ESET, Viber'i "işaretledi", Twitter karıştı!

Popüler antivirüs popüler uygulama Viber'i "tehlikeli" olarak işaretledi; olanlar oldu!

ESET, Viber'i "işaretledi", Twitter karıştı!

Yükselen çizgisini sürdüren mesajlaşma hizmeti Viber, bu sene Japonya merkezli Rakuten tarafından 900 milyon dolara satın alınmıştı. Popüler uygulama, bu kez antivirüs firması ESET'in güvenlik çözümü tarafından tehdit olarak algılanmasıyla gündeme geldi.

ESET'in antivirüs yazılımı NOD32, geçtiğimiz günlerde Viber'i tehdit olarak algılamaya başlad ve Viber'i PC'sine yüklemeye çalışan NOD32 kullanıcıları, "potansiyel bir tehdidin" bulunduğuna dair uyarı almaya başladılar. Bu uyarıya göre Viber, IE'ye entegre olmaya çalışan bir araç çubuğuyla geliyordu.

Bu durumdan rahatsız olan Viber takımı Twitter'da üzerinde "#EsetSucks" yazılı bir ekran görüntüsüyle birlikte, ESET'in "bug'lı" olduğunu söyleyen ve onu kaldırmayı öneren bir paylaşımda bulundu.

Ancak bu sırada Viber'in beklemediği bir şey oldu ve ESET, kendi ekran görüntüsünü paylaştı. Görüntüde Viber'in yükleyicisinin istatistikleri Viber'e gizlice gönderdiğini gösteren bir kaynak kodu vardı. Paylaşımında kullanıcılarının gizliliğinin ilk sırada olduğunu vurgulayan ESET, ona "#esetDOESNTsuck" etiketini eklemeyi de ihmal etmedi.

Viber, daha sonra yaptığı bir açıklamada yazılımının herhangi bir araç çubuğu içermediğini ve hiçbir zaman araç çubuğu sunmadığını, ilk açıklamalarının arkasında olduğunu, ESET'den Viber'i engellemekten vazgeçmesini talep ettiklerini söyledi. Yine de yaşananlar, antivirüs tarafından işaretlenen bir yazılımınız varsa bunu Twitter'da antivirüs firmasını etiketleyerek yaymaya çalışmanın çok da iyi bir fikir olmadığını gösterdi.

Bakalım bu olay unutulup gidecek mi; yoksa iki dev arasında başlayacak yeni bir kavganın ilk kıvılcımı mı olacak?

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Helal olsun eset her zaman seni destekliyorum whats appe bile virüslü desen kaldırırım doğru güncelsin. Viberde neymiş

Microsoft işletim sistemlerinde antivirüsler ciddi bir elemeye gideceği daha önce biliyoruz. Antivirüslerin çoğu paranoyakça davranıp geliştirmeleri engellemekte. Kernel Hook işletim sistemini % 50-75 yavaşlatmakta. Programlarda ise bu % 80 lere varmakta Windows 8 ve 10 da umarım artık bu çözüme kavuşur ve işletim sistemlerini gerçek hızları ile kullanırız. Şifren çalındı bilgin çalındı diye insanları tedirgin eden Antivirüslerden kurtuluruz. Şu anda antivirüs kullananlar el freni çekilmiş araç ile yolda ilerlemeye çalışıyorlar çok kötü bir durum. 2 işe yarıyor 8 bozuyor.

kapak olmuş resmen :)

Asıl soru Eset bu kaynak kodunu nerden bulmuş?

Eset iş üstünde basmış! Var mı ötesi berisi! Bravo Eset'e!

Viber'ı kim kullanıyor zaten silerim gider. Telefonumda duruyordu boş boş, whatsapp varken diğerlerine gerek yok

Eset güzel ayar vermiş.Tartışılacak birşey yok :)

intall_statistics.php nedir demişler, ama adamlar utanmamışlar...

Hepsi suck eder ama benim Comodo'm asla suck etmez! Comodo herkesin bilgi çaldığını bilir. Bunu dile getirmediğine bakmayın, aslında size kendinizi korumanız için her türlü önlemi sunmaktadır.. Comodo'ya kendi zekanızı entegre edip onu bir güvenlik yapay zekası olarak kullanabilirsiniz; çünkü istediğiniz her türlü güvenlik politikasını uygulayabilmenizi sağlar. Çok esnektir. Comodo'yu bu şekilde kullanabilmeniz için biraz tecrübeli olmanız gerekir. Comodo 8'in online dökümantasyonunu beğendim. Yalnız orada tüm hünerlerin ortaya döküldüğü örnek Comodo Konfigürasyonlar da olmalıdır. Örneğin drive'lar nasıl korunur, flash bellekler nasıl korunur, bloked zone'lar nasıl oluşturulur, serverlar nasıl izole edilir, ICMP MAC filtreleme ile nasıl kontrol altına alınır, hatalar nasıl tolere edilir şeklinde bir sürü üst düzey trick'in kullanıldığı konfigürasyonlar...

Kaspersky daima.

ESET Ayarı vermiş :) Viberde rica etmiş silin diye :D

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir