Cortana için fazla beklemeyin...

Windows 10'u kurduğunuzda sizi Cortana'nın karşılayacağını sanıyorsanız, çok yanılıyorsunuz!

Windows 10'daki Cortana belli ülkelerde çalışacak

Microsoft'un hızla popüler olan sanal asistanı Cortana'yı tanıyorsunuz. HALO oyunundaki bilimkurgu dijital karakterinden Windows Phone'daki sanal asistanlık görevine geçiş yapan Cortana bir süredir de Windows 10'un teknik ön izleme sürümünde çalışmalarına devam ediyordu.

Şimdi Cortana'nın geleceğine dair yeni haberler geliyor. Microsoft, popüler sanal asistanın Windows 10 sürümünü, sadece belli ülkelerde çalışacak şekilde yeniden düzenleyecek. Windows 10 resmen piyasaya çıktıktan sonra Cortana'nın Windows sürümü sadece Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya, Hindistan, İtalya, İngiltere ve ABD'de çalışacak. Elbette dili İngilizce olacak.

Cortana'nın bulunacağı Windows 10 sürümleri ise şöyle: Windows 10 Pro, Windows 10 Home, Windows 10 Mobile, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Mobile Enterprise ve Windows 10 Education. 

Aslında bu durum pek şaşırtıcı değil; Windows Phone 8.1'de de Cortana her ülkede kullanılamıyordu ve yine bahsi geçen ülkelerin bazıları için aktif durumdaydı. Bize düşen tek şey ise, Cortana'nın da bir gün, Siri gibi Türkçe konuşarak ülkemize ulaşmasını beklemek...

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Bence bize Düşen artık kendi yazılımımızı yapmak ve onu kullanmak. Kişisel bilgilerimizi yeterince verdik. Taa ki parmak izimize kadar. Adamlar Çince dil desteğini bile ekliyor , yıllar sonra Türkçe desteğini Yarim yamalak yamaliyorlar. Bizde seviniyoruz Türkçe geldi diye.

@17 Mayıs 2015 18:53 yorumunuza bir Türk olarak katılıyor fakat bir bilişimci ve bunun pazarlamacısı olarak maalesef katılmıyorum. çinin nüfüs ve getirmiş olduğu kullanıcı sayısı belli bizim ülkemizdeki belli Sizce Türkiye de kaç İcihaz sahibi var 500.000-750.000 ? işte bu yüzden Türkiye ve Türkçe destekler en sona bırakılıyor :(

@17 Mayıs 2015 18:53 lafa bak "çince dil desteğini bile veriyor" Tabi vericek adamlar 2 milyar. Senin gibilerden 3 kuruş kazancam diye türkçe gibi saçma bir dillemi uğraşıcak. Bu arada hepinize tavsiyem yıl 2015 bi zahmet İngilizce öğrenip İngilizce kullanın

Özenti velet! Kendi diline dinine sahip çıkmazsan senin gibi beyinin'de sıkıntı olanları kendi dillerine kendi dinlerine katarlar iki kelime ingilizce öğrenip gavurlara hava atana kadar Arapça öğrenip ahiretini kurtar zira geberince ingilizce bildiğini sormayacaklar! özenti velet. Ayrıca bu iş para işi değil! Biz Müslüman bir ülkeyiz onlar'da harici dinler! Bütün mesele bu satılmıyor edilmiyor kısmı (iran gibi) kılıfı sizin gibi süzükler e yutturuyorlar.Kendi teknolojimizi geliştirmeden değişmez

@17 Mayıs 2015 18:53 bu haberin altına, bu taleple yorum yazan Türkiye'den kaç kişi çıktı: 1. Elbette pek çok kişi bunu ister, ama katılımcı, talepkar, ne istediğini bilen, bilinçli, ortak bir amaç için birleşip güç oluşturabilmek falan filan. Anladın herhalde ne demek istediğimi. 75 milyon, 2 milyardan az olabilir ama büyük bir pazar, öyle kenara bırakılacak bir pazar değil. Niçin mobil app lerin çoğunda Türkçe desteği görüyoruz? Çünkü bunları kullanan bilinçli bir kitle var.

@17 Mayıs 2015 23:00 İnsan konuştuğu ve yazdığı dile hiç saçma der mi? Sen Türkiyede yaşamıyorsun sanırım! :D

@18 Mayıs 2015 00:52 Türkçeyi savunup Türkçe hakkında hiç bir bilgi sahibi olmayan insanların, Türkçeyi savunması ne saçma! Üstelik Arapça bilmekle ahirette kurtulacağını sanıyorlar.. Sizin en büyük sorununuz ''Biz Türküz, onlar gavurlar'' anlayışıyla egonuzun tavan yapması.. Türk olunmakla bir halt kazanamazsınız siz. Söylesene bugün Türkiyeyi hangi devlet ciddiye alıyor? Neyse. Biz 100 yıl geçse bile medeni bir toplum olamayacağız..

windows 10 gerek telefon gerek bilgisayarını almayı düşünüyorduk.. demekki YURDUMUZUN insanını hiç yerine koyuyorsa ne telefonunu ne biilgisayarlı 10 versiyonunu almayacağız ulan windows sen bizi tanımazsan bizde seni tanımayız. mecburen eski 7, ile devam edeceğiz. hele hele telefonunu hiç almayacağız. ülkelere yaptığın bu hal ve hareket SAYGISIZLIK VE TERBİYESİZLİKTIR .SENİN YAPTIĞIN WİNDOWS..

@18 Mayıs 2015 00:56 MAC ? İPHONE ??

@18 Mayıs 2015 00:56 Aynen .En güzeli en son çıkan,fasonlaşmamış işleitm sistemi Windows 7 yi kullanmak.Diğerlerini kullanmayın. Marketle parakazandırmayın onlara. Ta ki bu ülkeye bir şeyler yapana dek !

Hayır, size düşen görev mikropsoft ürünlerini kullanmayı red etmek.

cortana bilgisayarına yüklemek isteyenler ingilizce versiyonunu yükleseniz bile Türkiye Abd ve diğer bölgelerin dışında olduğu gerekçesi ile çalıştırmanız mümkün değil yazılım dilinin İngilizce yükleme ilgisi yok bilgisayar bölgesi ile ilgili dir Ülkemiz yazılım geliştirme açısından geride olması normaldir bilgisayar yazılım dili ingiliz diline göre geliştirilmesi nedeniyle bu dili yazılım için öğrenip kullanmak mecburiyeti vardır.

Öyleyse Korsana devam

Cortana cortladı desene:)

Cortana dan önce adam gibi Türkçe sesli komut tanıma ve sesli metin girme işlevlerini geliştirseler bence daha iyi olurdu. Yıllardır ingilizce için metin tanıma komut tanıma teknolojileri var ama Türkçe için çok yetersiz kaynak bulunuyor...

MS için Türkiye bir şey ifade etmiyor olmasada olur modunda... tekelci ms sayenizde...

doğru kendi yazılımımızı yapmak en doğrusu. ama bizim bilişimciler kendi sektörlerinde gelişime ayak uyduracağına , yazılım üreteceğine çaktırmadan siyaset yapsın hükümete çaksınlar. biz neden geri kaldık diye. biz neden geriyiz biz neden böyleyiz. gerçekten siz neden böylesiniz?

Şu windows Phone yi övenler siz bill gets in maaşlı adamlarısınız wp kullanılmaz bu seviyededaha çokk ekmek yemesi lazım

cortana tr dil desteği gelmiyeceği için cortlayacağını baştan sçylemiştim boşa hayal durdunuz win 10 ,win7 den ayıran birçok fonsiyonda tr ye gelmeyecek bize kalan win10 edge ve dx12. eliniz mahkum kulananacaksınız kendiniizi boşa kandırmayın , bölge ayarını usa seçerek dili eng yaparak kulanıla bilir ,türkiyre ve tr için yok. 1yıl içinde win 10 geçiş ücretsiz deniyor ,gecenden 1yıllsonra yeni v çıktı denilip ücret istenecek artık güncelemeler ücretli, yılık lisans dönemi başlıyor umarım olmaz

yok ben cortana için ne bekleyeceğim? koca firma seksten medet ummada daha ne yapabilir onu merak ediyorum. cortana cortana değil reality kings resmen!

Geç olsuna ama güç olmasın. Microsoft Sam in sesini istemeyiz. Navigasyondaki abla da olmasın. Bekleriz.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost