Eski NVIDIA sahiplerine kötü haber!

Eğer halen NVIDIA imzalı bu kartlardan birine sahipseniz, haberimiz sizi biraz sinirlendirecek!

Eski NVIDIA sahiplerine kötü haber!
Bazı kartlara 10 yıl güncelleme yapılmış olacak

Tarihte biraz geriye, 2006 yılına gidersek, dönemin en hızlı ekran kartlarından birisinin GeForce 8800 GTX olduğunu görürüz. 2007 yılı ile piyasaya giren 8800M GTS ve GTX ile çok yönlülüğünü ortaya koyan NVIDIA, günümüzde halen üst seviyede ekran kartı üretmeyi sürdürüyor.

Bazı efsaneleşmiş ekran kartlarının gücü, çoktan günümüz grafik teknolojisine yenildi. NVIDIA tarafındaysa konu hakkında hem ticari, hem de politik bir karar alınmış durumda. Firma tarafından yapılan açıklamaya göre, 2010 yılında piyasaya sürülen GTX 400 serisinden eski kartlar, "Release 340"dan sonra gelecek hiçbir tam yazılım güncellemesini alamayacak. Her ne kadar birçoklarını büyük oranda sinirlendirecek bir karardan bahsediyor olsak da bahsi geçen ürünlerin büyük oranı, çoktan miladını doldurmuş durumda.

Evet, NVIDIA GTX 400 ve öncesi modellere yazılım desteği vermeyi kesecek ama onları tam anlamıyla da terk etmeyecek. 1 Nisan 2016 tarihine kadar tüm kartlar için, başta bug'lar olmak üzere, birçok düzenleme güncellemesi yapılacak. Bu da demek oluyor ki NVIDIA bazı modelleri için, tam olarak olmasa da, 10 yıllık yazılım desteği sağlamış olacak. Olaya bu açıdan bakıldığı zaman herhangi bir firmanın verdiği yazılım desteği ortalamasının çok ama çok üzerinde bir süreden bahsettiğimizi de unutmamak lazım.

NVIDIA tarafından yapılan listede adı geçmeyen kartlarsa, genel geçer güncellemeleri almaya devam edebilecekleri gibi, yeni üretilmiş olan kartlar da Release 343 ve sonrasındaki tüm güncellemelere kavuşabilecekler. 

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Seneye de GTX4 serisini egale ederler, ondan sonraki sene 5 serisi 6 serisi 7 serisi boyle gider. Sam seytanligi parayla mi?

Gt 520m ekran kartına sahibim yani destek alamayacağım ? :S

@17 Mar 2014 17:25 Hayır GT 400 den öncesi destek almayacak (5 > 4).

kullandığım GTS 450 sanırım bu desteği alamayacak kartlardan

GT 320M de var mı bunlar arasında?

niye sinirlenelim ki? bu fi tarihinden kalma kartlar zaten miadını çoktan doldurdu. ayrıca bu kartlara 10 senelik destek vermekde büyük bir başarıdır. her firma yapamaz bunu. nvidia nın kıymetini bilin....

10 yıllık bir kart yeni çıkan oyunlar için optimize edilmiş sürücü güncellemesi alsa ne olur almasa ne olur.

Creative firması 10 yıllık yazılım destegini duysunda utansın.

Nvidia GForce 6150 Se nFoRCE 400 Kullanıyorum O Nolcak Şimdi

FX 5200 kullanmış biri olarak üzüldüm, ne günlerdi be :D

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir