Windows'tan daha güvenilir olduğunu gördüm. Siz bu belirttiğim Desktop PC için en hafif ve kolaylıkla kurabileceğim bir sistem olarak Linux'un hangi sürümünü önerirsiniz ? Bu konuda bilgilerinizi ve yardımlarınızı rica ediyorum. Saygılar

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir