Dell'in yeni yazıcısında mürekkep yok!

Wasabi adı verilen bu minik yazıcı, baskı işleri için mürekkebe ihtiyaç duymuyor...

  • Ümit Öncel
Yeni Dell Wasabi mürekkepsiz yazıyor
Bu yazıcı mürekkep yerine ısı kullanıyor.

Dell'in yeni geliştirmiş olduğu Wasabi adlı yazıcısı oldukça ufak boyutlara sahip. Sadece 12 x 7 x 2,5 cm ebatlarında olan Wasabi'nin özelliği ise diz üstü bilgisayarlara veya mobil cihazlara Bluetooth yardımıyla bağlanarak yazacağı resimleri kendi belleğine aktarabiliyor. Bluetooth yerine USB de kullanabilen cihaz yaklaşık 5 x 7,6 cm ebatlarında baskı yapabiliyor.

Wasabi'nin en önemli özelliği ise boyutları veya kablosuz bağlantı desteği veriyor olması değil. Bu yazıcı mürekkep sorununu da ortadan kaldırıyor. Baskı için mürekkep gerektirmeyen özel Zinc baskı kağıtlarını kullanan Wasabi, görüntüyü oluşturmak için kağıdın belli bölümleri, farklı oranlarda ısıtıyor. Böylece kağıdın üzerindeki kristaller ısınarak görüntüyü oluşturuyorlar.

Normal fiyatı 149 dolar (yaklaşık 250 TL) olan yazıcı şu sıralarda tanıtım amacıyla 99 dolara (yaklaşık 162 TL) satılıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Kesin o özel kağıtlar da mürekkep fiyatlarının 2 katıdır. Adam keriz mi sattığı ürünü ömür boyu kullanımlık için satsın. Bir yerde yine müşterinin sarf malzemelerini kullanmasını sağlayacak. Dünyada kaç firma "satın al ömür boyu bedava kullan bir daha hiçbir parçaya gerek yok" tarzı ürün üretiyor???

renklisi varmi ?

o özel kağıtların fiyatı nedir

fiyatı fena değil. Kartuş vb parasından kurtuluruz hiç değilse

Gerçekten çok hoş ama bizim memlekete kaç lilaya gelir acep ? :))

güzel de zinc baskı kağıtları ne kadar ??

ink ya da laserjete dewam...

Gerçekten çok hoş ama bizim memlekete kaç lilaya gelir acep ? :))

bu ısı özelliğini de wasabi kelimesiyle anlatmış. :)

fax mantığı yani, ama bu kağıtlar daha özel herhalde ki silinmiyorlar değil mi?

Kağıtları kaç TL o konuda bilgi verirseniz sevinirim...

özel Zinc baskı kağıtlarını ner den bulcaz kaç tl kartüşlardan pahalıya geliyosa ne anladık bu işten kağıtlarda bulunmaz zatan belli bir süre sonra.

ne yani buna özel kağıt mı kulanacaz ? maliyeti ne olacak normal kağıtlara nazaran ?

Bu teknoloji çokta yeni değil. Hatta bildiğimiz yazarkasalar bile bu mantıkla çalışır. İnanmıyorsanız bir yazar kasa fişini alın ve çakmak ile ısıtın. Göreceksiniz ki ısıttığınız yerler kararacaktır.

kaqıtlar bellı bır sure sonra kendılıgınden sılınıyor.

Ekleme sanıyorum 24 saat içindeydi.

uzun yıllardır renkli baskıda mürekkep püskürtme siyah beyazda lazer etkin. bilgisayar teknolajisinin en geri kalmış alanı yazıcılar sanırım. 10 sene öncesi ile neredeyse hiç fark yok umarım bu ve buna benzer yenilikler gelir.

polaroid kağıtlarının aynı mantığı yani. kağıt bi yığın para anlaşılan. hem zamanla da soluyo. maksat yenilik olsun, şenlik olsun.

üfürükten tayyare

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play