Windows XP'nin destek süresini uzatmanın yolu

Ölen Windows XP'yi diriltmenin ve yamaları almaya devam etmenin kolay bir "hilesi" var. Açıklıyoruz!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows XP'nin destek süresini uzatmanın yolu!

Windows XP'nin Microsoft'tan aldığı yama desteği, 8 Nisan 2014'te resmi olarak son buldu. Ancak (İngilizce dilindeki) Windows XP'nizin güvenlik yamalarını almaya devam etmesi için bir hack'ten faydalanabilirsiniz.

Windows'un normalde POS sistemlerinde ve para makinelerinde kullanılan sürümü, 2019'a kadar yama desteği almaya devam edecek. Windows'ta yapacağınız küçük bir kayıt defteri değişikliği ile onu "Windows Embedded POSReady 2009" olarak gösterebilir ve yamaları almaya devam edebilirsiniz.

Windows XP'nin 32-bit sürümünde sırasıyla şu işlemleri yapmanız gerekiyor:

- Masaüstünde yeni bir metin belgesi oluşturun ve onu açın.

- Metin dosyasının içine şu satırları aynen kopyalayıp yapıştırın:

Windows Registry Editor Version 5.00
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\WPA\PosReady]
"Installed"=dword:00000001

- Dosyayı kaydedip kapayın, ardından dosyanın .TXT şeklindeki uzantısını .REG olarak değiştirin. (Windows Gezgini'nde Araçlar > Klasör seçeneklerini yolunu izleyerek gizli dosyaları görünür hale getirmeniz gerekebilir)

- Son olarak ismini değiştirdiğiniz bu dosyaya çift tıklayın ve ekrana gelen kutucukta değişikliği onaylayın.

Windows Embedded 2009'un destek süresi 9 Nisan 2019'a kadar devam ettiğinden, Windows XP'niz bu tarihe kadar güvenlik yamalarını almaya devam edecektir. Bu yöntemin XP'nin sadece İngilizce sürümünde çalıştığını ve 64-bit sürümde çalışmadığını söyleyelim.

Bu yöntem yaygın olarak test edilmediğinden sisteminizde sorunlar çıkabileceğini, güvende olmak için en iyi yolun Windows 7 veya 8 gibi daha yeni bir işletim sistemine geçmek olduğunu unutmayın.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Tam bilmiyorum ama işletim sistemini farklı gösterdiğinde güncellemeyi sadece o sürüme alma riski varsa bu iş tehlikeli olabilir :D

Sağol chip :)

Yapılan işlemle benzer şekilde XP' yi İngilizce sürüm gibi göstermek için de bir yol bir reg ayarı olabilir mi? Güncelleme yaparken sorgulanan bir değer?

ne diye uzatalım win 8.1 varken

Ya cok iyi bi yontem ama guncelleme workstation acigini kapamiyormus

Guhi cf k by un FG kn

Teşekkürler CHIP!

bu ne çöp için yazı mı yazıyorsunuz? yuh...

yazının başında "Ancak (İngilizce dilindeki) Windows XP'nizin güvenlik yamalarını almaya devam etmesi için bir hack'ten faydalanabilirsiniz." sonunda da "Bu yöntemin XP'nin sadece İngilizce sürümünde çalıştığını ve 64-bit sürümde çalışmadığını söyleyelim." hangi sürümlerde çalıştığını adam gibi söyleseniz?

Saçma ve gereksiz bir haber olmuş. İngiliz reklamı gibi bana kalırsa. Windows 7 / 8 / 8.1 kur gitsin...

Halen xp kullanıyorsan git at kendini köprüden .

xp artık öldü.. o yok, tamam mı?

xp artık çöp win8 e geçen xp nin geride kaldığını artık biliyordur kullanmayanlarada Allah nasip etsinde kullansınlar diyelim

Herkes para sıçıyor zaten, ya da herkes bilgisayarının işletim sistemini değiştirmeye çok hevesli. Akşam akşam...

XP ciler için harika bir haber !

Tek bir şey söyleyeceğim, Mac... Mac... Mac... Tek yol bu dostlar, tamam mı o lanet mavi ekrandan bıktım! Artık çok mutluyum.

Chip kocaman microsoft öldürmeye çalışıyor sen destekliyon bu lahana bu ne perhiz. Pence Linux Lite 'ı ballandırıp microsoft 'u yok etmen daha mantıklı olur :-D

xp de diretcx 11 destegi olsa kurarım :)

türkçedede çalışıyor

Sen de yorum yaz