CrunchBang Linux, yolun sonuna geldi!

Bir dönem adından çok bahsettiren Linux dağıtımı, resmi olarak yolun sonuna geldi!

  • Levent Öztürk
CrunchBang Linux, yolun sonuna geldi!

CrunchBang Linux dağıtımının Britanyalı geliştiricisi, projeyi bitirdiğini duyurdu. Philip Newborough, yazılım üzerinde çalışmaktan vazgeçme kararını geçtiğimiz Cuma günü yayınladığı bir yazı ile açıkladı. Yazı şu şekildeydi: "Onu (yazılımı) geride bırakıyorum çünkü dürüst olmak gerekirse artık bir değere sahip olduğunu düşünmüyorum. Ve duygusal sebeplerden dolayı tutunmaya devam edebileceğime rağmen, bunun, kullanıcılar için en iyi şey olacağını düşünmüyorum. Bu, vermesi kolay olmayan bir karar oldu ve aylardır bu kararı erteliyordum... Sevdiğiniz bir şeki bırakmak oldukça zor.""

CrunchBang, masaüstü için optimize edilmiş bir Debian türevi ve netbook'larda rahat kullanılabilecek bir ürün. Newborough'un da tam amacı, aslında bu idi. Yazısında da belirtildiği üzere, CrunchBang'in ilk üretilmesinin ardından pek çok şey değişti ve şu anda, Linux kullanıcılarının başka "hafif" yazılım seçenekleri de bulunmakta.

Genel olarak bakıldığında, CrunchBang'in 2009 yılından bu yana üst kademe Linux yazılımları için bir tehdit oluşturmadığı gözüküyor. Bunun en büyük sebebi ise, yazılımın oldukça yavaş bir şekilde geliştirilmesi olabilir. Yayınlanan en son CrunchBang sürümü, Mayıs 2013'te yayınlanan v. 11 Waldorf (CrunchBang yayınları The Muppet Show karakterleri ile adlandırılmakta) olarak biliniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Forever Hackintosh !

@10 Şub 2015 17:36 Şunu diyenler bir de hackintoshun uyumluluğunun ne kadar az olduğunu bilseler. Tamamen uyumlu bir laptop alındığında bile bir çok sorun çıktığını bilseler ne güzel olur :)

Adini hiç duymamistim bu bilindk bişey mi 5 den fazla dağıtım ) sayabilirim)

ilk defa duyuyorum....

doğru olanı yapmış takdir ettim :D

galiba "windows forever"

Geliştirmeye devam etse de yapabileceği bir şey yoktu. Openbox artık geliştirilmiyor. Düşük sistem gereksinimli, sade bir çok dağıtım çıktı ortaya ayrıca. Bunların sonucu doğal olarak geliştiricisinin geliştirmeye devam etmesinin bir mantığı yok.

Aslında dramatik.Bağımsız bir geliştiricinin endüstriye teslim oluşu.Linuxun geliştirme felsefesi mükemmel.Ama çok sayıda gereksiz sürüm var.Debian,Arch,Fedora gibi 2-3 ana akım dağıtım üzerine odaklanıp topluluk haline gelemediler.Çok başına buyruk çok dağınık.Sonuç hüsran Şekil 1.A

Güzel değildi zaten. Sade olacağım derken saçmalamış bir dağıtımdı. Linux Mint kullanın. Böyle sizi yarı yolda bırakacak kişisel dağıtımları kullanmak akıl işi değil.

eski tip 32 bit işlemcisi olanlara peppermint3 öneririm ;)

Openbox ve tint2 hiç de kullanışlı değildi. 20 yıldan genç bir bilgisayar olduğu sürece mint mate ile iyi performans alabilirsiniz.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play