Facebook, fotoğrafları böyle saklayacak

Günde ortalama 300 milyon fotoğraf yüklenen Facebook, fotoğrafları saklamanın yeni bir yolunu buldu!

Facebook'tan "soğuk" çözüm!

Facebook, siteye kullanıcıların her gün yüklediği 300 milyon fotoğrafı depolamanın yeni yollarını arıyor. Şirketin altyapı mühendisine göre depolanan fotoğraf sayısı arttıkça sosyal dev, daha ekonomik ve daha az güç tüketen depolama yöntemlerine ihtiyaç duyuyor.

Facebook'tan Jay Parikh, geçtiğimiz Çarşamba günü konuştuğu Structure Europe konferansında kullanıcılarıyla olan anlaşmalarının fotoğrafları saklamak, onları silmemek üzere olduğunu söyledi. Parikh, bu durumun akıllarına fotoğrafları "soğuk depolama" ile saklama fikrini getirdiğini söylüyor.

Facbeook, "soğuk depolama" için farklı depolama türlerine, sunucu donanımlarına ve ağ ekipmanına sahip düşük güç tüketimli, ekonomik veri merkezleri inşa etmeyi planlıyor. Bu sunucuların erişim sürelerini düşürmeyeceği söyleniyor. Maliyetleri düşürmek isteyen Facebook, yaşlanan bir içeriğin nerede ve nasıl saklanacağını hesaplayan bir yazılım üzerinde çalışıyor. Yazılım alanında yapılacak bu geliştirmeler, Parikh'e göre verileri daha düşük maliyetle saklamaya izin verirken fotoğraflara erişim süresi düşmeyecek.

Okuyucu Yorumları