Cortana'nın yanına "Cortono" geliyor!

Microsoft'un "seksi" sanal asistanı Cortana artık yalnız değil; yanına "Cortono" geliyor!

Cortana'nın yanna "Cortono" geliyor!

Cortana, ilk olarak Microsoft'un ünlü aksiyon oyunu HALO'da karşımıza çıkmış ve büyük popülarite kazanmıştı. Daha sonra Microsoft, kendi için Siri'ye rakip bir sanal asistan yaratmak isteyince, halihazırda HALO oyununda yeterince ünlenmiş sanal asistan Cortana'yı kullanmaya karar vermiş ve elbette Cortana, oyundaki o seksi haliyle bütünleşmiş olarak medyada ilgi görmüştü.

Microsoft şimdi Cortana'nın imajında biraz değişilik yapmak istiyor. Dileyen kullanıcıların erkek bir Cortana karakteriyle iletişim kurmasını sağlamak üzere Cortan'ya erkek karakter hazırlıyor.

Microsoft'un Build 2015 konferansın sırasında duyurulan gelişmeye göre Microsoft yeni erkek asistana henüz isim koymuş değil. Belki Cortana ismi kullanılmaya devam edilecek veya Cortana geliştirme müdürünün yaptığı şakada olduğu gibi belki de ismi "Cortono" olacak.

Cortana'da ayrıa Windows 10 ile birlikte başka değişiklikler de olacak Örneğin, bir film için bilet ayırdığınızda, evinizden sinema salonuna kadar gitmek için Uber üzerinden bir taksi çağırmak için gerekli işlemler de otomatik olarak gerçekleşecek ve Uber şoförü, filmin hangi matinesine yetişmek istediğinizi bilerek, sizi geç kalmadan filme ulaştırmaya çalışacak.

Tabi, tüm bu özellikler Türkiye'de nasıl karşılık bulur veya ne zaman Türkiye'ye gelir, şimdilik belli değil.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Telefonla çok uğraşmaktan sanırım bağzı harfleri unutmuşsunuz :)

Master chief olsun madem

Cortana candır ya. Master Chief'ten bacımız :)

Bu bildiğimiz işe yaramaz şeyler şeyler için kullandığımız deyim ''Cart-Curt''dan türetilmiş, arkasına ana ono heceleri eklenmiş olmuş Cartana, Cortono! Microsoft bu uygulamaların isim telif hakkı için tüm Windows 10 ları Türk halkına bedava vermelidir. TDK uyuma, Türkçe sözcüklerin telif hakkını ara! :)))

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir