En yakın yaşanabilir gezegen: Proxima b

Komşu sistemimizde potansiyel olarak yaşanabilir yeni bir gezegen bulundu: İşte Proxima b...

En yakın yaşanabilir gezegen: Proxima b

Güneş sistemimizin dışında potansiyel olarak yaşanabilir gezegenleri bulmak oldukça zor ve bu gezegenler bulunsa bile, aramızdaki mesafe çok fazla. Ancak en son bulunan gezegenlerden biri, o kadar da uzak değil. Astronomların buldukları yeni dış gezegen, Dünya'ya en yakın komşu yıldız sisteminin yaşanabilir bölgesinde yer alıyor. Şimdilik bu gezegen Proxima b olarak adlandırılmış durumda ve sadece dört ışık yılı uzaklıkta bulunmakta.

Bu mesafe, Kepler-186f'den çok daha yakın olmasına rağmen gezegeni bulmak o kadar da kolay değil. Proxima b, solgun bir kırmızı cüce olan Proxima Centauri'nin çevresinde yörüngede dolaşmakta. Bu yıldızı çok güçlü bir teleskop olmadan gözlemlemek mümkün olmuyor. Buna rağmen astronomlar uzun süredir yıldızın yörüngesinde neyin dolaştığını merak etmekteydi ve bu yılın başlarında Proxima Centauri'nin eşsiz yıldız gezintisini incelemek için Pale Red Dot (Soluk Kırmızı Nokta) kampanyasını başlatmışlardı. Yıldızın Doppler değişimini inceleyen araştırmacılar bu şekilde Proxima b'yi bulmayı başardı.

Gezegen hakkında halen bilmediğimiz pek çok şey bulunmakta. Ancak temel olarak Proxima b Dünya'dan biraz daha büyük ve inanılmaz derecede kısa olan 11.2 günlük bir yıla sahip. Astronomlar bu gezegenin kayalık olma ihtimalini düşünmekteler ve gezegen, potansiyel olarak suya sahip olmak için doğru sıcaklığa sahip. Ancak astronomlar gezegenin suya sahip olup olmadığı konusunda ikiye bölünmüş durumdalar. Gezegen, yıldızın çevresinde dönerken sürekli olarak aynı yüzü yıldıza dönük durmakta ve bu yüzden de gezegenin yarısı sürekli olarak karanlıkta kalıyor. Ayrıca cüce yıldız, Dünya'da gördüğümüzden çok daha fazla güneş patlamasına sahip ve Proxima b'ye bol miktarda X-ışını göndermekte. Eğer gezegenin Dünya benzeri bir atmosferi bulunuyorsa bu radyasyondan korunuyor olması mümkün ancak şu anda bu konuda bir tahmin yapmak mümkün değil.

Ne yazık ki yıldız, insanların kişisel olarak incelemeleri için çok uzakta. Ancak bizim yaşam döngümüz içerisinde bir araç gönderilmesi için yeterince yakın olabilir. 20 yıl içerisinde Alpha Centauri'ye ulaşmayı ümit eden küçük, lazer güçlü nano-araç Breakthrough Starshot ekibi şimdiden Proxima b yakın geçişini ayarlamayı planlamakta. Bu görev için önümüzde halen uzun yıllar bulunmakta ve bu gezegene ulaşabilsek bile, ne bulduğumuzu öğrenmemiz için en azından dört yıl geçmesi gerekecek. Ancak sonuç ne olursa olsun, bu buluşun potansiyelinin heyecan verici olduğu kesin...

Okuyucu Yorumları