Eutelsat'tan Ultra HD deneyimi!

1080p'den dört kat fazlasını sunan 4K deneyimi, bu Ultra HD kanalı üzerinden Avrupa'ya sunulacak!

Eutelsat'tan Ultra HD deneyimi!

Televizyon ve sinema endüstrileri gelişimlerini Ultra HD (4K) yönünde ilerletirken, Eutelsat Communications, EUTELSAT 10A uydusu üzerinden Avrupa için özel gösterim Ultra HD kanalı başlatacağını duyurdu. 4K formatında çekilen ilk içeriklerin gönderimi, 8 Ocak 2013 tarihinde başladı. 8 milyon piksel ile HDTV'nin dört katı çözünürlük sunan Ultra HD (4K), izleme deneyiminde bir sonraki adım olmaya hazır.

Eutelsat'ın bu yeni kanalı, yapım şirketleri, abone sistemine dayanan televizyon operatörleri, (içerik) hak sahipleri ve televizyon seti üreticileri gibi, yayıncılık zincirinde 4K alanında uzmanlık edinmek isteyen herkese fayda sağlamak amacıyla düşünüldü. Yeni kanal saniyede 50 kareyle kademeli modda çalışmasının yanı sıra, MPEG-4 ile enkodlanmış ve 4 Quad HD akışla saniyede 40 Mbit hızla gönderi yapacak. Eutelsat, Paris yakınındaki Rambouillet'daki teleportundan EUTELSAT 10A uydusuna yapılacak olan iletim  için, yayıncılık sektörüne video sıkıştırma çözümleri sunan ATEME firmasıyla çözüm ortaklığı kuruyor.

Eutelsat Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Bölge Başkan Yardımcısı Ali Korur, şunları söyledi;

"4K alanındaki bu yeni adım, Eutelsat'ın yayıncılıkta son 20 yılda aralarında dijital televizyon, HDTV ve 3D gibi yenilikler olan yeni dönüm noktalarına ulaşma konusundaki kararlılığını sürdürmektedir. Yayıncılık sektöründeki bütün oyuncular arasında doğru zamanda ve sağlam bir işbirliği, bu yenilik karşısında başarıya gitmenin kilit noktalarından biri olacak... Ultra HD platformunu, Türkiye ve çevresinden de alınabilecek şekilde, Avrupa'ya sunuyor olmaktan ötürü çok memnunuz."

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Vay be biz hala tüplü tv kullanıyoruz :)

Full HD ne oldu HD ne oldu biz onlar geçemedik daha.

4K HD yayın işini Tursat yapsa fena olmazdı... SD ve 4:3 yayınlardan kurtulurduk... Avrupalı kanallar bile hala 4:3 yayın yapıyor...

@grezimonk iyi sallamalar

Biz full hd den bile uzağız, en azından HD formata geçebilsek o da yeter. 4K yı(Ultra HD) sanırım 20 yıl sonra ancak görürüz :)

gözlerimiz fulll HD olacakkk....yaşasınnn...

O da güzel. 720p'den 4096p'ye...

Daha full HD' ye geçemedik adamlar 4K' ya başladılar bile, Tüplü tv'lerle durmak yok yola devam :)

4k yayın türkiyeye zor gelir çünkü hd yayın yapan kanal bile 5 parmağımızı geçmiyor

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir