"Facebook ile Oturum Aç" İşlevinde Güvenlik Açığı

Web sitelerine Facebook hesabınızla oturum açmanızı sağlayan işlevde endişe veren bir açık keşfedildi!

  • Zeynel A. Öztürk
"Facebook ile Oturum Aç" İşlevinde Güvenlik Açığı

Yeni bir rapor, Facebook kullanıcı verilerinin, reklamcıların üçüncü parti JavaScript kitaplıkları yoluyla "hortumlanabildiğini" ortaya çıkardı. Bunun için sitenin "Facebook ile oturum aç" işlevini kullanması gerekiyor.

Facebook, sorunla ilgili raporları incelediğini söylerken çalınabilen veriler arasında kullanıcının adı, cinsiyeti, yaşı, eposta adresi, konumu ve bazen profil fotoğrafı bulunabiliyor.

Princeton Üniversitesi'nden araştırmacılara göre bu sorundan etkilenen en az 434 web sitesi bulunuyor. Bu web sitelerinin arasında MongoDB'nin bulunduğu söyleniyor. Sorun yaşayan web siteleri muhtemelen bunun farkında değiller ve TechCrunch'ın uyarısının ardından kodlarını değiştirmiş bulunuyorlar.

Facebook, konu hakkında yaptığı açıklamada Facebook verilerini bu şekilde almanın kullanım şartlarını direkt olarak çiğnemek anlamına geldiğini ve bununla ilgili harekete geçtiklerini söyledi.

Bu açığın böyle bir zamanda bulunması, şu sıralar Cambridge Analytica kriziyle uğraşan ve gizlilik konusunda başı büyük dertte olan Facebook için talihsiz bir gelişme. Buradan çıkan bir başka sonuç, Facebook'un sosyal oturum açma işlevinin pek güvenli olmadığı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

facebook bir cia projesiydi. misyonunu tamamladı ve şimdi fişinin çekme zamanı geliyor sanırım. Bunu da bilgi sızdırma adı altında başlatıp içten içe günden güne facebooku bitirecekler.

Facebook, Instagram vb sosyal platformların çoğu kullanıcının bilgilerini, eğilimlerini, davranışlarını, tercihlerini gönüllü köle olmuş kullanıcılar tarafından bedava verilen onay ile elbette çıkar amaçlı kullanmaktadır. Tilki zeki bir hayvan değildir Tavuklar aptaldır. Reel Dünya'da dostluklar sosyal ilişkilerin bakımı fevkalade yürütülebilir. Yeniden Doğaya dönmek için her şeyin organiğini tercih ediyorsunuz da, bu sanal Dünyadan niye uzaklaş mıyorsunuz? Suç kim de??!!

Face'yi bitirdiler kullanıcılara booku kaldı..

Sen de yorum yaz