En çok yaptığımız 12 teknolojik hata!

Teknolojik cihazları kullanırken en çok hangi hataları yapıyoruz? İşte çok sık yaptığımız 12 hata!

  • H. Hüseyin Öztürk
En çok yaptığımız 12 teknolojik hata!

Teknolojik cihazları gerek satın alırken, gerek kullanırken sonradan pişman olacağımız şeyleri hepimiz yapıyoruz. Bazen cihazımızın bir özelliğine fazla güveniyoruz, bazen de sadece popülerliğinden dolayı uzun süre yenisini alamayacağımız bir şeyi satın alıyoruz.

Aslında bu konuda bir türlü bilinçlenemememizin başlıca sebebi teknolojinin sürekli değişen ve gelişen yapısı denebilir. İşte yeterince dikkat etmediğimiz ve hata yaptığımız başlıca konular.

1- Herhangi bir ürünü erken satın almak

Bir ürünü piyasaya çıktığı gibi satın aldığınızda, hem çok fazla para ödüyorsunuz, hem de sonradan giderilecek olan çok sayıda sorunla boğuşmak zorunda kalıyorsunuz.

2- Yanlış Windows'u satın almak

Windows XP iyiydi. Windows Vista kötüydü. Windows 7 iyiydi. Windows 8 ise farklı yorumlar alıyor. Bu gidişata bakılırsa sıradaki Windows 9 iyi olan olmalı.

3- Depolama alanında cimrilik yapmak

USB bellek, sabit disk ya da SSD... Daha ucuz olduğu için küçük boyutlularını almak hep pişmanlık getiriyor. İşletim sistemi zaten fazlaca GB alanı götürürken, geri kalan alan da neye uğradığınızı anlamadan doluveriyor.

İnternetiniz yavaşsa...

4- Yavaş bir internete sahipken, bulut hizmetlerine güvenmek

Bulut depolama ve akış hizmetleri çok kullanışlı. Ama sadece interneti hızlı ve çok sınırlı olmayan kullanıcılar için. Eğer internetiniz yavaşsa, bir kez daha düşünmenizde yarar var.

5- Yedeklemeyi aksatmak

Büyük bir yazılım güncellemesi yapmadan önce önemli verilerin yedeklenmesi gerektiğini herkes bilir. Ama bunu bilmek, sağlıklı yemek gerektiğini bilmeye veya arabayı hız limitini aşmadan kullanmak gerektiğini bilmeye benziyor. Çoğumuz yedeklemeyi ancak verilerimizi kaybedince hatırlıyoruz...

6- Komik bir e-posta adresi almak

Evet, sexylady@outlook.com diye bir e-posta adresi almak komik olabilir. Ama bu adresi bir iş için kullanmanız gerektiğinde veya çocuğunuzun öğretmenine e-posta göndermeniz gerektiğinde o kadar da komik olmayacak.

Şarj, daha fazla şarj...

7- Evden şarjı azalmış pil ile çıkmak

Yüzde 60, evdeyken göze yeterli görünebilir. Ama bu oran, dışarı çıktığınızda sizi yarı yolda bırakmaya son derece müsait...

8- 3D TV'ye para harcamak

3D TV'lerin devri şimdiden geçti. Bu seneki CES'te her yerde 4K ve Ultra HD TV'ler vardı. 3D TV'ler gözlüksüz olarak kullanımları geliştiğinde tekrar gündeme gelecektir, ama şimdilik demode olmuş görünüyorlar.

9- Bulduğumuz tüm ücretsiz mobil uygulamaları indirmek

Ücretsiz demek çoğu zaman "zararlı kaynıyor", "para ödemeden alacağınız bu kadar" veya "tam ekran video reklamlar" anlamına geliyor. Tabii ki tüm uygulamalar böyle değil, ama güvendiğimiz iyi olanlar çok geçmeden Facebook ya da Flipboard tarafından zaten satın alınıyor.

Eski Android ve getirdikleri...

10- Ucuz bir yazıcının iyi bir yatırım olduğunu düşünmek

Yazıcılar sadece eve getirene kadar ucuzlar. Mürekkepleri evrende çok nadir bulunan bir maddeymiş gibi pahalı.

11- Eski bir Android telefon almak

İki cins eski Android telefon müşterisi var: Hangi sürüm olduğunu umursamayanlar ve üreticisinin KitKat güncellemesi getirmesini bekleyenler. Bu ikincilerinin durumu oldukça umutsuz.

12- Dosyaları yanlış formatta saklamak

Eğer video dönüştürüyor, müzik ripliyor, veya herhangi bir şeyi gelecekte güvende olacak şekilde saklamak istiyorsanız, yıllar sonrasında hala kullanabileceğiniz bir formatta olmasına dikkat etmelisiniz. Sadece bir firmanın desteğini sürdürmesine bağımlı bir format hiç güvenli değil.

5- Teknolojik hatalar

16- Dosyaları yanlış formatta saklamak

Eğer video dönüştürüyor, müzik ripliyor, veya hergangi bir şeyi gelecekte güvende olacak şekilde saklamak istiyorsanız, yıllar sonrasında hala kullanabileceğiniz bir formatta olmasına dikkat etmelisiniz. Sadece bir firmanın desteğini sürdürmesine bağımlı bir format hiç güvenli değil.

17- Sarhoşken sosyal medya kullanmak

İçtikten sonra tweet atarsanız, sonradan çok pişman olabilirsiniz.

18- Herhangi bir şeyi erken satın almak

Bir şeyi piyasaya çıktığı gibi satın aldığınızda, hem çok fazla para ödüyorsunuz, hem de sonradan giderilecek olan çok sayıda sorunla boğuşmak zorunda kalıyorsunuz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

60 GB SSD makbüldür, sadece sistemi kuracaksın gerisini 7200rpmlik 1 yada 1,5tblik güzel bi hdd'ye yükleyeceksin mis gibi.

@23 Nis 2014 02:09 ssd yi sadece sistem hızlı açılsın diye alıyorsan zaten alma, 1 dakika fazla beklersin açılır o sistem. ssd nin asıl verdiği kazanç veri işlemedeki hızı, sıradan bir kullanıcının (internete girip arada bir oyun oynayan kesim) henüz ssd lere ihtiyacı olduğuna inanmıyorum.

Güzel bir yazı olmuş chip eline sağlık.

Bir hata da ben söyleyeyim. Bilgisayar kilitlendiğinde monitörü tekmelemek.

@23 Nis 2014 10:22 genelde o senin gibi yeni nesil komik ergenlerin yapacağı şeylerdir...

Çok yerinde tespitler :)

"Mürekkepleri evrende çok nadir bulunan bir maddeymiş gibi pahalı" :DSADAS

sanki e-posta almak 2 dk sürmüyor!

Yedekleme isi onemli, sonra basimizi baracak tas ariyoruz:)

Yazıda tezat var Bir ürünü piyasaya çıktığı gibi satın aldığınızda, hem çok fazla para ödüyorsunuz, hem de sonradan giderilecek olan çok sayıda sorunla boğuşmak zorunda kalıyorsunuz. demişsiniz ama 3d tv almak hata 4k tv ultra hd tvler çıktı demişsiniz bunlar yeni çıkmadımı onlarda 3d yokmu :)pahalı degillerimi? bence 3d tvler hala alınabilir

@24 Nis 2014 00:14 birisi bir özellik diğeri ise ekran çözünürlüğü 4k tv çıkınca 3d neden bitsin ki? 4k tvlerde 5d mi var?

@24 Nis 2014 00:14 Bir tanede ben ekliyeyim 4k yayın var mı? Ülkemizde her kanalı bile 1080p izleyemezken bencede 4k için erken.

@24 Nis 2014 00:14 3d ler bitti rüyadan uyanın smart tvler zaten 3d kipinde kullanıla biliyor 4d hdmi görüntü kalitesindeki led lion pikseller gelecek 1 yıl sonra 3500tl tvler 500tl olacak bunada emin olun aynı şuan lcd nin hazimeti gibi ;)

@27 Nis 2014 03:06 yok öyle bişey 4d gelecek 4k görüntü pikseller ve mhzler artık iş yapacak ama 1 yıl sonraki tvler tamamen pc bgibi olacak ister internet ister tv ister alışveriş gibi smmart tv leri incelersen 3d lerin bir hükmü olmadığını gelecek serilerde bunlarıda içine katıp son teknoloji reklamı yapacaklar şuan 3000 5000 tl arası tvler lcd fiyatına inecek yeni nesil denen kameralı uydulu smart led tvler 102"-106"-112"-125" gibi devasa ekrana sahip ve görüntü kalitesi 1500mhz. üzeri olacağını söylemişler saygılar

windows 8 candır can

@29 Nis 2014 13:03 win9 u görmedenkonuşmasan iyiydi sonra grşrz canmı yoksa hatamı

@04 Mayıs 2014 22:48 9 demiyoruz 10 diyoruz :) (Tabii Windows kaç olacağı o zaman belliydi bilinmediğini biliyoruz isterse windows 500494093 yaparlar.)

Buradaki sizin hata dediğiniz şeyleri insanlar paraları olmadığı için yapıyor 120gb ssd alacak parası olan biri 240 almadığı için hata hata mı yapmış oluyor chip!!!!

Güzel bir yazı olmuş. Ek olarak şunlar da eklenebilir. "Amacı dışında kullanılacak teknolojiye para yatırmak" "Bir kere para vereyim her işimi görsün" mantığı :) Örn: Akıllı telefonları bilgisayar, telefon, fotoğraf makinesi, oyun konsolu, muzik çalar, media player her birşey için kullanmak. "Bir cihaz herşeyi yapıyorsa, hele onu üreten firma çamaşır makinesinden, miksere kadar herşeyi üretiyorsa hızla kaçın" :)

Sen de yorum yaz