Elektrik prizinden internet çıkarmak!

İnternetinizi elektrik prizinden dağıtmayarak bunca zahmete neden katlanıyorsunuz?

İnterneti elektrik prizinden kullanmak!

Avrupa'da çok yaygın kullanılan, elektrik hattının internet hattı olarak da kullanılması Türkiye'de henüz yeni kullanılmaya başlanılan bir teknoloji. Oysa hem kablo sorununu ortadan kaldıran hem de ek bir yatırıma gerek duymadan internet ağını evin/ofisin her noktasına taşıyabilen bir çözüm, çok da pratik olarak uygulanabiliyor.

TP-LINK Türkiye Ülke Müdür Yardımcısı Ali Dinçer, 2012 yılında Avrupa pazarında satılan ağ ürünlerinin yüzde 11'ini powerline adaptörlerin oluşturduğunu belirtiyor. Buna karşın Türkiye pazarında bu oranın sadece binde 5'te kaldığını söyleyen Dinçer, bunun en önemli nedeni olarak tüketicilerin böyle bir çözümün de olduğunu bilmemelerini gösteriyor. Önümüzdeki dönemde bu ürünlerin Türkiye'de de yaygınlaşacağını öngördüklerini söyleyen Dinçer, "Türkiye'de son yıllarda hızla artan yeni binaların kullanımı bu çözümü cazip hale getirecek" diyor. Yeni deprem yönetmeliğine göre yapılan binalarda iç duvarların daha kalın olması nedeniyle, kablosuz internet bağlantısında sorunlar olabildiğini belirten Dinçer, buna karşın yeni binaların elektrik hatlarının eski binalara oranla daha kaliteli olduğunu; bunun da powerline ürünlerinin performansını yükselttiğini vurguluyor.

Elektrik hattının internet ağı olarak kullanılması, özellikle büyük ve katlı evler ile ofislerde ağ kurma konusunda yarar sağlıyor. Bu uygulama, her noktaya kablo çekmek istenmediği durumlarda devreye giren kablosuz ağ çözümlerine hem alternatif hem de tamamlayıcı bir çözüm olarak ortaya çıkıyor. Powerline adaptörler, kalın duvarlar, katlar arası erişim sorunu gibi kablosuz internetten istenen verimin alınamadığı yerler için uygun, ucuz ve kolay uygulanan bir yöntem oluşturuyor. İnterneti elektrik prizi olan her noktaya kablosuz olarak kolayca ve herhangi bir ayar yapmaya gerek kalmaksızın götürmeye yarayan bu cihazlar, özellikle çocuklarının odasında kablosuz ağ olmasını istemeyen aileler için alternatif çözüm oluşturuyor.

Duvarları delme, kablo çekme derdi yok!

Duvarları delme, kablo çekme derdi yok!

Powerline ürünleri ile elektrik hattını internet ağı haline getirmenin en önemli avantajı, kablo çekmek, evde tadilat yapmak gibi yatırımlara gerek olmaması. Zaten mevcut olan elektrik hattı kullanıldığından, powerline adaptör dışında bir maliyet gerekmiyor. Kurulumu ve kullanımı da çok kolay olan bu ürünleri satın aldıktan sonra bir tanesini Ethernet kablo ile evde kurulu bulunan modem ya da router'a bağlayıp bir elektrik prizine takmak yeterli. Daha sonra interneti götürmek istenen diğer noktadaki başka bir elektrik prizine ikinci adaptörü takıp, ister kablolu ister kablosuz (powerline adaptörler bu konuda tüketiciye tercih sunuyor) olarak internete erişilebiliyor. Hatta elektrik prizi gereksinimi için üzerinde priz yeri olan adaptör modelleri de bulunuyor.

Güvenli ve stabil internet bağlantısı

Elektrik hattının internet ağı olarak kullanılmasının bir başka avantajı ise kablosuz bağlantıya oranla çok daha güvenli olması. Bugün gelişen güvenlik uygulamalarına karşın -kullanıcılar gerekli önlemleri almazsa- kablosuz ağlara istenmeyen kişiler girebilirler. Ancak Powerline adaptörlerde böyle bir tehlike bulunmuyor.

Diğer bağlantı şekillerine göre daha stabil bağlantıyı garanti eden bir çözüm olan powerline adaptörler, duvar ya da kat gibi engellerden etkilenmeyip düzenli ve hızlı bağlantı sunuyor.

TP-LINK'in powerline ürün ailesinin tüm kullanıcı gereksinimlerine çözüm verebilecek genişlikte olduğunu vurgulayan Dinçer, ayrıca bu ürünlerin fiyatlarının da kablolama maliyetine göre daha uygun olduğunu belirtiyor.

Elektrik hattını kullanmanın avantajları

Elektrik hattını internet hattına dönüştürmenin avantajları:

-      Delme, kırıp dökme, kablo çekme gerektirmez

-      İnternetin kaynağından (modem ya da router) uzaklaştıkça sinyal zayıflamaz

-      Uzak noktalarda erişim sorunu olmaz (300 mt'ye kadar)

-      Katlı binalarda katlar arası erişim sorunu çıkmaz

-      Güvenlik sorunu oluşturmaz

-      Kolay kurulur ve kullanılır

-      Elektrik prizi olan her noktaya internet taşınabilir

-      Kablolu ya da kablosuz bağlantı seçeneği sunar.

Kimler tercih etmeli?

-      Evine ya da ofisine etkin bir ağ kurmak isteyenler

-      Kablolu ağ yatırımı (kablo çekmek vb) yapmak istemeyenler

-      Duvarlar, katlar gibi nedenlerle kablosuz ağdan istenen verimi alamayanlar.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Artık sistem hackleyenler evin elektirğini de kesmeye kalkar :))

bizde hala kablolarla ugrasalim

Arkadaşlar ben bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim, bundan sanırım 3 ay öncesin Veri İletişimi ve Bilgisayar Ağları dersimiz de işte bu veri kayıplarını engellemek için ve evdeki ortamdaki kablo kalabalığını engellemek için ne yapılabiliri tartışıyorduk. Bizim aklımıza elektrik hattını kullanmak hiç gelmedi, neyse hocamız dedi ki yurtdışında şöyle bir çalışma yapılıyor, elektrik hattından bütün diğer protokolleri destekleyecek bir sistem üzerinde çalışıyorlar. Sonra da ekledi ama bu mümkün değil, işte zaten yapamıyorlar falan filan. Bu dersten tam olarak 1 hafta sonra bu olayın gerçekleştiğine dair haberler çıkmaya başladı ve işte 3 ay yeni geçti ve karşımız da bu teknoloji. Bunları niye mi yazdım, hocam ne kadar vasıfsız bilinsin diye yazdım :D (Tabi ismini vermeyeceğim o kadar da ayıp. Ama okuduğum üniversite öyle dandik bir üniversite değil onu belirteyim. Sözde ilk beşteymişiz ama hocamız ilk 100 de bile değil. Neyse chip online ı blog gibi kullandım :D:D)

@11 Nis 2013 11:38 O zaman şunu da söyleyeyim ki hocanın daha da bilgisiz olduğunu anla: Bu cihaz yıllardan beri var. Yeni değil. Ben diyeyim 5 sen de 6 sene...

@11 Nis 2013 11:38 o cihazlar 2004 yılında bile vardı... hocan ayakta uyuyorsa biz ne yapalım?

Bu sistem yeni değil yıllardır kullanılıyor.Biz de yeni bişey bulunmuş gibi şaşırıyoruz.Üniversite hocaları da yok öyle birşey diyor.Dünya yuvarlakmış hadi ordan:))

Türkiye fiyatı 200 tl, ebay fiyatı 71 dolar. sizce de çok değil mi? normal dağıtıcı alırım 3lu priz kullanırım 30 tl tutmaz

iyi güzel söylüyorsunuzda duyanda internet elektrik hattından veriliyor zannedecek bildiğin access point işte bunun tek avantajı adaptör şeklinde olması tamam pratik ama o para verilirmi tartışılır tabi.

@11 Nis 2013 17:44 Elbette ki elektrik kablolarını kullanarak ağ oluşturuyor. Fişe takılan access point fikri de iyiymiş ama... Komik en azından...

@16 Nis 2013 15:11 arkadaşım elektrik kablosunu kullanarak nasıl aktarıyor bir açıklarmısın ?

şimdi bu cihaz elktrik hattından veri aktarmıyor mu?

@12 Nis 2013 21:02 elektrik hattından değil modemden alıyor dağıtıyor sadece kablo derdi yok direk prize takabliyorsun mükemmel teknoloji gerçekten !!

bilmiyorum ama bunu düşünen olmuşmudur tamam bu teknolojiyi kullanmaya başladık güzel akıllı sayaçlar var artık her evde bu internet evin içinde elektrik kablosundan geçerken sayaçdada bi hareketlilik olmasın internet faturası ayrı elektrik ikiye katlanma sın?????????

@14 Nis 2013 23:36 ileride belki onu yaparlar ama bu olay access point mantığı modemden interneti alıyor dağıtıyor farkı adaptör şeklinde elektriğe takıyorsun kablo derdin olmuyor süper teknoloji dimi :)))

arkadaşlar bazı firmalar 3-4 senden beri veri almak için otamasyonarda kullamılmakta

herşey iyi güzelde güvenlik nasıl sağlanacak başka bir binadaki kişi elektrik hattından bizim eve ulaşması mümkün görünüyor.

@16 Nis 2013 10:08 elektrik hattından data aktarımı sözkonusu değil bu sadece kablosuz dağıtıcı modemden interneti alıyor dağıtıyor..

deprem yönetmeliği ne alakadır anlamadım arkadaşlar. millet ne bahane uyduracağını şaşırıyor. deprem yönetmeliği duvar kalınlığına hiçbir şekilde karışmaz kablosuza devam :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir