En az arızalanan sabit disk hangisi?

Sabit disklere "arızalanma" kriterine göre bakarsanız, sizce en iyisi hangisi? Cevap, içeride!

  • Zeynel A. Öztürk
En zor arızalanan sabit disk hangisi?

Bulut yedekleme ve depolama hizmetleri için çok sayıda sabit diskten faydalanan Backblaze, disklere yaşadığı tecrübeleriyle ilgili yıllık raporlar hazırlayıp bunları paylaşıyor. Firma şimdi de 2015 yılının raporunu bizlerle paylaştı.

Peki veri depolama konusunda en güvenilir, arıza çıkarma ihtimali en düşük sabit disk hangisi? Blackblaze'in 56.224 mekanik sabit diskten topladığı istatistiklere göre en güvenilir marka, yüzde 1 arıza oranıyla HGST. Toshiba ve Seagate sırasıyla yüzde 3 ve yüzde 4 arıza oranına sahipken Western Digital'ın yüzde 7 toplam arıza oranı, testin kaybeneni olduğunu gösteriyor.

Bununla birlikte Backblaze, 2015 yılı boyunca en çok Seagate sabit disk satın almış. Firma satın aldığı yaklaşık 16.000 Seagate diskin yüzde 85'inin 4TB'lık Seagate diskler olduğunu söylüyor. 4TB'lık Seagate disklerin arıza oranı ise yüzde 3'ün hemen altında bulunuyor.

HGST'nin diskleri yüzde 1'in altında arıza oranına sahip olsa da firma, 4TB'lık diskleri artık üretmiyor. Bunun yerine daha yüksek fiyatlı, daha yüksek performanslı diskler üretiyor. 4TB'lık Seagate diskler ise daha kolay bulunuyor ve daha uygun fiyata sahipler; üstelik arıza oranları da "kabul edilebilir" seviyede. Backblaze, bu nedenle Seagate'i tercih etmiş.

Son olarak Seagate'in 6TB'lık disklerinin de yüzde 1,9'luk kümülatif arıza oranıyla iyi bir performans sergilediğini belirtelim.

Okuyucu Yorumları

Toplam 32 Yorum

Bu haber bence viral, tam hatırlamıyorum ama bir araştırmada Seagate 3tb diski çok kötü performans sergilemiş hatta helyumlu modellerinde sorunu kendi bile kabul etmişti. kişisel olarak Seagate önermem hatta hdd hiç almayın ssd alın.

@21 Şubat 2016 02:12 Paran varsa al 4tb ssd

@21 Şubat 2016 02:12 aynen... en sağlam disk kategorisi detaylandırılmalı... notebook için western digital desktop için HGST harici için SEAGATE v.s. denebilir...

@21 Şubat 2016 02:12 Kesinlikle haklı en kötü SSD almalı, m.2 faktor, Nvme ler 10 TB barajını aştı. Hazirandan itibaren ise HDD e göre 10.000 Kat hızlı formlar çıkıyor. Diskler 2014 te öldü.

@21 Şubat 2016 18:19 Depolamada halen HDD gerekli. SSD den HDD ler gibi veri kurtarılamadığını hatırlatmak isterim ;-)

İlk diskim samsungdu üçüncü ayda mort olmuştu ,sonra segate aldım 6 yıldır tık demiyor.

Valla aldığım her harici Seagate diskte problem çıktı. Zamanında yere göğe sığdırılmayan adaptörü değişebilen Backup Plus'da görmediğim kadar sorun gördüm. Elimde 3 tane harici Seagate diski var, üçünde de bad sector mevcut. WD ise tam tersine elimdeki en sağlam diskler..

@21 Şubat 2016 11:14 Ben de harici bir disk almıştım. İçerisinde seagate olduğunu sonradan öğrendim. (Normalde araştırırım içini ama uzun hikaye :) bir iki sene içerisinde 36 tane bad sector oluştu. Haydi bir kez yanlış bir şekilde bilgisayarımı dondurduğu için gücü kesmeden çıkardım da, diğer bad sectorler ise kendiliğinden oluştu. (5400rpm) USB'den bağlantı. İşin kötü yanı WD markasındakiler de çok sağlam sayılmazlar. Çizilme önleyici var dedikleri halde şu an diskimde bad sector var.

İki tane seagate sabit diskim var ikiside problemli

Biraz da şans işi bu HDD bence. 7 sene WD Black kullandım, geçtiğimiz hafta cortladı. Bu hdd'den önce 500 GB'lık Seagate kullanıyordum, 6 ay dayandı. Şu an yeni dahili diskim de (WDBlue) 6 yaşındaki harici diskim de (WDGreen) yine WD.

Samsung almayında ne alırsanız alın.Samsungun tüm cihazları çabuk arıza yapıyor :(

2000 yılından bu yana birçok bilgisayar topladım,hepsinde SEAGATE kullandım hiçbirinden şikayet gelmedi.Hala da SEAGATE kullanıyorum ve memnunum.

HGST ne gerçekten ilk defa duyuyorum. Ek olarak bu değerlendirmeyi bir marka için yapmamız mantıksız olur. Bu haberi Vatan gazetesi yapsa tamam mantıklı da CHIP' in bunu model bazında yapması ve değerlendirmesi gerek bana kalırsa. Popüler bir haber olmuş. Senelerdir önce araştırma yapar sonra disk alırım. Genelde Western Digital' in modelleri olur. 10 numaradır. Seagater 2. tercihim olur. En kalitesiz ve arıza çıkaranları da Toshiba dır. HGST yi de dediğim gibi ilk kez duyuyorum.

@21 Şubat 2016 12:40 HGST kısa süre önce isim değiştiren bir marka olduğundan olabilir ;-) Eskiden direk marka ismini kullanıyorlardı şimdi ise :H itachi G lobal S torage T echnologies markası altında üretim ve satış yapıyorlar.

WD diskim geç cevap verdiği için 3 yıl önce Seagate 1 tb disk aldım ve bugüne kadar aldığım en performanslı disk oldu. Toshiba diskimdende çok memnunum . Yakın zamanda elimdeki 3 500 gb'lık diski 1 gb'lık toshiba disklerle değiştirmeyi düşünüyorum. Seagate'nin yeni çıkardığı ürünlerle ile ilgili son zamanlarda çıkan haberler yüzünden yeni ürünlerini alma konusunda tereddütlerim var.

Haberi yarım yamalak verip insanları yanlış yönlendirmeyin. Kendi sitelerinde Seagate hard disklerin bazı modelleri %15 bazı modelleri %10 bozulma oranına sahip olduğu gösterilmiş. WD'nin tüm modelleri %4'ün altında, Hitachi %2'nin altında. Sonuç? Seagate alma, ya WD al (ucuzdur) ya da Hitachi (sağlam).

Seagate 3tb sorunlu Backblaze demişti...

% 3 arıza ne demek ben bir şey anlamıyorum. Neyin % 3 ü.

Dediğim gibi hdd içinde büyük çaplı disklerin içinde işlemci birde ram yazılımları chipleri gerek 3gb/sn satalar bile 30mb ancak koplama yapıyor ona en az chipsetinde olsa bari artık ona razı olmak gerekiyor 6gb/sn ye ye onunda watt özelliği barınrıyormu bilinmez mb ları nedakar chipinde barındırıyor sataların anakart ayarında oda tam belli deiğil şimdi asus anakartta sata express yapmış onun fsp si 10gb/sn sn de 150 mb kopyalama yaparmı bilinmez marka verim asus x99-e ws anakartı inceleyin

@21 Şubat 2016 14:21 Sabit disk işi biraz daha karmaşıktır. Sadece çiplerin gücüyle okuma hızı arttırılamaz. Bir çok faktörün bir araya gelmesiyle ancak toplam hız belirleniyor çünkü.

seagate hdd işinde bir numaradır

geçen makalede seagate rezil olunca, seagate yönetimi hemen chip online ile irtibata geçer hop diye bir anda; geçen makalede en güvenilir olan western digital bu makalede en güvensize transfer olur seagate`de en güvenilirlerden biri konumuna transfer olur. bari üzerinden biraz zaman geçmesini bekleseydiniz!

@21 Şubat 2016 14:47 Hay yaşa birader

Hithachi'ye güven, tüm bilgilerini çöpe at ! Haber değil, reklam bu

Western dijital i onermeyen insan çok. Fakat gerçekten SSD konusunda Samsung iyi işler çıkartıyor. Bkz: evo serisi. Seageate i de ovenler var.

HGST (Hitachi Global Storage Technologies) 2012'den beri Western Digital'in...

Şahsen 2. Yılı dolan Samsung harici beleğimden gayet memnunum ve hiç bir sıkıntısı daha olmadı

aldığım ilk 1,5tb WD green 6 ayı doldurmadan kafa arızası verdi (düşme çarpma olmadan koruma kutusunda muhafaza edildi) depo olarak kullandığım hdd den bilgilerimi kurtaramadım neyse ki rafa kaldırdığım eski yedeğim segate 1tb diskden bazıları hariç çoğu datamı kurtardım. 2 adet 500gb wd de (1yıl içinde)benzer hatalar verince bir daha bu markayı kullanmadım,toshiba ve segate kullanıyorum memnunum wd alıp macera yaşamaya gerek yok. paramın hakkını veren iyi markadır benim için

Kaynak adresine link verilseydi daha bilgilendirici olurdu. Bu haliyle biraz reklam amaçlı bir haber.

Yanlış. diskte ömür arıyorsanız hitachi'dir.

Seagate H-diskleri uzun yıllardır sorunsuz kullanıyorum.Fakat bir çok markanında devre tedarikçilerininde samsung olduğunu unutmamak gerekli beraberinde (Hitachi,toshiba vb.) bence H-Disk'te WD v Seagate oldukça başarılı.

western dijital greenpower 500 gb disklerden 30 adet satın aldık en az 20 tanesi garantiye gidip gelmeye devam ediyor kullanamıyoruz sakın almayın

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play