Destek süresini uzatanlara MS'ten uyarı var!

Windows XP'nin destek süresini uzatan ilginç "hile" için Microsoft'tan açıklama gecikmedi!

  • Zeynel A. Öztürk
Destek süresini uzatanlara MS'ten uyarı var!

Windows XP'nin destek süresini artırmaya yönelik keşfedilen ipucu, çok gecikmeden Microsoft'un dikkatini çekti. Firma, yaptığı açıklamada bu yöntemin faydadan çok zarar getirebileceğini söyledi.

Kayıt defterinde yapılan basit bir değişiklik, Windows XP'nin Microsoft sunucularına "Windows Embedded POS Ready 2009" olarak görünmesini sağlıyor ve 2019'a kadar güvenlik güncellemelerini almasına izin veriyordu (bu özel sürüm, 2019'a kadar desteklenecek). Ancak tüm güncellemelerin Windows XP'de çalışıp çalışmadığı, yamaların gerçekten işe yarayıp yaramadığı bilinmiyordu.

Microsoft, ZDNet'e yaptığı bir açıklamada kullanıcıları bu hack'i kullanmamaları konusunda uyardı ve bu yöntemin, faydasından çok zararının olabileceğini söyledi. Firma, bu yolla gelecek güncellemelerin Windows Embedded ve Windows Server 2003'e özel olduğunu ve Windows XP'yi tam olarak korumadığını; yamalar XP'yle test edilmediği için onları yüklemenin işlevler bakımından risk içerdiğini söyledi.

Microsoft'un sunucularını yanıltıp Windows XP'lerini güncelleyen kullanıcılara bu tür bir açıklama yapmış olması beklenen bir hamleydi. Ancak firma, yamaların Windows XP için hazırlanmadığı ve onu korumayabileceği konusunda da haklı olabilir. Dolayısıyla güvenlik seviyenizi korumak için yapabileceğiniz en iyi şey, Windows 7 veya Windows 8'e geçmek olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

artık bitti kabul edin

Gerek yok zaten Xpnin 3. partiyle yamalarız ( ne 7 ne de 8 kullanıcısıyım vistadayım )

bence windows dönemi sona erdi artık windows kullanmak demode oldu... confickerbelasi

@28 May 2014 12:36 linux mu kullancaz ahahah =D

@28 May 2014 12:36 yav he he...

Yapabileceğiniz dahada en iyi şey! Linux e geçin arkadaşlar,en fazla güvenlik linux de ;)

Microsoft şu xp ye virus gonderde bir daha kullanmasınlar ya.

Windows kullanmak demode olmadı. Adamların 95'de attığı temeller o kadar sağlamdı ki Windows 8'e kadar değiştirme ihtiyacı duymadılar. Ancak değişme konusunda geç kalındığı da bir gerçek. Eğer Windows 8'de gelinen noktaya Windows Vista ile gelinseydi şu anda Windows yıkışmaz bir kaleydi. Ki Windows XP yıllar önceden Windows 8'in temellerini atmıştı. MS yenilik konusunda çok geç kaldı ve pazarı başkalarına bıraktı.

Linux'a geçin o zaman

windows kullanmak demode olmuş (:D)

bir şey olacağını sanmıyorum yapmasınlar diye demişlerdir

eski donanımları xp dışında başka bir iş.sist. ile çalıştırmak imkansız çünkü eski donanımlar için windows 7 -8 hatta vista sürücülerini güncellemeyen firmalar var. Adamın bilgisayarı çift çekirdekli işlemciye sahipse eski ama güçlü bir ekran kartı varsa ne yapsın ? ya xp ile devam edecek yada bilgisayarı çöpe atacak. Xp için piyasadan son güncellemeleri çekip ot. güncellemeyi kapatmak ve güncel bir güvenlik kombinasyonuyla kullanmak hala yeterli. Ayrıca hala xp'yi destekleyen internet tarayıcısı ve yazlımları kullanmak gerekli.

@ALPEREN3 Linux Diyeceğim ama döveceksiniz :P

@ALPEREN3 bir kalas bile senden çok bilgili...

Windows 8 uygulamanız çok kötü CHİP onlinee!!

@28 May 2014 17:51 aynen öle =D

Çöpe atacağınız bilgisayarınıza önce linux kurun sonra atın. Linux linux diye sayıklayan arkadaşların gönlü kalmasın. (Onlar bilgisayar kullanmıyorlar, onlar Linux tarikatının gönüllü misyonerleri olarak adanmış ruhlar)

@ALPEREN3 Ben bilgisayar kullanmaya Linuxdan sonra başladım

@ALPEREN3 Linux açık kaynak kodlu, her zaman geliştirmeye açık, ancak uygulaması az olan ve virüs üretilmediği için güvenliği olan, eğer üretilse hemen çökebilecek bir işletim sistemidir. İmalı konuşmakta çok haklısınız.

Linux'a mı geçecez hahaha(HİÇ DENEMEDİ KULLANMADI, Kİ ZATEN KURAMAZ)

Sen de yorum yaz