Evinizden garip tıkırtılar mı geliyor?

Gece uyurken evinizin farklı yerlerinden garip sesler mi geliyor? Hemen korkmayın, yazımızı okuyun!

  • Zeynel A. Öztürk
Evinizden gelen garip sesler ve çözümleri

Eviniz geceleri garip tıkırtılardan, gıcırtılardan ve seslerden geçilmiyor mu? Hemen hayaletlerin istilasına uğradığınızı düşünmeyin, bu seslerin birçok mantıklı nedeni olabilir - üstelik ipuçlarımızla onları ortadan kaldırmanız da mümkün.

Tıkırtılar ve garip sesler nereden geliyor?

Bu seslerin hayaletlerden gelmediğinden, endişelenecek herhangi bir durum olmadığından emin olabilirsiniz. İşte tıkırtıların olası nedenleri:

- Sonbahar ve kış mevsimlerinde bu sesler, ısıtma sistemleri nedeniyle oluşabilir. Seslerin kaynağı, evinizdeki boru sisteminin sıcaklık değişimiyle genişlemesidir.

- Ses, sıcak yaz günlerinde çatınıza vuran güneş nedeniyle ısınan kiremitlerden geliyor olabilir.

- Ses radyatörlerinizden geliyorsa, sisteminizin içinde buhar birikmiş olabilir. Buharı dışarı atarak seslerden çabucak kurtulmanız mümkün olabilir.

Kazıma, fokurdama sesleri ve fazlası

Kazıma sesleri

Duvarlarınızın içinde hayaletlerin dolaştığını düşünüyor olabilirsiniz, ancak bu sesler gerçekte boru sisteminizin aralarında dolaşan bir farenin dişlerinden veya tırnaklarından geliyor olabilir. Evinize farelerin girebileceği bir delik varsa, onu bulmaları çok da zor olmayacaktır.

Bu sorunu çözmek için fare tuzakları kurabilir veya bu işle ilgilenen servislerden yardım isteyebilirsiniz.

Fokurdama sesleri

Fokurdama sesleri, evinizde gizli işler çeviren kötü kalpli cadıdan değil, muhtemelen su ısıtıcınızdan geliyordur. Özellikle yakıtla veya tüple çalışan bir ısıtıcınız varsa, onu çalıştırdığınızda bu tür seslerin çıkması normaldir.

Bununla birlikte bu tür sesler, bazen bir sızıntının da işareti olabilir. Emin olmak için ana su hattından suyu kesin ve tekrar dinleyin.

Karanlıktaki ıslıklar

Evler ahşap, cam, beton ve gün boyunca birbirine farklı oranlarda temas eden diğer maddelerden oluşurlar. Bu durum, gıcırtı, küçük patlamalar ve diğer garip seslerin oluşmasına neden olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Bizim evde kendi kendine tencere düşüyor.Bunuda açıkla.

hayaletden korkan kim? belki de o sesler hırsızın kapınızı pencerenizi zorlamasından geliyordur kim bilir? ya da o ses türkiyede olabilir. boşverin en iyisi yatın uyuyun.

Hepsine bi kılıf bulmuşsunuz :D bunlar da olabilir ama paranormal olayları da es geçmemek gerek

Bu habere gelecek yorumlari tahmin ediyorum ve cok komik guzel yorumlar bekliyorum ??

Ben chip i okumuyor muyum ya? Bu haberin bu site ile ne alakasi var?

Diğer ihtimal cindir zaten telaşa gerek yok :D

bence harika birşey ama ben hiç korkmadım.

yıl olmuş 2014 hala cin min hayalet hortlak gurtlak gibi saçma sapan gerzek şeylere inananlar var. bunları güler misin sabaha mı bırakırsın artık tam komedi ya :)

@02 Mayıs 2014 18:22 bi kere cinler gercek varllar kurandada yazıyo bunu inkar edemessinn dinden cikarsin diger hortlak hayalet falan bunlarin adina konusursan haklisin

Tesadüfen denk geldiğinde Konu ile ilgili en az 20 değişik makale okumuşumdur! Tamamı yukarıdakine denk düşen teşhislerle örtüşüyor ve gerçek olan da budur. Elbette biz bu sesleri dışardan gelen el-ayak çekilip gürültünün azaldığı zaman duyarız. Üstelik birde yalnızsan başlarsın Freud gibi psikoanaliz yapmaya, ben gerçekten duyuyor muyum yoksa paranoya mu oldum, içgüdüsel korkularla gaipten sesler mi işitiyorum diye. Çocukken evde bir hırsız olabileceği şüphesine karşı fake bir Anneee Babaa diye seslenerek, Hırsızı korkutarak kaçırtmaya çalışmış çok hikayeler dinledim, Hırsız bunu yer mi bu da tartışılır. Alien denilen uzaylı yaratıkların gelmesi de korkunun fantezilerinden biridir, ''ulen uzaylı ordaysan ağzına ..çarım gelmeyim oraya diktir git yada erkeksen gel buraya'' diyenlerde olmuştur! Hollywood science-fiction filmleri zaten bunu bilinçaltına yerleştirir, her ne hikmetse hepte Amerikada bir eve konuk olurlar, anlayacağın bize zaten gelmezler, bu ihtimali kafandan silmelisin. Cin peri masalına asla inanmıyorum fakat ülkemiz insanına, inancı gereği cinlerin yadsınamaz varlığı kabul ettirildiği için tıkırtılara bu türden anlam yükleyip sabaha kadar dua ederek korkuyu manipule edende az olmayacaktır. En doğrusu yukarıdaki bilimsel verilere inanıp huzurunu kaçırmamaktır, olmadı korkularla yüzleşip tıkırtının geldiği yeri kontrol etmektir.

Bizde bir buzdolabı var (ismi lazım değil Türkiyenin en büyük elektronik eşya üreticisi) çalışırken yaratık nefes alıp verir gibi ses yapıyor.

Özellikle o sesleri gece duyabilmemizin nedeni, gündüz iş güç hengamesine uyusan duygularimizin gece yatarken o sessizlik icinde bir nebze olsun normale yakin bir seyre çıkmasıdır. Veya kedidir o kediii. :)

gündüz farkına varmak istemediğimiz sesler gece sessizliğinde ortaya çıkıyor ne var bunda korkacak

Sen de yorum yaz