En yakın yaşanabilir gezegen: Proxima b

Komşu sistemimizde potansiyel olarak yaşanabilir yeni bir gezegen bulundu: İşte Proxima b...

  • Levent Öztürk
Komşu sistemde yaşanabilir gezegen ihtimali...

Güneş sistemimizin dışında potansiyel olarak yaşanabilir gezegenleri bulmak oldukça zor ve bu gezegenler bulunsa bile, aramızdaki mesafe çok fazla. Ancak en son bulunan gezegenlerden biri, o kadar da uzak değil. Astronomların buldukları yeni dış gezegen, Dünya'ya en yakın komşu yıldız sisteminin yaşanabilir bölgesinde yer alıyor. Şimdilik bu gezegen Proxima b olarak adlandırılmış durumda ve sadece dört ışık yılı uzaklıkta bulunmakta.

Bu mesafe, Kepler-186f'den çok daha yakın olmasına rağmen gezegeni bulmak o kadar da kolay değil. Proxima b, solgun bir kırmızı cüce olan Proxima Centauri'nin çevresinde yörüngede dolaşmakta. Bu yıldızı çok güçlü bir teleskop olmadan gözlemlemek mümkün olmuyor. Buna rağmen astronomlar uzun süredir yıldızın yörüngesinde neyin dolaştığını merak etmekteydi ve bu yılın başlarında Proxima Centauri'nin eşsiz yıldız gezintisini incelemek için Pale Red Dot (Soluk Kırmızı Nokta) kampanyasını başlatmışlardı. Yıldızın Doppler değişimini inceleyen araştırmacılar bu şekilde Proxima b'yi bulmayı başardı.

Gezegen hakkında halen bilmediğimiz pek çok şey bulunmakta. Ancak temel olarak Proxima b Dünya'dan biraz daha büyük ve inanılmaz derecede kısa olan 11.2 günlük bir yıla sahip. Astronomlar bu gezegenin kayalık olma ihtimalini düşünmekteler ve gezegen, potansiyel olarak suya sahip olmak için doğru sıcaklığa sahip. Ancak astronomlar gezegenin suya sahip olup olmadığı konusunda ikiye bölünmüş durumdalar. Gezegen, yıldızın çevresinde dönerken sürekli olarak aynı yüzü yıldıza dönük durmakta ve bu yüzden de gezegenin yarısı sürekli olarak karanlıkta kalıyor. Ayrıca cüce yıldız, Dünya'da gördüğümüzden çok daha fazla güneş patlamasına sahip ve Proxima b'ye bol miktarda X-ışını göndermekte. Eğer gezegenin Dünya benzeri bir atmosferi bulunuyorsa bu radyasyondan korunuyor olması mümkün ancak şu anda bu konuda bir tahmin yapmak mümkün değil.

Ne yazık ki yıldız, insanların kişisel olarak incelemeleri için çok uzakta. Ancak bizim yaşam döngümüz içerisinde bir araç gönderilmesi için yeterince yakın olabilir. 20 yıl içerisinde Alpha Centauri'ye ulaşmayı ümit eden küçük, lazer güçlü nano-araç Breakthrough Starshot ekibi şimdiden Proxima b yakın geçişini ayarlamayı planlamakta. Bu görev için önümüzde halen uzun yıllar bulunmakta ve bu gezegene ulaşabilsek bile, ne bulduğumuzu öğrenmemiz için en azından dört yıl geçmesi gerekecek. Ancak sonuç ne olursa olsun, bu buluşun potansiyelinin heyecan verici olduğu kesin...

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Valla dünya dışında başka hiç bir yerde hayat olduğunu düşünmüyorum.Varsa bile onun bulunmasını bizi geçtim bizim 1000 yıl sonraki neslimizin bile görmesi zor.Çünkü galaksinin sonunu bile bilemiyorken, yan galaksimizdeki gezegenleri güçlükle izleyip 20 yıldan aşağı gidemiyorken, böyle bir atılım yapmak çok zor.Kaldı ki dediğim gibi dünya dışında dünya şartlarıyla bire bir bir ortamın bulunması bence imkansız.Tamam araştırmak güzel, ama umutlanmayın derim.Ayrıca hadi yaşam buldular.Kim gidebilcek

@26 Ağustos 2016 03:07 Su anki teknolojimizi 200 yil once hayal bile edebilecek adam yokken bu ne karamsarlik. Belki 100 yil icinde karanlik madde kesfedilip guc kaynagi olarak kulalnilacak. Ya da soguk fuzyon reaktorleri gelisecek. Belki 1000 yil icinde solucan delikleri kontrol edilebilir olacak. Siz gidin tarla ekin, solucanlari filan seyredin en iyisi. Ne isiniz var bilgisayar basinda.

@26 Ağustos 2016 03:07 Galaksimizin bir kenarında değil, güneş sistemimizin komşu yıldız sisteminde bulunmuş. Yani şimdiki teknoloji ile uzak ama yakın gelecek için çok da uzak sayılmaz.

@26 Ağustos 2016 03:07 arkadaşım bilip bilmeden konuşma şuan bize en yakın gezegenlerden proxima b .tamam kabul bizim araçların oraya gitmesi uzun sürer fakat derin uyku diye birşey var git oku .insanın yaşam fonksiyonlarını kesiyor ve istediğin zaman geri uyandırabiliyorsun hemde hiç yaşlanmadan git bi oku öyle gel.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play