En çok yaptığımız 12 teknolojik hata!

Teknolojik cihazları kullanırken en çok hangi hataları yapıyoruz? İşte çok sık yaptığımız 12 hata!

Çok sık yaptığımız 12 hata!

Teknolojik cihazları gerek satın alırken, gerek kullanırken sonradan pişman olacağımız şeyleri hepimiz yapıyoruz. Bazen cihazımızın bir özelliğine fazla güveniyoruz, bazen de sadece popülerliğinden dolayı uzun süre yenisini alamayacağımız bir şeyi satın alıyoruz.

Aslında bu konuda bir türlü bilinçlenemememizin başlıca sebebi teknolojinin sürekli değişen ve gelişen yapısı denebilir. İşte yeterince dikkat etmediğimiz ve hata yaptığımız başlıca konular.

1- Herhangi bir ürünü erken satın almak

Bir ürünü piyasaya çıktığı gibi satın aldığınızda, hem çok fazla para ödüyorsunuz, hem de sonradan giderilecek olan çok sayıda sorunla boğuşmak zorunda kalıyorsunuz.

2- Yanlış Windows'u satın almak

Windows XP iyiydi. Windows Vista kötüydü. Windows 7 iyiydi. Windows 8 ise farklı yorumlar alıyor. Bu gidişata bakılırsa sıradaki Windows 9 iyi olan olmalı.

3- Depolama alanında cimrilik yapmak

USB bellek, sabit disk ya da SSD... Daha ucuz olduğu için küçük boyutlularını almak hep pişmanlık getiriyor. İşletim sistemi zaten fazlaca GB alanı götürürken, geri kalan alan da neye uğradığınızı anlamadan doluveriyor.

İnternetiniz yavaşsa...

İnternetiniz yavaşsa...

4- Yavaş bir internete sahipken, bulut hizmetlerine güvenmek

Bulut depolama ve akış hizmetleri çok kullanışlı. Ama sadece interneti hızlı ve çok sınırlı olmayan kullanıcılar için. Eğer internetiniz yavaşsa, bir kez daha düşünmenizde yarar var.

5- Yedeklemeyi aksatmak

Büyük bir yazılım güncellemesi yapmadan önce önemli verilerin yedeklenmesi gerektiğini herkes bilir. Ama bunu bilmek, sağlıklı yemek gerektiğini bilmeye veya arabayı hız limitini aşmadan kullanmak gerektiğini bilmeye benziyor. Çoğumuz yedeklemeyi ancak verilerimizi kaybedince hatırlıyoruz...

6- Komik bir e-posta adresi almak

Evet, sexylady@outlook.com diye bir e-posta adresi almak komik olabilir. Ama bu adresi bir iş için kullanmanız gerektiğinde veya çocuğunuzun öğretmenine e-posta göndermeniz gerektiğinde o kadar da komik olmayacak.

Şarj, daha fazla şarj...

Şarj, daha fazla şarj...

7- Evden şarjı azalmış pil ile çıkmak

Yüzde 60, evdeyken göze yeterli görünebilir. Ama bu oran, dışarı çıktığınızda sizi yarı yolda bırakmaya son derece müsait...

8- 3D TV'ye para harcamak

3D TV'lerin devri şimdiden geçti. Bu seneki CES'te her yerde 4K ve Ultra HD TV'ler vardı. 3D TV'ler gözlüksüz olarak kullanımları geliştiğinde tekrar gündeme gelecektir, ama şimdilik demode olmuş görünüyorlar.

9- Bulduğumuz tüm ücretsiz mobil uygulamaları indirmek

Ücretsiz demek çoğu zaman "zararlı kaynıyor", "para ödemeden alacağınız bu kadar" veya "tam ekran video reklamlar" anlamına geliyor. Tabii ki tüm uygulamalar böyle değil, ama güvendiğimiz iyi olanlar çok geçmeden Facebook ya da Flipboard tarafından zaten satın alınıyor.

Eski Android ve getirdikleri...

Eski Android ve getirdikleri...

10- Ucuz bir yazıcının iyi bir yatırım olduğunu düşünmek

Yazıcılar sadece eve getirene kadar ucuzlar. Mürekkepleri evrende çok nadir bulunan bir maddeymiş gibi pahalı.

11- Eski bir Android telefon almak

İki cins eski Android telefon müşterisi var: Hangi sürüm olduğunu umursamayanlar ve üreticisinin KitKat güncellemesi getirmesini bekleyenler. Bu ikincilerinin durumu oldukça umutsuz.

12- Dosyaları yanlış formatta saklamak

Eğer video dönüştürüyor, müzik ripliyor, veya herhangi bir şeyi gelecekte güvende olacak şekilde saklamak istiyorsanız, yıllar sonrasında hala kullanabileceğiniz bir formatta olmasına dikkat etmelisiniz. Sadece bir firmanın desteğini sürdürmesine bağımlı bir format hiç güvenli değil.

5- Teknolojik hatalar

5- Teknolojik hatalar

16- Dosyaları yanlış formatta saklamak

Eğer video dönüştürüyor, müzik ripliyor, veya hergangi bir şeyi gelecekte güvende olacak şekilde saklamak istiyorsanız, yıllar sonrasında hala kullanabileceğiniz bir formatta olmasına dikkat etmelisiniz. Sadece bir firmanın desteğini sürdürmesine bağımlı bir format hiç güvenli değil.

17- Sarhoşken sosyal medya kullanmak

İçtikten sonra tweet atarsanız, sonradan çok pişman olabilirsiniz.

18- Herhangi bir şeyi erken satın almak

Bir şeyi piyasaya çıktığı gibi satın aldığınızda, hem çok fazla para ödüyorsunuz, hem de sonradan giderilecek olan çok sayıda sorunla boğuşmak zorunda kalıyorsunuz.

Okuyucu Yorumları