Elektronik cihazlarınız neden bozuluyor?

Elektronik cihazların ömrünün bazen neden çok kısa olduğunu hiç düşündünüz mü?

  • H. Hüseyin Öztürk
Elektronik cihazlarınız neden bozuluyor?

Elektronik cihazlar genelde beklediğinizden önce bozulur. Peki bunun arkasındaki sebep ne? Cihazlarınız kalitesiz mi, yoksa kasıtlı olarak mı bozulacak şekilde üretiliyorlar? Yıllar boyunca kullanılan elektronik cihazlardaki tipik problemleri ve eskime sürecini inceledik.

Planlanmış eskime mi?

Üç yıllık bir laptopunuz olduğunu düşünün, açılması her defasında on dakika süren. Fan sesinin azalmasından dolayı fanda bir sorun olduğunu düşündünüz ve teknik servise götürdünüz. Tecrübeli bir teknik servis çalışanı olsanız bile cihazı tamamen parçalara ayırmanız 20 dakika sürüyor. Sonunda sıra fana gelince laptopun neden bu kadar yavaş çalıştığı hemen anlaşılıyor: Soğutucu demirin üzerine üfleyen fan, zamanla bütün tozu toplamış, ve tozlar fana kadar ulaşıp dönüş hızını ve hava akışını kesmeye başlamış.

Bu gibi durumlar, elektronik cihaz sahibi herkes tarafından en az bir iki kez yaşanmıştır. Ve özellikle böyle sorunlar garanti bitiminin hemen sonrasında olunca, firmaların cihazlarına bu zaafları bilerek koyduğu şüphesi doğuyor.

Hiç bozulmasa olmaz mı?

Sahip olduğumuz elektronik cihazların tüm parçaları, doğal olarak belli bir ömre sahip. Pillerin şarj edilebilme sayısından, SSD disklerin yazıp silinebilme sayısına kadar, hepsinin bir sonu var ve bu sonun gelmesi çok da uzun sürmeyebiliyor. CHIP Online'daki kişisel tecrübelerimizden de bu tip durumları gözlemlesek ve test etsek de, gerçek bir istatistikten bahsedebilmek için çok büyük bir veri tabanına ihtiyaç var.

Üreticiler, her zaman kullanıcılara en dayanıklı ve uzun ömürlü cihazları sunmaya çalıştıklarını söyleseler de, kullanıcıların tecrübeleri bununla çelişiyor. Cihazların içinde ısıya karşı hassas devrelerin çok ısınan yerlere yerleştirilmesi gibi bir çok kanıt da bunu destekliyor. Bu tip ince dizayn teknikleriyle, cihazın belli kısımlarının ömrünün firma tarafından gayet iyi bir şekilde bilindiği iddia ediliyor.

Cihazlar hiç bozulmasaydı?

Farklı bir açıdan düşünüldüğünde, hiç bozulmayacak kadar sağlam bir cihazın fiyatının üreticiye de kullanıcıya da maliyeti daha fazla olacaktır. Belki cihazlar daha uzun kullanılacak, ama gelişme daha yavaş olup muhtemelen hataların düzeltilmesi de gecikecektir.

Ayrıca piyasa şartları gereği, firmalar batmamak için düzenli olarak ürün satmak zorundalar. Kullanıcıların da dayanıklılıktan ziyade sürekli olarak yeni özellik ve trendler peşinde olduğunu düşününce, piyasanın nasıl böyle bir şekil aldığını anlamak pek de güç değil. Yine de tüm bunlar planlanmış eskimeyi haklı çıkaracak yeterlilikte sebepler değil.

Bozulmayan cihazlar için ne demeli?

Tabii bu süreç cihazlar bozulmasa da işliyor. Üreticiler sürekli olarak tanıttıkları yeni modellerle, kullanıcıların sahip oldukları sapasağlam modelleri demode edip, trend oluşturuyorlar.

Diğer bir tür "eskitme" yöntemi de, firmware ve yazılımsal güncellemeler. Her bir güncellemede sistem gereksinimi arttığı için, cihazınız git gide sinir bozucu derecede yavaşlıyor. Mesela Apple'ın iOS cihazlarında bu durumu her üç yılda bir görebilirsiniz. Android'de ise eski modeller ya hiç güncellenmiyor ya da çok nadir güncelleniyor. Bu yüzden de cihaz, bazı önemli uygulamaları desteklemiyor ve geri kalıyor.

Değiştirilemeyen parçalar

Sadece özel aletlerle açılan kısımlar ve değiş tokuş edilemeyen parçalar da planlanmış bozulmaya örnek olarak gösteriliyor.

Garanti kapsamındayken erkenden bozulan cihazlar

Erken bozulan cihazlar yalnızca kullanıcıya sorun olmuyor, üreticiye de ek maliyet çıkarıyor ve birçok kaynağın boş yere kullanılmasına sebep oluyor. Yani planlanmış eskime, uzun vadede firmaya kar sağlarken insan emeğine ve doğaya kötülük ediyor. Bu konuda çalışma yapan araştırmacılar, planlamış eskimenin kanunla kontrol altında tutulmasından yanalar.

Bize düşen ne?

Peki bu cihazların kullanıcısı olarak siz ne yapabilirsiniz? Elbette garanti hakkınızdan sonuna kadar yararlanmak yapabileceğiniz en iyi şey. Eskiyen ve bozulan veya bozulmaya doğru giden cihazınızın parçalarını değiştirmek garanti kapsamında mümkün olabilir.

Bunun yanında, cihazınızdaki çok spesifik bir problemi bile çözmek için internette detaylı yazılar bulabilirsiniz. Buna cihazın sorununu teknik servise ne şekilde anlatmak gerektiğine dair bilgiler de dahil.

Eğer garanti süreniz dolduysa, cihazınızı teknik servise göndermeden önce iyi düşünmelisiniz. Çünkü firma cihazınızı onarmaktan çok yeni cihaz satmak isteyecektir. Onarım ücretleri konusunda ön bilgi edinmeniz yararınıza olacaktır.

Tamir edilebilirlik

Yeni bir cihaz aldığınızda ne kadar dayanıklı olduğunu ve bozulduğunda tamir edilebilir olup olmadığını bilmek zor. İnternet sayesinde bazı tür cihazları hiç teknik servisle uğraşmadan kendiniz de tamir edebilirsiniz. Video sitelerinde adım adım nasıl yapıldığını gösteren anlatımlar bulabilirsiniz. Tabii bu çözümü ancak kendinize güveniyorsanız, biraz tecrübeniz varsa ve diğer çözümlerden umudu kesmişseniz tavsiye ediyoruz.

Sonuç olarak...

Sonuç olarak bize düşen daha bilinçli kullanıcılar olup, firmaların taktiklerine karşı daha uyanık ve duyarlı olmak. Bu yazıyı yazmaktaki amacımız elbette sadece firmaları karalamak değil; bildiğiniz gibi kullanıcıların arasında da kendi hatasıyla bozduğu cihazı garanti kapsamına sokanların sayısı az değil. Umarız günün birinde firmalar da, kullanıcılar da böyle yollara başvurmak zorunda kalmazlar...

Okuyucu Yorumları

Toplam 33 Yorum

5 senelik macbook'umla 7 yıllık Casper Masaüstü bilgisayarım hala kusursuz bir şekilde çalışıyor. Demek ki mesele üreticiden çok kullanıcıda

@19 Ara 2013 01:48 ttnet in verdiği pikatel marka modemi hiç kapatmadan 6 yıl boyunca kullandım bozulduktan sonra tplink modem satın aldım 2. ayda bozuldu yenisi ile değişti. Demekki kullanıcıda değil üreticiden kaynaklı bir sorunmuş

@19 Ara 2013 12:02 Üreticiden de kullanıcıdan da kaynaklanan bir sorun aslında bu. Sonuçta bu mallar seri üretim ve şansınıza kötüsü denk gelebilir ki Tp-Link, Pikatel'den çok daha iyi ürün yapan bir firma. Bende Tilgin marka modem var, 4 senedir hiç kapanmadı ve hala taş gibi çalışıyor. Modemi konumlandırdığın yere de bakmanda fayda var :)

@19 Ara 2013 16:22 ''Tp-Link, Pikatel'den çok daha iyi ürün yapan bir firma.'' demişsiniz. Zaten o yüzden hemen bozuluyor insanlarda olumlu algı bırakan markalar e haliyle daha çok satıyor.Daha sonra daha fazla kazanmak için planlanmış eskime yapıyor. Ama tanınmayan markalar çok daha sağlam ve bozulmayan ürün yapmalılar ki insalarda olumlu algı bırakabilsin.Daha sonra o markalar da planlaşmış eskiye başvurucaklar ki daha çok satsın. Bu bir kısır döngüdür.

Yazı çok enfes olmuş tespitler de yerinde.

4 yıllık Acer marka laptopum var geçen seneye kadar tamamen kusursuzdu ta ki yeğenim ekranını çatlatana kadar, internet iten baktım en ucuz ekran fiyatı 200$ dı bende kalktım ekran kısmını tamamen söktüm tüplü monitöre bağladım wifi antenini de uzaktan kumanda antenine bağlayıp monitöre sabitledim, hala bana mısın demiyor şu anda Windows 8 yüklü tıkır tıkır çalışıyor :) üreticinin yanında kullanıcının da adam akıllı kullanmayı bilmesi lazım bence , üstelik her seferinde sistem değişikliği parça değişimi yapıyor olmama rağmen

@19 Ara 2013 08:39 Süper, tebrik ederim. Bende ilk dizüstümü, hala çalışmaya devam etmesine rağmen MS'in tekel anlayışı yüzünden donanımcılar sürücü çıkarmaması nedeniyle eski tip tarayıcım nedeniyle tutuyorum.

Bir notebook'u ele aldığımızda 6 senelik ömrü olduğunu görürüz. Bu 6 senelik süreden sonra notebook çalışsa bile artık hurda sınıfına girer. Bu yüzden kullanıcılara tavsiyem asla 2. el notebook satın almamalarıdır; çünkü 2. el bir notebook'taki bir anakart hatasının maliyeti yaklaşık olarak 600-700 TL civarındadır. 600-700TL'ye zaten piyasada çok güzel sıfır notebook'lar bulabilirsiniz. Ayrıca Türkiye'de 2. el notebook'lar ederinin çok üzerinde bir fiyat ile satışa sunulmaktadır. Tutturabildiğine! Aynı şeyler 2. el akıllı telefonlar için de geçerlidir. Peki cihazlar ömrünü uzatabilir miyiz? Evet! Cihazları sadece ihtiyacınız olduğu kadar açık tutmak bile cihazınızın ömrünü uzatmaya yetecektir. Kullanım amaçlarınız, kullanım süreniz, sisteme binen yük, şarj alışkanlıklarınız, elektirik akımının sağlıklı olması, ısı, toz, sarsıntı, düzenli bakım vb herşey cihazınızın ömrüne etki eder. "Doktordan" sözü işte bunun için söylenir... <Cleverman>

@cleverman Adam koca makalede anlatılması gereken ama anlatılmayan şeyleri bi paragrafta ne güzel yazmış gidip dislike etmişsiniz şaka gibi.

@cleverman akıllı adamsın vesselam.

Cihazlarımızda kullanılan fanlar en büyük çıban başlarından birisi. Bunlar için tak çıkar filtrelerin üretilmesi ne zaman gerçekleşecek, merakla bekliyorum. Özellikle ekran kartının fanından aşırı derecede muzdaripim. İlk temizlik ihtiyacı 1 sene sonrasında çıktı. Şimdi her ay temizlemek zorunda kalıyorum.

@19 Ara 2013 12:28 ben ekran kartının minik orijinal fanını söküp yarüne 15 cm lik kasa fanı taktım bi daha da ekran kartını unuttum tavsiye ederim.

@20 Ara 2013 23:57 Adam filitre den bahsediyor sen fan dan bahsediyorsun ? Adam ısınma sorunum var dememiş ki ayrıca sadece yapısı gereği çok ça tozlanma eğiliminde olan fanlara tak- çıkar filitre sisteminden bahsetmiş

Cihaz ömrü 7 yıl diyo ama 4 sene anca çalışıyor. (sen7en)

nasa'nın 1977'de uzaya gönderdiği voyager 2 uydusu geçen sene güneş sisteminin dışına çıktı ve hala resim gönderiyor (olay üretici de bitiyor ama öyle olmazsa da firmalar batar)

@19 Ara 2013 13:16 "Biraz" uç bir örnek olmuş ama...

Toshiba'nın Satallite modelini 5 yıldır kusursuz kullanıyorum, hala bana mısın demiyor, teknoloji biraz üretici, biraz tüketici biraz da şansa kalan bir şey, en iyi markaların cihazını alıyorsun 1 ay içinde arıza verir, bazen de fazla popüler olmayan markanın cihazını alırsın seni yıllarca götürüyor...

Çok faydalı bir yazı. Teşekkürler.

Çok faydalı yazı. Tebrikler...

bozulmasına ne gerek var ki biz milletçe 2-3 ayda bir cihaz değiştiriyoruz

Zaten bozulmasa firmanın ekmek yiyeceği yok. Virüsler olmasaydı anti-virüsler olurmuydu ? :) Nasıl ki doğanın kanunu olarak bir kaplan ceylanı göz göre göre parçalıyor ve biz bunu normal karşılıyorsak bu da benzer bir durum: Teknoloji Kanunu..

Bütün teknoloji ürünlerinde aynıdır bu olay bütün fanlar toz toplar bi süre sonra tıkanır. Siz pc ye bakmassanız tabi bozulur hp pavilion da sökmesi çok uğraştırıcı ama 4 senedir maşallahı var senede bi kez temizlediğimde yetiyor.

Türk milleti bu, her şeyi garantiye sokmak ister bu değişmez bir doğa kanunudur teknik servislerde çalışanlar, laf anlatmaya çalışmayın anlamazlar.

yahu insan ölüyor be insanın yaptığı nasıl bozulmasın?

@21 Ara 2013 01:26 Elbet bozulacak, kızılan durum o değil. Doğal ömründen önce kasten bozulması kastediliyor. Bir dizüstünü, hadi geçtim, bir cep telefonunu ortalama 5 yıl kullan bakalım ne oluyor Samsung'dan, o öve öve bitirilemeyen Apple'a. Hatta şunu sorayım, 1960-80 model otomobilleri hala gidebiliyorken neden 20. yy. otomobilleri sence bu kadar çabuk bozuluyor? Hatta MS'in Xp'ye olan desteğide benzer bir durum, ben hala kurup kullanıyorken, nasıl oluyorda desteğini çekiyorsun? Donanımım Xp istiyorken, kullanıcılarına sormadan nasıl bozuldu diyebiliyorsun. Kullanıldığı sürece bu sisteme destek vermek zorundasın.

güzel yazı chip. sizden işte böyle yazılar bekliyoruz.

Okuması zevkli ve konu da gayet yerinde olmuş.

Yazı gerçekten güzel teşekkür ederiz chip. 2007 yılında Pro 2000 bir pc aldım.(o zamanlar cden fazla anlamazdım) Üzerinde xp için dizayn edilmiştir diye etiket var. Vista kuruluydu xp'ye döndü sonra windows 7 yükledim. Şu an kusursuz çalışıyor hatta içerisinde pardus'ta kurulu. Bence konu hem üreticide hemde kullanıcıda bitiyor. Fiyat-performans ;)

@21 Ara 2013 18:56 Bilgisayar parçalarının ve işletim sistemlerinin kutusundan o tarz etiketler çıkar. O etiketi, üretici bilgisayara yapıştırıyor ki kullanılan yazılımın orijinal olduğu belli olsun.

evet 2007 yılında almış olduğum nootebook bilgisayarın anakartının bir yüzünde ekran kartı diğer yüzünde hdd konmuş yani ekran kartı hdd nin üstüne denk geliyor dolayısıyla her ikiside ısınan parçalar olduğu için ekran kartının yanmış olabileceğini düşünüyorum haaa belki yanılıyorum o üretiçinin mühendislerinden dahamı iyibileceğim.

Tüketim toplumu deyip geçiyoruz.. değirmen dönmek zorunda..

apple ürünlerini severim ancak her yeni ios ile cihazların yavaşlaması kesinlikle planlı. Şöyle düşünün 3 yıl önce üretilen iphone 4 o zaman ki ios 4'ü şimdiki iphone 5s gibi tıkır tıkır çalıştırıyordu. Eee ios 7 ile arayüzde kasacak ne değişti Allah aşkına. İconlar bile sadeleşti, ayarlar yine aynı yerde, düğmeler yine aynı sistemle çalışıyor. Şunu yapsa 5mp kamera sensörü olduğu için 2mp lik 1080p video çekimi eklese ve video çekimi kullanırken yavaşlasa anlarım. Neden çünkü işlemci daha fazla çalışacak. Ancak her ne kadar ios 7 tek gibi görülsede her cihazın ios 7 si ayrı. Yani gidipte iphone 5 in yazılımı iphone 4 e yüklenmiyor. Yani benim iphone4 üm için performans geliştirmesi değil düşüşü sağlanıyor. Bir oyunda veya kaynakları tüketen bir uygulamada yavaşlık olsa anlarım. Resmen kendi sadece mesajlara kameraya veya rehbere ayarlara gireceğimiz arayüzde de yavaşlama kasma olurmu ya.

Bence sorun kullanıcı kaynaklı oluyor cihazına iyi davranan kullanıcı için daha uzun ömürlü oluyor kötü davranan hor kullanan kullanıcı ise suçu markaya atmaya kalkışabiliyor tabii ki istisnalarda olabilir

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost