Daha fazla Plazma TV üretmeyecek...

Tekrar doğduğu söylenen plazma TV'lerin hiç beklenmeyen bir anda yediği sert tokat haberimizde!

Daha fazla Plazma TV üretmeyecek

Eknomik açıdan sıkıntılı günler geçiren Panasonic, Plazma TV üretme işini askıya almaya hazırlanıyor. Japon ekonomi dergisi Nikkei'ye göre; önümüzdeki üç yıl boyunca yeni Plazma TV üretmeyeceği söylenen şirket, gelirlerini düzene sokmak için yeni yollar arayacak.

Aslına bakılırsa Panasonic, bir süre öncesine kadar Plazma TV denince akla gelen ilk isimlerdendi. Zira elektronik devi, 2010 yılında televizyon satışlarından elde ettiği geliri tam 10.5 milyar dolara kadar çıkarmayı başarmıştı. Ancak her geçen yıl bambaşka boyutlar kazanan TV pazarının, görece demode sayılabilecek Plazma TV'lerin de önünü tıkaması kaçınılmaz görünüyordu.

Şirket daha önce 2014 yılından itibaren, ana üretim merkezi olan Amagaskai'daki panel üretimine son vereceğini açıklamıştı. Ancak Nikkei'ye göre, Panasonic'in bir yıl daha bekleyecek sabrı kalmamış görünüyor.

Panasonic, konuyla ilgili henüz yorum yapmış değil. Ancak OLED teknolojisi için Sony ile iş birliği içinde olduğunu bildiğimiz şirketin, yepyeni teknolojilerle geri dönmesi kaçınılmaz.

Berk Toparlak

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

plazmanın katili günümüzdeki firmaların aç gözlülüğü olmuştur, lcd panellerin yaygın olmasının sebebi açgözlü firmalar plazmaya ucuz alternatif olan lcd panelleri tercih ettiler fahiş fiyata kalitesiz görüntü veren lcd panellerle tüketici yüzyılın en büyük kazığını yedi, görüntü kalitesini işlem gücü ile geliştirme teknolojisine rağmen plazma ekranlardan geri kaldığını bilen bilir, ancak insanlar gerçek olanla değil kendilerine ne satıldığı ile ilgilendiklerinden lcd satışları patladı, bunun bedeli de; mağazadaki ağzını sulandıran görüntü kalitesi üçkağıdını yiyen müşteri 10.000 dolar gibi yüksek bir meblağ ödeyip evine kurdurup televizyon yayınlarını izlemeye başladığında daha ilk saniyede görüntü kalitesinin rezaleti yüzünden soğuk duş etkisi kendini göstermiştir üstelik bluray dvd film izlemek bile para etmiyordur, kazıklanan müşteri mağazadaki ağzını sulandıran o görüntü kalitesini yakalayabilmek için o ekrana özel çekilmiş ve o ekrana göre ayarlanıp kayıt edilmiş o demo dvd`yi izlemesi gerektiğini bilmez! birilerinin aç gözlülüğü ve çoğunluğun teknoloji cahilliği yüzünden hayatımızdaki kalite gasp ediliyor, mesela benchmark test sonuçlarına aldanıp ona göre işlemci seçip, kazıklandığından bihaber daha yavaş işlemciye fazladan para ödeyen bir sürü teknoloji cahili var sonuç; intel kâr üstüne kâr yaparken amd sürekli zarar ediyor

@20 Mar 2013 19:22 valla okumaya üşendim biri özet geçsin şunu.

@20 Mar 2013 19:22 sen yap hız testlerini de benchmark a gerek kalmasın.

@20 Mar 2013 21:16 ben okudum özetliyim. yaşı genç ve atılgan bir arkadaş. daha net görüntü daha iyi görüntü aman gerçeğe yakın vs peşinde koşmanın ne kadar manasız olduğunu bilmeyen bir arkadaş. daha düne kadar tüplü tvden geçilmiyordu ortalık neyin peşinde elalem anlamam anlayamam ben bunu ? insanoğlıu işte. :)

Yazık olmuş. Plazmanın verdiği gerçek görüntü kalitesi başka hiç bir teknolojiyle karşılaştırılamaz. Ama sen gel de anlat bunu gösteriş budalalarına...

samsung tv pazarında da gömdü diğer firmaları.

@20 Mar 2013 20:34 samsung, vestel, arçelik gibi firmalar led tv ve plazması en son alınacak markalardır. ilk önce bunu iyi bir öğren aynştayn :)

@20 Mar 2013 20:34 nerde rüyasında mı?

@20 Mar 2013 20:34 konuyla ne alakası var. şimdi yukarıdaki haberi tekrar oku ve bu haberin markaların rekabetinden mi yoksa ölen bi teknolojiden mi bahsettiğini anlat bize.

@20 Mar 2013 20:51 aynştayn sana sesleniyorum teknolojiden anlamıyorsun konuşma sen onu bırak kendini geliştir biraz.

@20 Mar 2013 20:34 bu yoruma balıklama atlamış teknoloji cahilleri bu pazarın ölmesindeki en büyük etken samsung olmuştur. burada bazı arkadaşların teknoloji ezberi var. önemli olan ezber değil. olan ve olacak şeylere kafa yorun biraz. yok plazma çok iyi imiş görüntü kalitesi süpermiş. neden o zaman başta samsung tüm display üreticileri bu teknolojiyi bırakıyor.

ULTRA HD çözünürlüğün başladığı bir dönemde, zaten full HD çözünürlüğü bile çok geç yakalayabilmiş plazma teknolojisinin rekabet geleceği yoktur. oled, amoled gibi teknolojilerin yaygınlaşması mutlaka sonunu getirecek. plazma üretimi yapan firma sayısı birkaçı geçmezken ve üretim ve hizmet maliyetleri giderek artarken, pixel netliğindeki fark da eriyip gitti. mali ve sosyal krizin her yeri sardığı akıbeti karanlık bir gezegende üretim ve satış maliyetleri bir ölüm kalım sorununa dönüşür. inatçı tutumları japon firmalarının kan kaybetmesine, üretim ve pazarı komşusu ülkelere kaptırmasına neden oldu.

plasma ekran 1965 yılında geliştirilmeye başlandı... ilk örneklerde mavi görüntü vardı... renkleri eklediklerinde çok doğal bir görüntüsü vardı bu nedenle populer oldu ancak enerji tüketimi, fosfor yanması v.s. sorunlar + maliyetinin yüksek olmasından dolayı terk edildi... SAMSUNG yüzünden değil... para para para...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir