Eski Windows XP PC'nizle ne yapabilirsiniz?

Windows XP'nin ömrü dolmak üzere. Peki şimdi XP'li PC'nizle ne yapacaksınız? İşte size 9 öneri!

  • Zeynel A. Öztürk
Eski Windows XP PC'nizi ne yapacaksınız?

Windows XP'nin Microsoft'un desteğini kaybetmesine artık sadece saatler kaldı. Windows XP'yi 8 Nisan'dan sonra da kullanabileceksiniz, ancak güvenlik riskleriniz daha yüksek olacak.

Ancak zamanla diğer yazılımlar da Windows XP'ye sundukları desteği sonlandıracaklar. Bu yüzden Windows XP'yi bırakıp daha yeni bir Windows'a veya başka bir platforma geçmeniz gerecek. Peki Windows XP'li eski PC'niz için ne yapabilirsiniz, önünüzde hangi seçenekler var?

1. Windows 7 veya 8'e yükseltin

Eski PC'nizi çeşitli nedenlerle bırakmanız mümkün değilse, onu daha yeni bir Windows'a yükseltebilirsiniz. 1GHz veya daha hızlı işlemciye, 1GB RAM'e, 20GB sabit disk alanına ve DirectX 9 destekli ekran kartına sahipseniz, yeni bir Windows'la çalışabilirsiniz. Yeni Windows, XP kadar hızlı çalışmayacak olsa da kabul edilebilir bir performans elde edeceksiniz.

Detaylı bir uyumluluk raporu için Windows 7 Upgrade Advisor veya Windows 8.1 Upgrade Assistant araçlarından faydalanın.

Yeni bir PC'ye veya Linux'a geçin

2. Değiştirin

700 TL'nin altında Windows 8 yüklü bir masaüstü PC satın alabilirsiniz. Eski PC'nizin ömrünün sonuna geldiğini düşünüyorsanız, onu dikkatle ve sorumluluk alarak elden çıkarmaya dikkat edin.

3. Linux'a geçin

XP'nin yerine geçecek, hızlı çalışacak modern bir işletim sistemi arıyorsanız, Linux dağıtımı olarak Ubuntu'yu seçebilirsiniz.

4. Kişisel bulut

Eski PC'nizi değerlendirmenin bir başka yolu, bir tür sunucuya dönüştürmekten geçiyor. Eski PC'niz bir laptop ise onu dosyalarınızı yedekleyebileceğiniz bir sunucuya dönüştürebilirsiniz.

5. Medya sunucusu oluşturun

Eski PC'nizi bir merkezi bir video, fotoğraf ve müzik deposu olarak da kullanabilirsiniz. Bu bilgisayara yerel ağ ve internet üzerinden erişerek içeriklerinizi farklı cihazlarda yürütebilirsiniz.

Güvenlik merkezine dönüştürün

6. Güvenlik merkezine dönüştürün

Geniş bir sabit diskiniz varsa ve bir kablosuz güvenlik kamerası için harcamaya yapmayı göze alıyorsanız, eski PC'nizi özel bir CCTV sistemine dönüştürebilirsiniz.

7. Bulut tabanlı işletim sistemi yükleyin

Bugünlerde günlük işlerinizi görecek birçok yazılımın web tabanlı sürümünü bulmanız mümkün. O halde eski PC'nizi Joli OS'u kullanarak bulut tabanlı bir terminale dönüştürebilirsiniz.

8. Web sitesi barındırın

Eski PC'nizi sürekli açık tutmak sizin için sorun değilse, onu bir web sunucusuna dönüştürebilir, evinizin internet bağlantısı üzerinden hizmet sunabilirsiniz. Turnkey Linux bu konuda size yardımcı olabilir, ancak hızlı, kısıtlamasız bir bağlantıya ihtiyaç duyacağınızı unutmayın.

9. Oyun sunucusu

Ağ üzerinden oynamayı seviyorsanız, PC'nizi özel bir oyun sunucusuna dönüştürerek ana PC'nizin yükünü azaltabilirsiniz. Oyun sunucusu, çok yüksek grafik performansına ve RAM'e ihtiyaç duymayacaktır, ancak çok sayıda oyuncu için hızlı bir işlemci yardımcı olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

kesinlikle ubuntu, xubuntu veya lubuntu kullanmanizi oneririm. hem guncel, hem ozellestirilebilir hemde guvenilir bir sisteme sahip olmus olursunuz.

@08 Nis 2014 10:38 evet dandik bir sisteme

@08 Nis 2014 10:38 bak sen şu konuşana....

@08 Nis 2014 12:13 çok attın ama

@08 Nis 2014 12:13 Anlamıyorum neye göre dandik diyebiliyorsun Ubuntu'ya? Ubuntu eski bir bilgisayarda Windows'dan kat kat daha hızlı çalışır! Boş işletim sistemi fanatikliğini bırakır denerseniz görürsünüz. Yiyorsa video ile de sonuçları burada paylaşırsınız!

@08 Nis 2014 10:38 2 yıldır Linux kullanıyorum. Pardus 2011 ile başladım çok iyiydi ama 2013'te çok bozdular 1 yıldır ubuntudayım 870 mb ram ile çok rahat kullanıyorum ilk kurduğum günkü gibi çalışıyor hiç yavaşlamadı bilmeden konuşacağınıza susun.

Ölümüne XP

sonuna kadar xp

XP haberlerinden bıktım artık

Ne alakası var, iyi bir antivirüs alıp kullanmaya devam edin.

Windows 8.1

Eski Windows XP PC'nizle ne mi yapabilirsiniz? yakınımda halkalı çöplüğü var yaklaşık 200 mt ilerde bana verin ben buradan atarım.....

xp den ne anlıyosunuz daha yenisi varken

Merhaba, Öncelikle ben Microsoft XP neden bıraktığını kısaca şöyle diyeyim "Açıklarmış, Güvenli değilmiş" tarzı lafları geçelim asıl neden bu değildi kimse kusura bakmasın. Microsoft Windows XP asıl bırakma nedeni tamamen görsellikle ve rakiplerinin Windows XP'i alt etmesiydi, en başında gelenlerden ise Ubuntudur. Ubuntu XP duman etti özellikleri ve görsel zenginlikleriyle ve Windows XP çok sağlam darbeler indirdi yaygınlaştı en az onun kadar. Bunu gören Microsoft Windows XP yavaşça bitirmek için plan yaptı ilk sürdüğü taktik VİSTA ilk baktı bir şeyler oluyor galiba dedi fakat tutmadı XP, VİSTAYI çok basit alt etti. Çünkü Vista sistem olarak yavaştı ve istenen değildi ve benim kendi düşüncem deneme yaptılar Vista ile piyasa açtı yeni işletim sistemine bunu da anladı liderlik koltuğu yerine çalışmak daha mantıklı geldi Microsoft Windows için. Daha sonra Windows 7 dedi istenen hızı ve görselliği işte yakalamıştı, sonunda ayrıca yaygınlaşması da güzel gidiyordu windows için sevmişti 7'i. Daha sonra ben dahil bazı bilişimciler dedi ki yahu buda bir sistem araştırması bu teknoloji yetmez dedi windowsta baktı, ah şu android yok mu dedi, windows 8'i tahmin ettiğinden erken piyasa sürerek pazarını korudu bir nebze ama geç kalmıştı, fakat eskisi gibi millet PC ve laptop yerine akıllı telefonları tabletleri seçmesiyle windowsta anladı geç kaldığını android onu alt etti halada öyle... Windows şuan geleceği için windows 8 geliştirip masaüstü ve laptoplara hitaba edecek bence fakat, hala bir sorunu var oda en büyük rakibi android, windows biliyor akıllı telefon ve tablet olayında eğer geri kalırsa maalesef sonunu kendisi hazırlayacağını ama sanmıyorum biraz işi çok zor android yetişmesi, için öncelikle windows 7 taktiğini uygulaması lazım az sistemlerle bile çok iş yapabilmesi lazım ki buda android, os geçmesi lazım ki buda bana göre hiç kolay değil... Microsoft Windows istemese ancak şirket PCleri için ilerde hizmet verecek masaüstü laptop falan yakında tahminim android eline geçer çok zor değil ama yapmıyorlar. Burada PARDUS bitmemesi gerekirdi demek istiyorum ilk ve tek milli işletim sistemimizi bir android yapamayanlar utansın diyorum yeterli destek vermeyenler utansın diyorum

ya dostum pardusa miilli işletim sistemi demek çok yanlış işletim çekirdeği linux ya ayit oysa bizim mühendislerimiz pardusdan 10 kat daha iyi işletim sistemi yazabilirdi her yönüyle milli olan işletim çekirdiğini kendimiizin yazdığı ama türk mühendisler bunu neden yapmadı onu hala anlamadım ama pardus vakit kaybı demek daha mantıklı oluyor@08 Nis 2014 22:51

@09 Nis 2014 18:48 Arkadaşım Linux'sun ne olduğunu biliyor musun?

@09 Nis 2014 18:48 Ama PİSİ ve KAPTAN vb. bir sürü şeyler geliştirmişlerdi, ne yazık ki bunların hepsi çöpe gitti. Gitmemeliydi. Yazık oldu resmen.

Gayet dostane bir şekilde XP kullanıcılarına 'Ubuntu' kullanmalarını önerdim. Verilen yanıtlar beni şoke etti, resmen dalga geçilmiş benimle, bir küfür etmedikleri kalmış! Mağara adamlarsınız siz, size bilgisayar verilmesi bile çok saçma. Kalın lan XP'de, ne haliniz varsa görün. Yalnız forumları 'xp çöktü' başlıklarınızla doldurmayın. İyilik yaramıyor size...

@09 Nis 2014 18:48 Geçenlerde AMD grafik birimli Vaio laptobuma Kubuntu kurdum. Arada Windows'tan bunaldığımda değişiklik olsun diye Linux sistemlerini kurar, sonra yetersizliği canıma tak ettikten sonra tekrar Windows'a geçiş yaparım. Tarafsız bir yorum yapmak gerekirse Linux cephesi yıllardan beri 'hala' son kullanıcıya hitap edebilecek düzeye gelememiş malesef. Hala her bir köşesi hatalı, kişiselleştirmesi işkence, son kullanıcının kafasını karıştıran menüler ve yöntemler, uygulamalar vs. İşletim sisteminde hergün karşıma ayrı bir sıkıntı çıkıyor. Örnek veremeyeceğim, hatırlamıyorum. Ama sorunların çözümlerini ararken linux forumlarında nasıl süründüğümü ve lanet olası terminalde komutlarla nasıl boğuştuğumu ben bilirim. Bir sorunu çözünce yan etki olarak başka bir tanesinin ortaya çıktığına bile şahit oldum, daha ne olsun? Yapsınlar şöyle güzel, temiz, hatasız ve en önemlisi basit bir Linux, koysunlar paket yöneticisine Steam'i ve bir de grafik sürücülerini verimli yaptılar mı tamamdır. İşte o zaman Linux Windows alternatifi olabilecek düzeye gelecektir. Ama şimdi; daha kat edilmesi gereken çok yol var. Yoksa kimse Linux düşmanı değil zaten. Asıl Linux bize düşman ve siz gözü kapalı özgür yazılım saplantılı arkadaşlar bunu göremiyorsunuz.

@12 Nis 2014 16:34 Ayakta alkışlıyorum ,hatta alnından öpüyorum arkadaşım.Çok doğu söylemişsin.

@12 Nis 2014 16:34 Siz beni anlamamakta diretiyorsunuz! Ben sadece bir öneri sundum, benimle dalga geçildi diyorum! Eğer biraz 'tarafsızlığınız' olsaydı bu mesajı atmazdınız zaten! Açık kaynaklı ve özgürce herkesin kullanabileceği bir programın sizlere düşman olduğunu söyleyemezsiniz, düşmanca ve para hırsıyla her yere saldıran bir şirket varsa oda Microsoft'tur! Linux'un kafa karıştırıcı olduğunu düşünmüyorum, sadece Windows'dan farklı ve yıllardır Windows'a alışmış insanlar için hayliyle karışık. Fakat alışmayı dener ve Windows 'saplantınızdan' çıkarsanız Linux kullanımının o kadarda zor olmadığını anlayacaksınız. Ne sandınız Linux önünüze menüleriyle, efektleriyle, temalarıyla Windows kopyası bir sistem olarak mı çıksın?

Özellikle Pentium III bilgisayarlar için Puppy Linux Slacko 5.6.0 öneriyorum, harddiske de kalıcı olarak kurulabiliyor ve Türkçeleştirilebiliyor. Linux çekirdeği 3.10 kullanıyor, yazılımların sürümleri de oldukça yeni, ayrıca Windows'un oynatamadığı videoları da kesintisiz biçimde oynatabiliyor.

Yaklaşık 4 senedir Ubuntu kullanıyorum ve yine yaklaşık 4 senedir makineme Windows sürmemiştim (virtualbox ve wine dışında) Windows 8 çıkınca bir deneyeyim dedim ve şu anda hard diskimin d bölümünde Windows 8.1 Pro yüklü :) 8'le bir şeyleri aştı gibi ama Linux gibi bedava bir işletim sistemi varken hala olduğu yerde sayar diyorum :)

Yapılan Linux karşıtı yorumları okuyorum da :) iyiki bir Linux kullanıcısıyım. İşletim sistemine para verip üstüne bir ton virüsle uğraşmak isteyen buyursun devam etsin Windows kullanmaya :) Programlara para vermek isteyen yada yana döne serial arayan buyursun devam etsin Windows kullanmaya :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir