Facebook, Messenger Görüşmelerinizi Dikizliyor

Cambridge Analytica skandalı ile başlayan zincir reaksiyon, sonunda Messenger'a kadar ulaştı!

  • Ali Ruhi Öztürk
Facebook, Messenger Görüşmelerinizi Dikizliyor

Facebook, bazı kullanıcıların tam da düşündüğü gibi Messenger'ı da "dikizlediğini" itiraf etti. Messenger görüşmeleriniz gizli de olsa, otomatik algoritmalar içeriği tarıyor ve eğer bir kullanıcı görüştüğü kişiyi şikayet ederse, gerçek bir çalışan görüşmeleri inceleyebiliyor.

Facebook'un Cambridge Analytica skandalı ile başı büyük belaya girmişti, ancak bu olay ardından devrilen domino taşları gibi platformla ilgili bir çok sıkıntılı konu da su yüzüne çıktı. Şimdiyse mesajlarımızın da casusluğa maruz kaldığını öğreniyoruz.

Potu Kıran Zuckerberg'in Kendisi

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, Vox ile yaptığı bir söyleşide Facebook'un Myanmar'da propaganda yaymak için kullanıldığını söyledi. Zuckerberg'e gelen rapora göre sistem bu ülkede "Messenger aracılığıyla sansasyonel mesajlar yayıldığını algıladı". Zuckerberg böyle bir durumda sistemin devreye girdiğini ve bu tip mesajların önün kesildiğini açıkladı.

Kısacası Facebook kurucusunun kendisi, Messenger'daki mesajlarınızın tarandığını ve hatta gerekli görüldüğünde gerçek insanlar tarafından incelendiğini, bu da yetmezmiş gibi engellenebildiğini itiraf etti.

WhatsApp'a da güvenmiyorsanız ve alternatif bir mesajlaşma uygulaması arıyorsanız Telegram veya Signal kullanabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

sen eynınn okadar çalışıyor madem bu ne terbiyesızlık özel hayatlarına kbunlar mesengerları inceleyene kadar bıraz düşünceli olup ölüm saçan oyun oynatanları engellesene böyle bır hakkınız varsa milletin özel hayatlarına girmeye hakkınız varmı bence yk internetin hakklarını ihlal edıyorsunuz bakın bu olamaz .o zaman internet denılen kavram ortadan kaldırılmalı .

facebook a bu kadar yüklenmeyin. elinizde akıllı telefon varsa zaten tüm hayatınız mercek altında. sanki bunu bilmiyoruz. bazıları da dalga geçiyor fbi sizin hayatınızı dinleyip de ne yapacak diye. gördük neler yapabildiklerini.

Facebook her ne kadar sizleri birbirinize bağlıyor gibi görünse de arkaplanda bir fişleme, raporlama, journal servisi olarak çalışır. Kısaca Facebook sadece Messenger'ı dikizlemez. İçinde bulunduğu cihazlardaki pek çok aktiviteyi dikizler. Bu yüzden neyse ki Facebook'a üye değilim demeyin! Aslında arkaplanda hepimizin bir Facebook Hesabı var. IT, iletişim ve yayıncılıkla ilgili tüm icatların üç varoluş nedeni vardır: 1) İstihbari amaçlar 2) Para kazanmak 3) İnsanlığa fayda sağlamak...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play