Facebook, fotoğrafları böyle saklayacak

Günde ortalama 300 milyon fotoğraf yüklenen Facebook, fotoğrafları saklamanın yeni bir yolunu buldu!

  • Zeynel A. Öztürk
Facebook, fotoğrafları saklamanın yolunu arıyor

Facebook, siteye kullanıcıların her gün yüklediği 300 milyon fotoğrafı depolamanın yeni yollarını arıyor. Şirketin altyapı mühendisine göre depolanan fotoğraf sayısı arttıkça sosyal dev, daha ekonomik ve daha az güç tüketen depolama yöntemlerine ihtiyaç duyuyor.

Facebook'tan Jay Parikh, geçtiğimiz Çarşamba günü konuştuğu Structure Europe konferansında kullanıcılarıyla olan anlaşmalarının fotoğrafları saklamak, onları silmemek üzere olduğunu söyledi. Parikh, bu durumun akıllarına fotoğrafları "soğuk depolama" ile saklama fikrini getirdiğini söylüyor.

Facbeook, "soğuk depolama" için farklı depolama türlerine, sunucu donanımlarına ve ağ ekipmanına sahip düşük güç tüketimli, ekonomik veri merkezleri inşa etmeyi planlıyor. Bu sunucuların erişim sürelerini düşürmeyeceği söyleniyor. Maliyetleri düşürmek isteyen Facebook, yaşlanan bir içeriğin nerede ve nasıl saklanacağını hesaplayan bir yazılım üzerinde çalışıyor. Yazılım alanında yapılacak bu geliştirmeler, Parikh'e göre verileri daha düşük maliyetle saklamaya izin verirken fotoğraflara erişim süresi düşmeyecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Facbeook yeni çıktı galiba

Alaskaya gidip orada sunucu kurun

Izlanda ya da Gronland'a kurun. Sogutma derdi daha az sorun olur. Hem Izlanda krizde. Cok ekonomik kosullarda yer tahsis ederler. Canlarina minnet.

Sen de yorum yaz