Dünyanın en tehlikeli 10 virüsü

CHIP Online, şirketleri büyük zarara uğratan Dünyanın gelmiş geçmiş en tehlikeli 10 virüsünü şeçiyor

  • Selim Öztürk
Gelmiş geçmiş en tehlikeli 10 virüs
CHIP Online, gelmiş geçmiş en yıkıcı ve tehlikeli 10 virüsü bir araya getirdi.

Gün geçtikçe yaygınlaşan ve gerçek hayatta gerçekleştirilen birçok aktivitenin taşındığı devasa bir platform olan internet, son 10 yılda oldukça yol kat etti. .

Dünyayı küçük bir köy haline getiren ve iletişimin dışında bankacılıktan, alışverişe kadar geniş kulvarda insanlara hizmet veren internet, genelde insanlığa faydalı gibi görünse de, aslında içerisinde barındırdığı tehditlerle birçok kişinin kabusu olabiliyor.

Bu nedenle, bugün milyonlarca farklı virüsün barındığı internetin zararlılarına karşılık geliştirilen birçok anti-virüs yazılımına rastlayabilirsiniz. Birbirinden farklı güvenlik çözümü sunan bu yazılımlar sayesinde kullanıcılar bu zararlılara karşı tam olarak olmasa da, maksimum seviyede güvenliklerini sağlayabiliyorlar.

Ancak bazı virüsler var ki, güvenlik yazılımları da bu virüsler karşısında çaresiz kalabiliyor. CHIP Online, şirketleri milyarlarca dolar zarara uğratan ve güvenlik yazılımlarını kolaylıkla bypass edebilen, tarihe geçmiş en tehlikeli ve yıkıcı 10 virüsü mercek altına aldı.

CIH (1998)

Dünya genelinde yaklaşık 20 ila 80 milyon dolar zarara yol açan ve PC'lerde bulunan sayısız hayati önemdeki veriyi bir anda yok eden CIH, 1998 yılında ortaya çıkarak tüm dünyanın bir numaralı kabusu oldu.

1998 yılının Haziran ayında Tayvan'da ortaya çıkan ve çok kısa bir sürede tüm dünyaya yayılan CIH'in en önemli özelliği şüphesiz CIH'in dünyada bilinen en yıkıcı ve tehlikeli virüs olmasıydı. CIH, Windows 95, 98 ve ME işletim sistemlerinde bulunan tüm hayati uygulama dosyalarına bulaşarak bu sistemlerde çalışan PC'leri kısa sürede çökertmeyi başarmıştı.

CIH'in en tehlikeli yanı ise virüsün harekete geçmesiyle birlikte sunucu bilgisayarın HDD'sinde bulunan tüm verilerin üzerine veri girişi yaparak sistemleri çökertmesiydi. Bunun yanında BIOS'a da sızan CIH, bilgisayarların boot-up fonksiyonunu da pasifleştirebiliyordu.

Ayrıca birçok yazılımın içine sızan CIH, bu yazılımlar aracılığıyla dünya geneline daha kolay yayılmayı başarmıştı. Örneğin Activision'ın o yıllarda meşhur olan Sin adlı oyununun demo sürümü dahi bu virüsü içermekteydi; bu nedenle bu oyunun demo sürümünü sistemine kuran hemen herkes, bilmeden CIH'i sistemine sokmuş oluyordu.

Çernobil virüsü olarak da adlandırılan ve Çernobil'in neden olduğu büyük yıkım etkisiyle benzer yanları olan CIH, Windows 2000, XP ve NT gibi CIH'e kolay teslim olmayan sağlam işletim sistemleri sayesinde bugün için artık tehdit olmaktan çıkmıştır.

Melissa (1999)

İlk olarak 26 Mart 1999 yılında görülen ve internet mail sistemlerini çökerten Melissa, her ne kadar zararsız ve hoş bir ismi olsa da, kullanıcıları yaklaşık 300 ila 600 milyon dolar zarara uğrattığı sanılıyor.

Oldukça hızlı bir şekilde yayılan ve sistemlerinde Outlook yazılımını kullanan Intel ve Microsoft başta olmak üzere birçok şirketin tüm e-mail sistemini çökerten Melissa, Microsoft'un Outlook yazılımını kullanarak kendine mail atmak suretiyle virüsü sistemlere bulaştırıyordu.

Gönderilen e-mail ise şu mesajı içeriyordu: "İşte aradığınız belge... Bu belgeyi sakın kimseye gösterme ;-)". Bu mesajı okuyan ve bir tehdit unsuru olduğunu anlayamayan binlerce kullanıcı, bu mesajın yer aldığı e-mail'de bulunan ilişikteki .DOC belgesini açmak suretiyle Melissa'yı sistemlerine bulaştırdı.

MS Word 97 ve Word 2000 gibi milyonlarca kullanıcısı bulunan kelime işlemcileri kullandığından çok kısa sürede tüm dünyaya yayılan Melissa tehdidi, Word 2003 ve sonraki kelime işlemci yazılımları ile tamamen ortadan kalkmıştır.

ILOVEYOU (2000)

Loveletter (Aşk mektubu) olarak da bilinen ve bir Visual Basic script'i olan ILOVEYOU, ilk olarak 3 Mayıs 2000 tarihinde görüldü.

8 yıl önce Hong Kong'da ortaya çıkan bu virüs, Love-Letter-For-You.TXT.vbs isimli bir dosyayı içeren ILOVEYOU başlıklı e-mail'leri internet üzerinden PC'lere dağıtmak suretiyle yayılmaya çalışıyordu.

Melissa'ya benzer şekilde MS Outlook yazılımını kullanarak kişi rehberi kayıtlarına mail'ler gönderen ILOVEYOU'nun yaklaşık olarak 10 ila 15 milyar dolar zarara neden olduğu sanılıyor.

O günlerde email'lerin ilişiğinde bulunan dosyalarla virüslerin yayılması son derece modaydı; ILOVEYOU da bu yolu izledi ve milyonlarca kişinin bilgisayarına sızarak bilinen en tehlikeli virüsler arasına adını altın harflerle yazdırmayı başardı.

Code Red (2001)

Bir bilgisayar worm'u olarak bilinen ve ağ sunucuları üzerinde yayılan Code Red, ilk olarak 13 Temmuz 2001 yılında görüldü.

Oldukça tehlikeli olan bu worm'un hedefi ise Microsoft'un Internet Information Server (IIS) Web sunucusunu kullanan bilgisayarlardı. IIS işletim sistemindeki spesifik zayıf noktaları yakalayıp tespit eden ve bu noktaları sömürmeye çalışan Code Red, Microsoft'un daha sonraları yayınladığı bir yama sayesinde tarihin tozlu sayfalarına karıştı.

Yaklaşık 2.6 milyar dolar zarara neden olduğu sanılan ve aynı zamanda Bady ismiyle de bilinen Code Red, sistemlere maksimum seviyede zarar verilebilmesi için geliştirilmişti. Bu virüsün gazabına uğrayan sunucunun etkisinde kalan web sayfalarında ise şu mesaj görüntüleniyordu: "HELLO! Welcome to http://www.worm.com! Hacked by Chinese!".

400.000 kadar sunucuyu etkilediği sanılan Code Red, kısa sürede bir milyondan fazla bilgisayara sızmayı da başarmıştı.

SQL Slammer (2003)

SQL Slammer, diğer virüslerin aksine bir Cumartesi günü ortaya çıktığından dolayı, zarar da haliyle özellikle şirketler için daha düşük oldu.

Ancak buna rağmen 500.000 kadar sunucuya bulaşan ve Güney Kore'nin internet bağlantısını neredeyse 12 saat boyunca dondurmayı başaran SQL Slammer, ilk olarak 25 Ocak 2003 yılında görüldü.

Sapphire (safir) ismiyle de tanınan ve 75.000 kadar bilgisayarı 10 dakika içerisinde esir almayı başaran SQL Slammer, o günlerde global internet trafiği üzerinde son derece etkili olmayı başarmıştı. Fakat Sapphire'in hedefi diğer virüslerin aksine PC kullanıcıları değil, sunuculardı.

Tek bir paket halinde olan ve yaklaşık 376-byte boyutunda olan bu worm, karışık IP adresleri üreterek, kendisini oluşturduğu bu IP adreslerine göndermeye çalışıyordu.

Blaster (2003)

İsmi hafızalardan silinmeyen ve 2003 yılına damgasını vuran Blaster, dünya genelinde 2 ila 10 milyar dolar zarara neden oldu ve kısa sürede hızla yaygınlaşarak onbinlerce bilgisayara sızmayı başardı.

2003 yılının yaz aylarında ortaya çıkan Blaster, Lovsan ya da MSBlast olarak da biliniyor. İlk olarak Ağustos ayının 11'inde tespit edilen ve hızla yaygınlaşmaya başlayan Blaster, sadece iki gün içerisinde binlerce PC'yi etkisi altına aldı.

Network ve internet trafiğini kullanarak özellikle Windows 2000 ve XP'deki gedikleri kullanan Blaster, aktive olduğunda PC kullanıcısı sistemin derhal kapatılması yönünde bir uyarı penceresiyle karşılaşıyordu.

Microsoft'un o yıllarda başında olan Bill Gates'e 'para kazanmayı bırak da yazılımındaki gedikleri kapat' diye uyarıda bulunmayı da ihmal etmeyen MSBLAST.EXE kodu içerisinde gizlenen Blaster, 'I just want to say LOVE YOU SAN!!' ve 'bill Gates why do you make this possible? Stop making Money and fix your software!!' mesajlarını da içeriyordu.

Sobig.F (2003)

Blaster'ın küllerinden doğan ve 5 ila 10 milyar dolar zarara neden olduğu sanılan Sobig worm'u, 2003 yılının bir diğer kabusu olmuştu.

Yaklaşık olarak 1 milyon PC'yi etkisi altına almayı başaran ve şirket ve ev kullanıcıları için Ağustos ayını kabusa çeviren Sobig.F, ilk olarak 19 Ağustos tarihinde kayıtlara geçti.

Kendisinin sadece 24 saat içinde 1 milyon kopyasını oluşturan Sobig.F, e-mail'lerde yer alan ilişikteki dosyaları kullanarak yayılma fırsatı buldu.

10 Eylül 2003 tarihine kadar etkisini sürdüren Sobig.F, bu tarihten itibaren pasif konuma getirildi ve bir tehdit olmaktan çıktı. Microsoft'un Sobig.F ile ilgili yaptığı bir açıklamasında, bu virüsü geliştiren kişinin en az 250.000 doları cebine indirdiği vurgulanırken, bu kişinin henüz yakalanamadığı da ifade edildi.

Bagle (2004)

On milyonlarca dolar zarara neden olan ve sayısız PC'ye sızmayı başaran bir diğer virüs de 2004 yılında kendini gösteren Bagle'dı.

Sofistike yapıda bir worm olarak bilinen ve 18 Ocak 2004 tarihinde ilk kez görülen Bagle, pek çokları gibi e-mail'lerde yer alan ilişikteki dosyaları kullanarak yayılmaya çalışıyordu.

Bagle'ın tehdit unsuru olmasının en büyük nedeni ise bu virüsün yaklaşık 60 ila 100 kadar türevinin olmasıydı. Diğer bir deyişle Bagle'ın virüs tarayıcılara yakalanması pek kolay değildi; zira 100'e yakın farklı türü bulunan bir virüsün tespiti nispeten zordu.

PC'lere sızan Bagle, bir TCP portuna açılan arka kapıyı kullanarak sistemde bulunan veri ve uygulamalara kolayca ulaşabiliyordu. Finansal ve kişisel bilgiler dahil hemen her veriye eli uzanabilen Bagle'ın Bagle.B varyantının yayılması 28 Ocak 2004 tarihinden itibaren durduruldu; ancak Bagle'ın diğer varyantları bugün için hala tehdit unsuru olmayı sürdürüyor.

MyDoom ve Sasser (2004)

MyDoom

MyDoom'un bilinen en büyük fonksiyonu, global internet performansını yaklaşık olarak %10 oranında yavaşlatmasıydı. Bunun yanında MyDoom'un etkili olduğu günlerde, web sayfaları da neredeyse %50 oranında daha yavaş açılabiliyordu.

26 Ocak 2004 yılında kendini gösteren ve birkaç saat içerisinde şok bir dalgayla tüm dünyaya yayılan bu worm, e-mail'leri yayılmak için bir araç olarak kullanıyordu. Norvarg ismiyle de anılan MyDoom, bu makalemizde bahsettiğimiz diğer pek çok virüsün yayılma politikasını izliyordu.

'Mail Transaction Failed' mesajını içeren hata mesajlarıyla görülen MyDoom, o yıllarda yoğun olarak kullanılan Kazaa'nın paylaşım klasörlerini de yayılmak için kullanmıştı.

Maddi olarak zararın boyutu tam olarak kestirilemeyen MyDoom'un serüvenine ise 12 Şubat 2004 tarihinde son verildi.


Sasser

30 Nisan 2004 tarihi itibariyle görülmeye başlanan ve on milyonlarca dolar zarara neden olan Sasser'ın etkisi dünya genelinde oldukça büyük oldu.

Delta havayollarının dahi sistemlerine giren ve uçuşların ertelenmesine neden olan Sasser, birçok şirketi milyonlarca dolar zarara uğratmıştı. Bilinen klasik worm'ların aksine, e-mail ile yayılmayı tercih etmeyen Sasser, güncel olmayan Windows 2000 ve XP sistemleri altında bulunan güvenlik gediklerini kullanmak suretiyle yayılıyordu.

17 yaşındaki bir Alman lise öğrencisi tarafından yazılan ve 18. yaş gününde yaymaya başladığı Sasser'ın yarattığı zarar öylesine büyük oldu ki, bu Alman genci bilgisayarlara karşı sabotajda bulunduğundan dolayı hapis cezasına çarptırıldı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 70 Yorum

Bunlar için şimdilik linux kullansalardı birşeycik olmaz idi.

CIH sanırım anakartların bios'una saçma veriler yazarak bozuyordu.Bundan sonra dual bios anakartlar çıkmıştı.Bu virüsleri yazanlar acaba yakalandı mı?Hepsini içeri atmalı.Verdikleri zararın haddi hesabı yok.

Bunca virüse rağmen insanlar windows kullanıyor.Demek ki linux'da bu kadar virus olsaymış bir elin parmakları kadar linux kullanıcısı kalacakmış.:-P

blaster'a hayran kaldım bravo...

Sasser virüsü 17 yaşındaki bir çocuk tarafından yazılmş ya daha nediyim :D O bilgisini yararlı işler için kullansaymış hapse girmek yerine büyük işlere girermiş...

Internetin yayılmasıyla artan virüsleri listelemişsiniz. Halbuki, daha eskilerden Crazy virüsünden daha meşhur virüs yok. Belki zararı az olmuştur ama PC' lerin işyerlerinden ve okullardan sonra evlere girebildiği ilk dönemlerin en meşhur virüsü idi.
Ayrıca 1995 yılından itibaren (interneti yeni doğduğu dönemde disketler ile bulaşan) One_Half virüsü de firmalara epey zarar verdi. Bilgisayarda hem Boot'a hem de dosya sistemine bulaşan virüs özellikle bilgisayarın kilitlenmesine ve reset atılmasına neden oluyor ve 100. resette FAT' i mahvediyordu.
Bilgilerinize...

H.S.D.

"Çernobil virüsü olarak da adlandırılan ve Çernobil'in neden olduğu büyük yıkım etkisiyle benzer yanları olan CIH, Windows 2000, XP ve NT gibi CIH'e kolay teslim olmayan sağlam işletim sistemleri sayesinde bugün için artık tehdit olmaktan çıkmıştır.
"

sebebi ntfs işletim sistemi ve bu sistemler açılışta autoexec.bat config.sys gibi sistem dosyalarıyla açılmıyor. Açılsaydı ve sistemini fat32 ile formatlayan olsaydı görürdüm ben virusu :D

linux kursalardı virüsleri linux a yazarlardı sanki doğuştan bağışıklık kazanmış bir işletim sistemi gibi davranmayın.

!992 yılından beri bilgisayar kullanıyorum ve 1999 yılından beri internetteyim.Benim ilk virüs ile tanışmam 2005 yılında sasser ile olmuştu.Gerçektende hayranlık uyandırıcı bir yapısı vardı. Daha sonra w32 pinfi ve w32loveget virüslerinden sonra antivirüs kullanmaya başladım. Gerçektende en baş belası sasser idi

Gerçekten de Dünya'daki virüslerin ezici çoğunluğu Windows için yazılmıştır. Linux için virüs yok denecek kadar azdır ve bu virüsler deneyseldir. Windows için yazılmış 2.200.000 virüsün yanında, Linux için yazılmış 23 adet virüs gerçekten azdır.
Linux kullanıcıları, bilgisayarlarını root hesamı ile değil, normal kullanıcı hesabı ile kullanırlar. Normal kullanıcı hesabının da program kurmak, kaldırmak, bilgisayarın ayarlarını değiştirmek gibi yetkileri yoktur. Bu sebeple, Linux kullanırken, bu 23 virüsten birine denk gelseniz bile, virüs kendisini hard diske kaydedemez. Çünkü o anda kullanılan hesabın, diske yazma yetkisi yoktur. Kendini diske kaydedemeyen virüs de, o bilgisayara bulaşamaz.
Linux işletim sistemlerinin gerçekten de, virüslere karşı doğal bağışıklığı vardır. Hayatında Windows'tan başka işletim sistemi kullanmamış kişilerin, bu harika güvenlik sistemini kavrayabilmesi için, muhakkak Linux kullanması gerekir.
Windows kullanıcıları, adı anti diye başlayan programlarla, boş yere bilgisayarlarının kaynaklarını israf etmektedirler.
Tüm bilgisayar kullanıcılarına, adı virüslerle birlikte anılan işletim sistemini kullanmak yerine, Linux kullanmalarını tavsiye ederim.

Linuxtaki root saçmalığından dolayı her işlemde şifre girmek gerekiyor. Bunu da biliyorsun dimi.

18 inde sasser i yaymış ve yaşıda 18 e vardığı için cezaevine atılmıştır :)

Linux kullansalarda güvenli virüs'süz dogru dürüst oyun ve program bulamadıkları sadece basit bir kaç iş için kullandıkları bir bilgisayarları olurdu

neden millet virüz yazar yha n geciyor ellerine gidin daha yararlı işler yapın alla alla

linux için virus pek yok çünkü açıkçası linux kimsenin umrunda değil.Ufak bir elitist grubun kullandığı sınırlı sayıda programın olduğu,oyun desen nerdeyse hiç olmadığı,multimedia ürünlerin ise(digital tv kartları gibi) programların çoğunun windows için yazıldığı için asla tüm özellikleriyle çalışmayacağı, herşeyi yapabilecek bilgisayarlarımızı office internet ve ufak tefek işlerle kısıtlayan unix türevidir linux.İş bilgisayarında evet ama evimde asla linux kullanmam

bi arada cernobil vardi.

Yani linux'a virüsler kosunda laf atanlar Enixma dergisinde linux ve virüsler adlı makaleyi okumalarını tavsiye ediyorum. Kasım 2006 sayısındadır. Bu ücretsiz dergiyi http://www.enixma.org/ adresinden indirebilirisiniz. Bakın bakalım linux'un virüslere karşı bağışıklığının olmasının az kullanılmasıyla ilgisi varmı. Bilmeden konuşmayalım lütfen bu teknik bir konu.

o 17 yasındakı genc Sasser'ı yazan nasıl bısey merak ettım sımdı evden dısarı hıc cıkmamıs olabılırmı acaba bu bılgıye sahıp ve o yasta :D

benide başımdan böyle bir virsü olayı geçti gerçi bu listeye eklenecek kadar ciddi deil ama sinir bozucu olduğu kesin hemen herkes autorun virsü ile tanışmıştır kanımca.:)

abi yetenekliysen kubuntu kullanacaksın! ben şimdilik sanal makinada kullanıyorum ve çok iyi.denemenizi de tavsiye ederim.pc başında virüssüz çalışmanız dileğiyle...

abi benim virüsler konusunda bi fikrim var: medem ki onlarla uğraşmak zor ve habire sağınızdan solunuzdan çıkıp duruyolar o zaman onlarla yaşamayı öğrenin. nede olsa hiçbirimiz devlet sırrı saklamıyo. bırakın bi kaç şifre bulduk diye sevinsinler. yoksa benim gibi paranoyak olup çıkarsınız. şimdi ne zaman bilgisayarda tanımadığım bişe görsem formatlayana kadar içim rahat etmiyo. ____huzygoo

YAPANLAR YAPIYOR İŞTE ŞAHSEN BEN KENDİM ADINA BİLGİSAYARIMDA 40 ÇEŞİT VİRÜS OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM EĞER BİLGİSAYARIN VARSA VİRÜSDE OLACAK KARDEŞİM SİZE BİR ÖRNEK VEREYİM BENİ OKULDAKİ ÖĞRETMENİMİN BİRİ BENİM BİLGİSAYARIMDA VİRÜS PROGRAMI FALAN YOK ABİ ŞAKIR ŞAKIR İNTERNETE GİRİYORUM DİYOR.YANİ SANKİ SENİN KAÇ PARALIK BİLGİSAYARIN VAR ERGENEKON BELGESİ Mİ SAKLION TÖBE TÖBE 2 ŞİFRE BULDU DİYE BİŞİ OLMAZ KORKMAYIN " EĞER BİLGİSAYARIN VARSA VİRÜSÜDE OLACAK "

çernobil benim pcmi de göçertmişti..ah ah biosu yeniden yükletmiştim.dünyanın verisi gitmişti :(

Bu virüslerin çoğunu virüs yazılım şirketleri üretiyor olabilir.Adamlar bundan ekmek yiyiyor zaten.

CIH virusu dunyada dolayli yoldan hardware e zarar veren ilk virustur. Isletim sistemine ve harddiske HICBIR SEKILDE zarar vermedigi halde, bios chipindeki verileri siler ve bilgisayarin anakartini kullanilmaz hale getirir. 1998'de bu virusun elinden kurtulabilen bilgisayarlarin cogu "Dual-Bios" ozelligi tasimaktaydi. Hem bu metni yazan kisinin hem de hayal mahsulu yorum yapam arkadaslari kiniyorum.

VALLA KARDEŞLER BEN 1 AYDA BİR FORMAT ATIYORUM NE YAPSAN PC YE VİRÜS BULAŞIYOR ANCAK SUNU YAPIYORUM BANKA İŞLEMLERİMİ KESİNLİKLE PC DEN YAPMIYORUM VE ÖNEMLİ EVRAK SAKLAMIYORUM PC Yİ YANLIZCA BİLGİ AMACLI KULLANIYORUM İŞTE EVRAK FALAN YAZDIRMAYA VS GİBİ SEYLERE KULLANIYORUM

benim bilgişsayarada vvirüs girdi bu viğrüsleri yapanlar dediğin gb kqardeşim :-

benimde anakart yandı b u virüsler yüzünden

17 yaşındaki çocuk yaaa maşallah çocuğun anasına babasına hapiste hııı ooohhh inşallah çıkamaz ordan

arkadaşlar doğru söylemişler benimde anakartım gitti.

Windows u tarayan bedava virüs prograları var,
AVG / AD-AWARE / MALWARE ......
ve update edilebilmekte, hergun yeni virus bilgilerinin eklenmesi bazen virüse özel antivirüs programlarının olması, bu işin dert ve derman mantalitesi ile yürüdüğünü düşünmeden edemiyorum.Linux windows keyfini hiç veremedi,virus yazmaya tenezzül etmiyorlar sanırım,

burda 9 tane var?

kesinlikle önmeli bilgilerinizi pc eklemeyin banka işlmleri vs şeyleri internet üzerinde pc den yapmayın ve daha önemli bir çok şeyi kullanmayın .hayatınıza mal olabilir pc korsanalrı yani crackerle ele geçirebilir

Seviyorum virüsleri. Yoksa nasıl para kazanıcaz değil mi ya:):)

zaten virüsler girse bilgisayara, bilgisayar çalışmaz.virüsler niçin bilgisayara giriyor çünkü yanlış bi siteye girdiğimizde bi daha o siteden çıkamıyoruz ve bilgisayara virüs giriyor.bilgisayarı virüs kapan sitelere kesinlikle girmek yasak aksi halde siz değil bilgisayar kaybeder

Sokakdaki eşkiya şimdi internette.

evet burada tam olarak 9 adet virus var

virüsleri seviyor ve bundan para kazanıyor olabılırsınız ama kazandığınız paranın sıze ve cevrenıze hayrı olacağını mı sanıyorsunuz. buradan kazanılan paranın haksız olduğunu bılıyorsunuz.

virüssüz pc olurmu hiç...

Brontok ve türevleri de diğer tehlikeli virüsler arasında sıralanabilir. Silinmesi çok zor ve hatta zamanında imkansız olan formattan başka silme çaresi bırakmayan bir virüstü. Kendisini tüm klasörlere kopyalayan, pc ayarlarını değiştirmenizi engelleyen, registry e girmenizi engelleyen, virüs programının çalışmasını engelleyen, hatta indirmesinide engelelyen. Herhangi bir browsera registry, brontok yazdığınızda pc ye restart atan veya kendiniz registrye girmeye çalıştığınızda restart atan, silinmeye çalışılsa bile bir yer de bulunan ve formatsız kurtulanamayan bir virüstü.

Anna kournikova niye yok :(

helal olsun adamlara sonucta emek sarfedıolar bu dunyada zengın olanların hangı bırı alın terı dokmus te zengın olmus hackelar en azından kafa yoruolar

En tehlikeli 10. virüs ise Cansu virüsüdür.

Virusleri üretenler yine Başka bir Anti-Virus Şirketidir.Buna Emin olun.Virüs olursa antivirüs programları satılır.mantık basit.Suçlu bence AntiVirüs şirketleri!

öneri:elinizdeki önemli dosyaları yedekleyin.posta ve şifrelerini sık sık değiştirin.kıredi kartı ile işlem yapmayın.orijinal yazılım varsa,format atmayı biliyorsan korkma devam.bendeniz müzmin virüz mağduru-uludağ

Cansu virüsü XP ve Vistanın yaygınlaşmasıyla tarihe karışmıştır.

bızım okulda-cernobıl vırusunun aktıf oldugu gunlerde pc'ler kapatılıyordu-ne sacma uygulama ama :)

lütfen virüs hayatımdan giiit

bir hacker olarak bende virüs yapmayı bilirim ama ama kesinlikle yapmam baskasının bilgisayarlarına neden zarar veriyim kafammmı yok mantığımmı yok yani düşünün boş boşuna zarar verion amacın ne oluo hiç birşey koca bir 0

brontok gerçekten lanet bir virüs onu gerçekten tamamıyla kaldırannprogram varmı bilmiyorum ama bence kesin çözüm olan bir programı olsa en çok indirilen olurdu

bu site çok iyi

Faronics DeepFreeze Varken Değil Çernobil Şuan Piyasada Olan Vista (Seven) 7 Gibi İşletim Sistemlerinden Bile Yok Olmayan Conficker veya Sality Virüslerinide Açsanız DeepFreeze Algoritmasını Geçmeyi Başaramaz ... Senelerdir DeepFreeze Kullanıyorum 1 Kez Format Atmış Değilim.Ne Virüsler Ne Spywareler Malwareler Hiçbirisi DeepFreezeyi Geçemedi.DeepFreeze Kullanmadan Önce Neredeyse Haftada 1 Format Atardım Şimdi İnanırmısınız Bilmem Format Atmayı Unuttum :)

Büyük ihtimalle bilqisayarına veri kaydı yapıyosun.. HDD'ni 2 parça düşünürsek deep sadece C:\ sürücünde aktif sanırım... D:\ yi temiz sanıyosun tamam sistem ayakta ama yediqin bi RAT senin bütün sisteminde açık yaratabilir. DeepFreze'n aLqoritmasını qeçemez hiç bi virüs ama bozabilir ;) Tecrübeme dayanarak anlatıyorum

@13 Nis 2010 05:55 evet çünkü sen dosyalarını D:\ ye veya C:\ kaydediyorsan DeepFreeze virüslere yine engel oluyordur ama sen dosyaları kaydettiğin için virüsler dosyaya zarar veremiyodur

Hatta Virüs Arşivim Var Conficker Sality Parite Polip Hepsini Açıyorum Canım Sıkılınca :D Bulduğum ne Var ne Yok Bütün Virüsleri Açıyorum Makine Kırgızistandan Daha Beter Bir Hâl Alıyor :D Ama Bir Reset Atmaya Göriyim :D Birtek İz Varmı Acaba Virüslerden ... Ne Bios Virüsleri Ne Cache Bellek Virüsleri Banamısın Demiyo DeepFreeze :D

Beyler virüsler AntiVirüs Veya Spyware vb. şirketlerin yazdığı yazılımlardır Virüsler olmasa aç kalırlar :D Mantıklı düşünün

en iyi antivirüs yazılımı microsoft security essentialdir

@27 Haz 2012 19:07 Çok haklısın.Benim bilgisayardada ondan var.Amakaspersky da iyi.

crypter saglamsa kralı yakalayamaz :D

Bilgisayar teknisyeni ve tecrübeli bir kardeşiniz olarak yazıyorum, evet 2010 ve öncesinde Kaspersky Internet security en iyi idi, ama şimdi en iyi olanlar Norton Internet Security ve mCafee Internet security..

en iyisi bitdefender bende yok ama baktim sirasi 1bitdefender 2kaspersky 5avg ama avg silinmiyor indirmeyin mcaffe daha iyi bce

en iyi virüs programı norton

hanginiz buna öylesine baktı 3>

avast ta iyi bence

lan virüsler kötü tamam da virüs programları da virüs gibi herşeye karışıyo dosyaları silebiliyo

Arkadaslar ben bu kadar tehlikeli virüs duymadım lan bagle sasser ve cıh cok tehlikeliymiş bence sasseri kuran almanli gence iyi olmuş hem bence en iyi koruyucu eset en profesyenel paketi ayrıca ben eset kulaniyom

ILOVEYOU wormunun E-mail-Worm versiyonuda var Loveletter diye youtubeda Loveletter virus yazın en başta çıkana tıklayın

Arkadaslar yardım edin bugün amvo exe bulasti exeleri bozdu win xp kullanıyorum yardım

Çok merak ettim de linke tıklasaydım ne olurdu xD

CIH ' yi internette yotubede gördüm . Sonra dedimki şöyle bi bakam nedir diye . İngilzice Foorumdan bakarken Mozillla Firefox.exe İndi Açtım Kurdum BilgiSayar Gitti .......

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play