Dizüstü bilgisayar pilinin ömrü ne kadardır? Süreyi uzatmak için ne yapabiliriz?

Bir dizüstü bilgisayarın pilinin hiç şarj tutmayacak durumu gelmesi için kaç yıl geçmesi normaldir? Bu süreyi uzatmak için neler yapabiliriz?

Dizüstü bilgisayar pilinin ömrü ne kadardır? Süreyi uzatmak için ne yapabiliriz?

Dizüstü bilgisayarlar ve telefonlar gibi cihazların pilleri, yıllar geçtikçe şarj tutma özelliklerini kaybeder. Pilin ilk kullanımı ile hiç güç tutamayacak duruma gelmesi arasında geçen süre, pil ömrü olarak bilinir.

Genellikle, dizüstü bilgisayarlar pilleri şarj tutma özelliklerini kaybetmeden iki ile beş yıl arasında bir süre dayanır. Bu tahmin, ortalama bir kullanıcı tarafından kullanılan bir dizüstü bilgisayarın pilinin ömrünü yansıtsa da tam olarak doğru değildir. Pilinizin ömrü, pilin şarj döngülerini ne kadar hızlı tamamladığınıza bağlıdır.

Her şarj döngüsü, piliniz tam şarjdan tamamen boşalması (%100 - %0) olarak tanımlanır. Ortalama bir dizüstü bilgisayar, pil kapasitesinde önemli bir azalma meydana gelmeden önce ortalama 300 ila 500 şarj döngüsüne dayanabilen bir pile sahiptir. Dizüstü bilgisayarınızı daha az kullanmak bu döngüleri uzatabilir, ancak hiç kullanmamak da pil ömrünü kısaltabilir.

Her şarj döngüsünün ne kadar sürdüğüne dikkat etmek önemlidir. Dizüstü bilgisayarınız tamamen şarj edildikten sonra on ile on iki saat arasında bir süre boyunca çalışabiliyorsa, iki günde yalnızca bir şarj döngüsü yeterli olabilir ve bu da pilin birkaç yıl dayanacağını neredeyse garanti eder. Eğer pil sadece beş saat boyunca şarjını koruyabiliyorsa, her gün birkaç şarj döngüsü kullanmanız gerekebilir.

Toplam şarj döngüsü kullanımı, aşırı ısıya maruz kalma ve pilin kalitesi dahil olmak üzere dizüstü bilgisayar pillerinin ömrünü etkileyen çeşitli faktörler vardır.

Şarj Döngüleri

Dizüstü bilgisayarınızın pilinin ömrünü etkileyen en önemli faktör, şarj döngülerini ne kadar hızlı tamamladığınızdır. Yukarıda da belirtildiği gibi, çoğu dizüstü bilgisayar pil kapasitesini önemli ölçüde kaybetmeden önce 500 ila 1.000 şarj döngüsü geçirebilir. Sonuç olarak, sık sık ancak kısa sürelerle kullanılan dizüstü bilgisayarlar, genellikle her gün saatlerce kullanılan dizüstü bilgisayarlardan daha uzun pil ömrüne sahip olacaktır.

Pil Kalitesi

Tahmin edebileceğiniz gibi, pilin kalitesi de ömrünü etkileyen önemli bir unsurdur. Genel olarak en iyi kullanım ömrünü OEM pillerden veya lityum gibi kaliteli bir malzemeden yapılmış üçüncü taraf pillerden elde edersiniz. Ucuza üretilen üçüncü taraf pillerin genel kullanım ömrü daha kısa olabilir ve aşırı ısı veya yüksek şarj cihazı voltajından kaynaklanan bozulmalara karşı daha savunmasız olabilirler.

Yanlış Şarj

Dizüstü bilgisayarınızın şarj cihazının watt değeri çok önemlidir. Dizüstü bilgisayarınızın pilinin ömrü, dizüstü bilgisayarınızla birlikte orijinal olarak satılan şarj cihazını veya eşdeğer watt değerine sahip üçüncü taraf bir şarj cihazını kullandığınızda maksimum düzeye ulaşır. Önerilenden daha yüksek watt değerine sahip bir şarj cihazı kullanmak (45W yerine 65W gibi) dizüstü bilgisayarınızın pilinin hızlı bir şekilde bozulmasına neden olacaktır.

Aşırı Isı

Isı, dizüstü bilgisayarınızın pilinin ömrünü kısaltabilecek önemli bir dış faktördür. İç veya dış ısı kaynaklarından gelen ısı hasara sebep olabilir. Dizüstü bilgisayarınızı aşırı sıcak havalarda kullanmaktan kaçınmalı ve alt havalandırma deliklerinin her zaman açık olduğundan emin olmalısınız. CPU’nuzda hız aşırtma kullanımından veya dizüstü bilgisayarınızın ısınmasına neden olan uygulamaları kullanmaktan kaçınmanızda da fayda olabilir. Dizüstü bilgisayarınız sık sık aşırı ısınıyorsa tamire ihtiyacı olabilir.

Az Kullanma

Son olarak, dizüstü bilgisayarınızın kullanılmadan durması da pil ömrünü etkiler. Piliniz şarjlı bir şekilde birkaç hafta veya daha uzun süre saklanırsa, durgun şarj pili hızlı bir şekilde bozar. Dizüstü bilgisayarınızı birkaç haftadan daha uzun süre bir kenara koymayı düşünüyorsanız, dizüstü bilgisayarınızın pilini saklamadan önce tamamen boşaltmanız tavsiye edilir.