Facebook, pil ömrünün yüzde 20'sini yiyor!

Android'li telefonunuzun pili çok çabuk bitiyorsa, nedeni işte bu popüler uygulama olabilir!

Facebook, pil ömrünün yüzde 20'sini yiyor!

Devasa pillerle gelen telefonlar bile bazen pil sorunu yaşayabiliyorlar. Yeni ancak pek şaşırtmayan bir keşif, Facebook uygulamasını kaldırmanız halinde pil ömrünüzü yüzde 20 artırabileceğinizi ortaya çıkardı.

Facebook uygulaması, sosyal ağın çoğu işlevini telefonunuzdan rahatça kullanmanızı sağlıyor. Ancak uygulama, The Guardian yazarı Samuel Gibbs'e göre pilinizin normalden hızlı tükenmesine yol açıyor. Gibbs, Facebook'u kaldırdıktan sonra Android 6.0'lı Nexus 6P'sinin pil ömrünün yaklaşık yüzde 20 uzadığını söylüyor. Aynı testi gerçekleştiren Reddit kullanıcısı ve Russell Holly adlı bir blog yazarı, benzer sonuçlar elde ettiklerini söylüyorlar: Facebook uygulaması cihazı yavaşlatıyor ve pil ömrünü tüketiyor.

Pil ömrünün kısalması için Facebook uygulamasını kullanmanız gerekmiyor. Facebook ve Facebook Messenger uygulaması yüklü değilken diğer uygulamaların yüzde 15 daha hızlı açıldığı söyleniyor.

Facebook uygulamasının iOS'da pil ömrüyle ilgili sorunlara yol açtığını daha önce duymuştuk, ancak Facebook bunları onarmak üzere bazı değişiklikler yapmıştı. Android'de yaşanan bu sorunlarla ilgili ise Facebook, "bu sorunları gidermek üzere çalışıyoruz" açıklamasını yaptı.

Facebook uygulamasının sizin telefonunuzun da pil ömrünü yiyip bitirdiğini düşünüyor, ancak uygulamayı kaldırmak istemiyorsanız, Greenify gibi bir uygulamayla onun arka planda yaptıklarını kısıtlayabilirsiniz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Facebook lite kullanacan bu kadar basit tüm gün kullanıyorsun sadece %4 yiyor :)

Vallah ben devre disi yapiyom lazim oldu zaman aktive yapiyor bana cok yansimiyor

Uzun süredir Android ve iPhone kullandım, bu uygulamayı hiç kurmadım ve kullanmadım. Bir internet sitesini yedi yirmidört açık tutma gereği duymuyorum.

ÇOK GEREKSİZ SIRF BU YÜZDEN KALDIRDIM FACEBOOK LİTE KULLANIYORUM AYLARDIR.

Ben kendi cihazımdan biliyorum bu durumu daha haber yapılmadan çok çok önce mağazadaki bütün alternatifleri denedim yada mağzada olmayan ama hiç biri hoşuma gitmedi tasarımları çok boğucu sayfa çok karışık yada sanki internet tarayıcından açmış gibi çalışıyor böyle kullanacaksam uyulamaya gerek yok zaten. Facebook lite kullanıyorum şuan ama hiç güzel değil salakca birşey ama en azından az veri tüketiyor deyip kendimi kandırıp kullanıyorum bu kadar kulanıcı olan bir ağın uygulaması cidden kötü.

Milyonlarca kullanıcı var ama uygulama verimsiz çok ol az kişinin kullandığı google plus ağı uyulaması bundan çok daha kaliteli bi ara google plus uygulamasını derleyip facebook için kullanmayı bile düşündüm kendim için ama fırsat olmadı ve çok uzun sürecekti hiç çalışmaya bilirdide.

Gerçekten güzel bir yazı olmuş elinize sağlık facebook uygulamsı+messenger çok yoruyor cihazı sadece facebook uygulaması varken daha kullanışlıydı ve cihazla yer kaplamıyordu.

Facebook uygulaması telefonda büyük veride depoluyor 300-500 mb arasında bu nedir arkadaş ortalama 69 mb boşta ram tüketimi bildirim merkezi için uygulama çalışınca ikiye katlıyor uyulamanın gerçekten iyi bir düzene ihtiyacı var arayüz iyi ama arkaplanda yazılım baştan yapılmalı derlenmeli.

zaten messenger kullanmaya mecbur birakan uygulamadan ne beklersin...lite daha iyi

Kimse demiyor ki Mark bunu bilerek yapıyor diye...

Çok yiyor bir de messenger var ikisi bir anasını ağlatıyor cihazların

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir