Dokunmatik Ubuntu'nun tablet sürümü göründü!

Ubuntu'nun tabletler için geliştirilen sürümünü iş başında izlemek isteyenler... Tıklayın!

Dokunmatik Ubuntu'nun tablet sürümü göründü!

Canonical, yaklaşık 1,5 ay önce ceplere özel Linux tabanlı Ubuntu işletim sistemini bizlere göstermişti. Ubuntu'lu ilk ceplerin 2014'ten önce çıkması beklenmiyor, ancak Canonical yaptığı açıklamada aynı dokunmatik arayüzü tabletlere de getirmeyi düşündüğünü açıkladı.

Tabletlere yönelik Ubuntu'yu yayınladığı videoda anlatan şirket, gelecekteki Ubuntu sürümlerinin masaüstü, TV, cep ve tablet olmak üzere 4 farklı arayüzde çalışabileceğini ve bunun için özel bir programlamaya gerek duyulmayacağını söylüyor.

Ubuntu'nun tablet sürümündeki özellikler arasında telefon uygulamalarının tablette çalışmasına izin veren "side stage", çoklu kullanıcı hesabı ve fazlası var.

Ubuntu'nun cep ve tablet arayüzlerinin geliştiricilere özel kaynak kodları, 21 Şubat'ta kullanıma sunulacak. Bu kodun Google'ın Galaxy Nexus, Nexus 4 ceplerinde Nexus 7 ve Nexus 10 tabletlerinde kullanılabileceği söyleniyor. Bununla birlikte ilk Ubuntu'lu cepler gibi, ilk Ubuntu'lu tabletlerin de 2014'ten önce çıkması beklenmiyor. Yine de dokunmatik Ubuntu, Android geliştirici topluluğu için yeni bir uğraş alanı doğuracak gibi görünüyor.

Ubuntu'nun tablet sürümünü Canonical'ın yayınladığı bu videoda çok daha yakından görün!

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

mükemmelin anlamı

çok iyi bence netbookumda ubantu var ve fazlasıyla memnunum telefonunu kullanırım.

Görsel sahte gibi. Microsoft Office Linux için henüz mevcut değil, pekâlâ LibreOffice ev kullanıcılarını idare ediyor. Gerçi Wine ile MS Office Internet Explorer falan açılabiliyor bu yüzden susuyorum...

Hoşuma gitti :)

ubuntu kandır

ubuntuda excel 2010'u mu gördüm videoda? ms office programlarının linux sürümlerinin olmadığını sanıyordum.

Excel Yerine LiteralOffice Var ;) ;)

microsoft office linux a gelecek diye bir söylenti var. videodaki office büyük ihtimal wine ile açılmıştır. videoda microsoft office yerine libre office koysalardı daha iyi olurdu microsoft office e anlam veremedim.

tek kelimeyle büyüleyici

akar Ram ve hafizasi ögreneyim alayım... :D

canonical wine benzeri yeni bir uyumluluk katmanı veya sanallaştırma sistemi hazırladığı söyleniyor office onunla ilgili olabilir

Zaten orda linux için ofis olduğunu söylemiyor. Dikkatlice bakın. Pencere kenarı windows gibi. Yani adamlar windows programlarını linuxda çalıştırmak için sanal motor kurmuşlar. Videoda da öyle söylüyor

Süper haberde resim temsili konulmuş ciddiye alanlar var teknoloji ve bizim teknolar :))

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir