Dikkat: Windows 8.1 İçin Yolun Sonu Geldi!

Halen Windows 8.1 kullananlar... İki gün önce sizin için kötü bir haber geldiğinin farkında mısınız?

  • Zeynel A. Öztürk
Dikkat: Windows 8.1'in temel desteği sona erdi!

Windows 8'e gelen eleştirilerin bir kısmını göz önüne alan Windows 8.1'in önizleme sürümü Haziran 2013'te yayınlanmıştı. Final sürümü aynı sene Ekim'de yayınlanan Windows 8.1, kaldırılan Başlat düğmesini geri getirmişti, ancak öldürülen Başlat menüsünün geri dönüşü, birkaç sene sonra Windows 10'da gerçekleşmişti.

Eylül 2017'de NetMarketShare'in yayınladığı veriler, piyasadaki bilgisayarların yaklaşık yüzde 6'sının Windows 8.1 kullandığını söylüyordu. Aradan geçen yaklaşık 5 senenin ardından hala Windows 8.1 kullanıyorsanız, Windows 10'a yükseltmek isteyebilirsiniz çünkü Windows 8.1'in "temel" destek süresi 9 Ocak 2018 itibariyle tamamlandı.

Windows 8.1'li cihazlar güvenlik onarımlarını içeren "uzatılmış desteği" almaya elbette devam ediyorlar ve bu destek, 10 Ocak 2023'e kadar devam edecek. Ancak Windows 8.1'de güvenlik dışında yaşayacağınız herhangi bir sorun, Microsoft tarafından onarılmayabilir.

Windows 8.1 kullanıyorsanız ve Windows 10'a geçmek istiyorsanız, "yardımcı teknolojileri" kullananlar için geçiş süresinin 16 Ocak'a kadar uzatıldığını hatırlatalım. Bu yöntem, 29 Temmuz 2016'daki son ücretsiz yükseltme tarihini kaçıranlar için çoğunlukla bir arka kapı olarak değerlendiriliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Yazık bence çok hızlı bir sistemdi ve pc yi kasmıyodu...

Windows 8.1 bir tablet PC'ye bu kadar mı yakışır.

Microsoft iyice haddini aşmaya başladı artık. Geçmiyorum kardeşim geçmiyorum zorla mı? Geçmiyorum o dandik yavaş vista gibi windows 10'a geçmiyorum. Ölünceye kadar da Windows 8.1 kullanacağım.

Sen de yorum yaz