Eski bilgisayarınızla neler yapabilirsiniz?

Eski bilgisayarınızı emekliye ayırmayı düşünmeden önce bu yazımızı okumanızda yarar var!

Eski bilgisayarınızla neler yapabilirsiniz?

Eski bilgisayarınız artık hiçbir işinize yaramasa bile, içerisindeki maddeler bir başkasının işine yarayabilir. Altın, bakır ve alüminyum, PC'nizin bileşenleri üzerindeki değerli elementler arasında. Geri dönüştürme, eski bilgisayarınız için en son ve en iyi seçenek.

Eski elektronik bileşenleri çöpe atmanın ilk tehlikesi, içerisindeki zehirlerin çevreye sızmasıdır. Bu, zehirin su kaynağınıza ve fazlasına ulaşma ihtimalinin doğması demek. Elektronik devrelerde en sık rastlanan tehlikeli elementler arasında kurşun, kadmiyum, klor, cıva ve arsenik bulunuyor. Bunların hiçbirini kahvenize katmak istemeyeceğinizden emin olabilirsiniz.

Çevreye önem veriyorsanız, eski elektronik cihazlarınızı mümkün olduğunca uzun süre kullanmak sizin için en iyi seçenek olacaktır. Bu, ekonomik açıdan da iyi bir fikir, özellikle de eski sistemlerin neler yapabildiklerini gördüğümüzde. Dahası eski laptop'unuzu veya masaüstü bilgisayarınızı faydalı bir iş için kullanmak ve paradan tasarruf için, çevreyi korumaya düşkün olmanız da şart değil.

Eski bir sistem için yapabileceğiniz şey, aslında belli: onun raf ömrünü uzatmak. Stratejik bir seçimle yavaş sisteminizi hayata döndürebilirsiniz. Eski PC'lerin çoğunda yavaş tepki süresi ve uzun açılış süresi gibi sorunlar vardır. RAM'iniz 4GB'tan az ise crucial.com veya kingston.com adresine gidin ve bellek tavsiye aracıyla yükseltme konusunda bilgi alın.

4GB'lık RAM'lerin fiyatının son derece uygun olduğunu düşünürsek, RAM'inizi yükseltmek en faydalı hamlelerden bir tanesi olabilir. 8GB RAM, belleğe çok ihtiyaç duyan programlarda işinize yarayabilir ancak 4GB ve üzeri için 64-bit Windows'a ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

Yükseltme zamanı

Yükseltme zamanı

Uzun yüklenme süreleri ve genel yavaşlıklar, eski sistemlerin en önemli sorunları arasında. Windows'u baştan yüklemek, bu sorunlara büyük oranda çözüm olabilir. Peki ya Windows'u yeni bir sürücüye yüklemeye ne dersiniz?

SSD fiyatları 2013'ten bu yana pek düşmese de 128GB'lık bir SSD'yi bütçenize zarar vermeyen bir fiyata bulmanız mümkün. Eğer kapasiteye önem veriyorsanız, 100MB/sn hıza ulaşan yeni 3TB'lık disklere göz atın. Bu diskler sadece hızınızı artırmakla kalmayacak, depolama kapasitenizi de genişletecektir.

PC'nizde orta veya orta-alt seviye işlemci varsa, aynı soket için daha iyi işlemciler de bulabilirsiniz. Seçenekleriniz, aradan geçen zamanla birlikte azalacaktır.

Genellikle işlemci ve anakart yükseltmesi, size işlem gücünde beklediğiniz yükselişi sunacaktır. Ancak bunlar için harcayacağınız para, canınızı sıkmaya başlayabilir. Güç kaynağını da yükseltmeyi düşünebilirsiniz. Bu tavsiye kulağınıza garip gelebilir, ancak yeni güç kaynakları, yüzde 10-30 arası güç tasarrufu sağlayabiliyor.

Başkasına satın veya bağışlayın

Başkasına satın veya verin...

İster masaüstü olsun, ister laptop, PC'ye ihtiyacı olan yeni insanlara rastlamanız zor değil. Eski PC'niz, ona ihtiyacı olan birini çok mutlu edebilir.

Ancak bu, PC'nizi içindeki verilerle beraber olduğu gibi hibe etmeniz anlamına gelmiyor. Disklerinizi biçimlendirip Windows'u baştan yüklemenizi şiddetle tavsiye ederiz. Bu durumda hem karşı taraf yeni bir işletim sistemiyle başlamaktan memnun kalacak, hem de siz kafanızı yastığınıza koyduğunuzda geçmişinizin ortaya çıkmasından endişe duymayacaksınızdır.

Eski laptop'ların genel sorunu, artık çalışmayan, ölü bir pile sahip olabilmeleri. Bu durumda PC'nizi bırakacağınız kişiyle pil konusunu konuşmanızı tavsiye ediyoruz. Laptop pilleri, genellikle eBay gibi web sitelerinde ucuza bulunabiliyor. PC bağışı, bir yere kadar destek sağlamanızı da gerektirebilir, bu yüzden aranmaya hazırlıklı olun.

Eski sisteminizi başka bir iş için kullanmayı planlıyorsanız, önce iyi bir sonbahar temizliğine girişmeniz gerekiyor. Bir hava püskürtücü bulun ve PC'niz içinde biriken tozları alın. İşlemci fanını iyice temizlemeye dikkat edin. Bu arada eski sabit diskiniz, 3 yaşını doldurduysa her an bozulabileceğini göz önünde bulundurun. Çok önemli verileri bu disklerde saklamamanızı öneriyoruz.

Delilleri yok edin

Delilleri yok edin

Eski sisteminizi başkasına bağışlayacaksanız, temel veri koruma önlemlerini almanız gerekiyor. İşe hakkınızda kişisel bilgiler içerebilecek sabit diskinizi temizlemekle başlayın. Optik diskten açılan Parted Magic bir uygulamayla tüm dahili sürücülerinizde "Wipe" komutunu çalıştırın ve tüm verilerin üzerine yazın.

SSD sahipleri, standart temizleme araçları yerine özel, güvenli silme komutunu kullanmalıdır. Parted Magic, SSD diskleri desteklediğinden bu konuda da size yardımcı olacaktır. Bir geçişli temizleme işinizi görecektir, daha fazlasına çoğu durumda ihtiyaç yoktur. Ancak eski disklerinizdeki verileriniz sizi çok endişelendiriyorsa, bir yerlerden matkap bulmanızı tavsiye ediyoruz.

Satın veya elden çıkarın

Eski bilgisayarınızı bir arkadaşınıza hediye etme konusu aklınıza yatmıyorsa, onu internetten satışa çıkarabilirsiniz. Veya elektronik bileşenler üzerindeki maddelerin tekrar kullanılabilmesi için geri dönüşüm yolunu izleyebilirsiniz. Ancak geri dönüşüm yerine küçük bir yükseltmeyle PC'nizi kullanmaya devam etmenizi öneriyoruz.

Atmosfere salınan gaz konusu

Dizelle çalışan bir PC'niz yoksa, cihazınızın gökyüzüne saldığı karbon miktarı ortalama bir otomobilden çok daha azdır. Karbonun büyük kısmı PC'lerin üretimi sırasında salındığı için, onu mümkün olduğunca uzun süre kullanmanız çevre açısından daha faydalı olacaktır.

Yapılan bir araştırmaya göre 2008 MacBook laptop'un üretimi, 230kg'lık karbon oluşumu anlamına geliyor. Masaüstlerinde daha çok çelik kullanıldığını düşünürsek bu miktarın artması muhtemel. Yani yeni bir PC almanız, atmosfere ek miktarda karbonu serbest bırakmanız ve küresel ısınmaya katkıda bulunmanız anlamına geliyor. Günlük kullanım için karbon kullanımını HP'nin bu sayfasında hesaplayabilirsiniz.

Eski PC'niz için 10 kullanım alanı

PC'nizi güvenlik merkezine dönüştürebilirsiniz

Eski sisteminizi temizlediğinize göre, sıra artık onu işe yarar bir hale getirmeye geldi. Aşağıda sisteminizle yapabileceğiniz, onu tekrar faydalı kılacak 10 işi sıralayacağız.

1. Linux kutusu

Linux'un faydalı, ancak bir o kadar da karmaşık bir işletim sistemi olduğundan şüphe yok. Linux'u sanal makinede de çalıştırabilirsiniz, ancak işletim sistemini doğal donanım üzerinde çalıştırma fikri muhtemelen galip gelecektir.

2. CCTV ağ güvenliği

Kablosuz güvenlik kameralarının fiyatlarının gerilediği şu dönemde, boştaki makinenizi 24-saat boyunca kayıt yapan bir CCTV güvenlik sistemine dönüştürebilirsiniz. http://www.ispyconnect.com'da bulacağınız ücretsiz yazılım ile kendi CCTV sisteminizi oluşturabilirsiniz.

3. uPnP video sunucusu

Windows'un veya Linux'un eski sürümü, dosyalarınızı depolayarak ağ üzerinden sunabilir. Windows'u seçmeniz halinde istediğiniz sunucu yazılımını kullanma esnekliğine sahip olacaksınız. İlginç seçeneklerden biri olan www.serviio.org son derece esnek, üzerine bağlanan cihazlara video akışı yapabilen bir uPnP sunucusu.

Dijital müzik üssünüz olsun

4. Dijital pikap

Müzik koleksiyonunuz iTunes üzerindeyse, uygulama yoluyla birçok uzaktan kontrol seçeneğine sahipsiniz. Bunlar arasında PC'nizden AirPlay cihazlarına akış yapabilmek de var. Alternatif olarak Windows Media Player'ı kullanabilir ve bir Android veya iPhone uzaktan kumanda uygulamasıyla müziğinizi uzaktan kontrol edebilirsiniz.

5. Gelişmiş resim çerçevesi

Eski laptop'unuzu çalıştırmaktan ziyade, kurcalayıp yeni şeyler ortaya çıkarmak istiyorsanız, ekranı ana gövdeye ters bağlayarak onu bir resim çerçevesine dönüştürebilirsiniz. Optik ve sabit sürücüleri çıkarabilir, sistemi USB'den çalıştırmayı deneyebilirsiniz.

6. Sanatsal projeler

Eski PC'nizle yapabileceğiniz şeyler konusunda fikirlerimizin tükeneceğini sanmayın. Eski masaüstü PC'ler için sıkça başvurulan bir kendin-yap projesi, onları çeşitli sanatsal kurulumlara dönüştürmektir. Örneğin PC'nizi duvara monte edebilirsiniz. www.instructables.com sitesindeki "computers" bölümü, size sanatsal ve uçuk fikirler verebilir.

7. Eski oyunları oynayın

2000'lerin ilk zamanlarından kalan PC'niz bile bazı oyunları çalıştırabilir. MAME gibi emulator'ler, oyun anılarınızı tekrar canlandırabilir.

NAS veya web sunucusu

8. NAS veya web sunucusu

Bu iş için Windows, Windows Server, FreeNAS ve ClearOS gibi birçok işletim sisteminden faydalanabilirsiniz.

9. Ağ çözümleri

Ağ konusunda kendinizi geliştirmek isterseniz, ikinci bir PC çok işinize yarayabilir. Genellikle bir hub veya router'a ihtiyacınız olacaktır, ancak kablosuz router da işinizi görecektir.

10. Test sistemi

Bu madde herkese göre olmayabilir, ancak çok sayıda yazılım deniyorsanız, bu işi asıl PC'nizde yapmak yerine, eski PC'nizi kullanabilirsiniz. Eski PC'nizi donanımları test etme aracınız haline de getirebilirsiniz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

eski bilgisayarla mp3 arşivi film arşivi yapılabilir mame emulatör ile oyun kolleksiyonu bile yaparsınız

yeni bilgisayarın doktoru herzaman eski bilgisayar oluyor benim evde. ve birçok şeyi o bilgisayara yedekliyorum. çok kullanmasamda orda olduğunu bilmekte ayrı bir güven unsuru. eski pc candır can

Linux'un karmaşık olduğunu düşünmenizin tek nedeni ön yargılarınızdır. İnsanların ön yargılarını parçalamak, bir atomu parçalamaktan daha zordur. (Albert Einstein)

@28 Kas 2014 01:52 walla kardeş önyargı değil, stabilite... şimdi diyeceksin Linux çok stabildir falan filan... o zaman bana biri açıklasın birbiriyle aynı donanıma sahip 20 makinaya pardus 2013 gnome kurumsal kurduğumda neden bazıları grub hatası vererek hiç açılamıyor... aynı yöntemle yandaki makine çalışırken diğerine ne oluyor mesela? ayrıca neden önyüklemeyi kurtarma gibi bir seçenek yok? olan da bir sürü kod vesaire... insanlar kod bilmek zorunda mı? bu dediğim özelliklerin xp de olduğunu hatırlatmama gerek yok sanırım... bu arada mint, manjaro, ubuntu, kubuntu... vs gibi bir sürü sürümü test ettim, win7'nin yakınından bile geçemez... sadece emeğe saygı duyuyorum, isteyen kullansın...

@29 Kas 2014 22:55 Sorun Linux çekirdeği ile değil, RedHat şirketinin GNOME ile ilgili dayatmaları ile ilgili. GNOME ve init'i kendilerine göre şekillendirince bizim TÜBİTAK ekibi gibi küçük ekipler ona boyun eğmek zorunda kalıyorlar.

@29 Kas 2014 22:55 Haklısın! Ben bile bir Linux sever olmama rağmen stabilite ve yazılım eksikliği nedenleriyle server sistemi olarak XP Pro SP3'ü seçtim ama o bahsettiğin sorunlar emin ol birgün çözülecek. İsterse TUBİTAK milli işletim sistemi sorununu birkaç senede çözer ama bir saraya en az 5 milyar Dolar harcayan zihniyet milli işletim sistemi gibi önemli bir projeye senelik 5 milyon Dolar bütçe ayırmıyor ki kısa sürede adam gibi bir işletim sisteminin ortaya çıkması için aylık 5 milyon Dolar ayırması gerekir. Haliyle yüzlerce milyar Dolarlık bir şirket olan MS ile eşik atmak da mümkün olmuyor. Ancak bu kadar oluyor. Aylık 5 milyon Dolar Devlet için nedir ki...

@03 Aralık 2014 10:19 zamanında büstlere harcanan parayla kaç saray yapılırdı peki

@25 Temmuz 2015 22:01 o büstlerdeki adam olmasaydı sen bu yorumu Yunanca yazardın haddini bil

çoluk çocuğa vermek gibi seçenekler neden yok

@28 Kas 2014 17:03 zaten o "bağış" adı altında söylendi

Ben laptobumu 09.09.2013'te aldım. Ekranında ölü pixel oldugu için ekranını öfkelenerekten kırdım tabi daha sonra pişman oldum. Laptobu yaptırmak yerine Asus markalı Ips-Led Monitor aldım Ve Hdmi kabloya bağlayarak masaüstü bilgisayar gibi kullanmaktayım ve mutluyum bilgisayarımdan memnunum. Bozulana kadar kullanmayı planlıyorum İnşallah hedefim 20 yıl kullanmak cidden bunu istiyorum 20 sene kullanmayı. Umarım Bozulmaz ve kullanırım Yeni bilgisayara ihtiyacım yok :)

@29 Kas 2014 00:08 Kardeş öyle kullanacağına internetten senin ekranı ucuz satan birilerini bulman mükün olabilir al kendin monte et ucuza gelsin laptopa geri dönmüş olursun

@02 Ara 2014 10:32 Kardeşim onu düşündüm de laptobun ekranını tamamen yerinden çıkardım onun için dediğin mümkün değil bende yukarıda anlattığım gibi sorunu çözdüm

eski olan sadece masaüstü bilgisayarlar mı ? laptoplar eskimiyor mu yani ? rehber yeterince detaylı değil bana kalırsa ve başlık da yanlış.

Lubuntu veya benzeri linux türevlerini kurarak, dilediğiniz her şeyi yapabilirsiniz ve denildiği gibi karmaşık kesinlikle değil

Vallahi bi boya fırçasıyla girdim bilgisayara üfleyecek bir alet bulamadım. Ne kadar toz varsa attım cpu heatsink i çıkardım itina ile temizledim yeni termal macun aldım falan. 5-6 derece daha serin çalışıyor şimdi :) hele bilgisayarınız 4-5 yıllık falan ise ve işlemcisi dört çekirdekli ise yeni pc ye gerek yok.

Fakat keşke LGA755 soket ROG serilerini bulabilsem :)

1 0 1 0 1 0 yazmaya baslayin kendi isletm sistmini yazn. Alt yapi sizn degilse ...

@04 Aralık 2014 11:38 İşletim sistemi 01011100 diye yazılmıyor onlar sadece arka planda olan işlemler. Teknololoji konusunda bilgin olmadığın anlaşılıyor. Bir ara kod yazmaya falan merak salmıştım oradan biliyorum :)

eski bilgisayar diyorsunuz ama yok ram 4 gb üstü ekleyin yok ssd ekleyin diyorsunuz bunları benim emektar masa üstü kaldırır mı hiç uyum sağlar mı hiç. ayrıca anakart alacaksam yeni pc alırım, piyasada pc me uygun bileşenleri nasıl bulayım

retro oyun ve eski filmleri seviyorsanız komple oyun doldurun içini ekran 4:3 formatta olduğu için herhangi bir görüntü kaybı veya esneme olmadan izleyebilirsiniz elinizde eskiden kalma vcd filmler varsa yine eski pc'lerde izlenebilir.. yenilerde hem görüntü çok kötü oluyor, hemde ekran formatından dolayı esnemeler oluyor

Arkadaşlar; eski router'larınızı da eğer çalışıyorsa, atmayın! Köprü(Bridge) olarak kullanabilirsiniz. Böylece evinizin her yerinde Wi-Fi'ınız sorunsuz bir şekilde çalışacaktır. Yapmanız gereken şey bir çift Elektrik Hattı Bağlantı Adaptörü almaktır. Piyasada bir çift adaptör 70-80TL civarındadır. Anarouter'ın LAN portunu adaptörlerden birine bağlayın ve sonra da adaptörü prize takın, daha sonra da köprü router'ın yani eski router'ın LAN portunu diğer adaptöre bağlayın ve adaptörü prize takın! Eski router'ı ayar sayfasından "Bridge Mode" şeklinde ayarlayın! Daha sonra tüm güvenlik ayarlarını devredışı bırakın! Tabii otomatik olarak devredışı kalmıyorsa! Sonra da köprü router'ın wireless ayarlarını yapın! Hepsi bu kadar! Böylece altkatta, üstkatta, balkonda, bahçede her yerde sorunsuz çalışan bir Wi-Fİ'nız olacaktır. Chip; Router anteni yapmayı anlatmakla zaman harcayacağına, bu konuyla ilgili bir yazı hazırlasana! İnsanların evi router mezarlığına döndü. Bunları değerlendirsinler bari... <Cleverman>

5.seçeneği nasıl yapacaz anlamadım yaw

Eski bilgisayarlar çok elektrik harcıyor, onları bir sunucu olarak kullanmak demek 24 saat açık kalması demek. Elektrik masrafı ne olacak?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir