Facebook Veri Hırsızlarını Kıskıvrak Yakaladı

Facebook, günlük fal ve kişilik testleri ile kullanıcılarını ağına düşüren dolandırıcıları uzun uğraşlar sonucunda deşifre etti

  • Doğan Kürşat Aktaş
Facebook Veri Hırsızlarını Kıskıvrak Yakaladı

Facebook, geliştiricilerin kişisel verilerle ne tür işler yapabileceğini en iyi bilen platformlardan biri ve sosyal medya devi bu tür durumlar söz konusu olduğunda hukuki yollara başvurmaktan çekinmeyeceğini bir kez daha gösterdi.

Sosyal medya devi, The Verge tarafından ulaşılan bilgilere göre iki Ukrayna vatandaşı Andrey Gorbachov ve Gleb Sluchevsky'i Facebook kullanıcılarının gizli verilerini yanıltıcı tarayıcı eklentileri yoluyla çalmaktan dolayı mahkemeye verdi. Dolandırıcılar,  "Günlük Falınızı Buradan Öğrenin" ve "Kime Benziyorsunuz" konulu gelecek tahmini ve kişilik testleri ile ilgi çekerek kullanıcıların kendi siteleri üzerinde Facebook ile oturum açmalarını sağlıyor. Ancak bunun ardından kullanıcılardan belirli tarayıcı eklentilerini yüklemelerini talep eden bu uygulamalar, kullanıcıların herkes tarafından görülebilen bilgilerinin yanı sıra özel arkadaş listelerini de dolandırıcılara kendi elleriyle sunmalarına neden oluyor. Uygulamalar bununla da kalmayarak Facebook sayfaları üzerinde platform tarafından sağlanan reklamların yerine kendi reklamlarını yerleştiriyor.

Garbachov ve Sluchevsky, Facebook tarafından Siber Dolandırıcılık ve Hak İhlalleri kurallarını çiğnemek ile suçlandı ve ikilinin Facebook Geliştirici Anlaşması'nın koşullarını çiğnemiş oldukları öne sürüldü. İkili bununla birlikte Facebook'un platform üzerindeki eklentileri Ekim 2018 döneminde detaylı olarak incelemesi ile dolandırıcılık tezgahlarının ortaya çıkışına kadar sahte isimlerle işlerini yürütüyorlardı.

Tarayıcı eklentileri 2017 ile 2018 yılları arasında 63.000 indirme ile oldukça başarılıydı ve Facebook'un uzun bir zaman ve efor sarf ederek keşfettiği bu dolandırıcılık tezgahının ortaya çıkma süreci sosyal medya devine 75.000 Amerikan dolarına maloldu. Açılan dava bu konuda net bir mali tazminat talebi içermese de Facebook'un zararlarını karşılamak istemesi oldukça doğal bir sonuç olacak.

Bu dava aynı zamanda benzer planları olan tarafları da caydırma potansiyeli taşıması açısından önemli olabilirdi ancak Facebook'un ikilinin Birleşik Devletler'e getirilerek yargılanmalarını dahi sağlayamamış olduğu göz önüne alındığında bu davanın bu konuda dev platforma bir fayda sağlayamayabileceği de söylenebilir. Ancak diğer yandan Facebook'un birçok kullanıcı gizliliği skandalının ardından bu tür bir kişisel veri açığına dur demiş olması, şirketin imajını biraz da olsa temizleyebilecek bir durum. Şirketin veri hırsızlarına karşı takındığı tutum, firmanın kişisel verilerin nasıl işlendiği konusunda bir reforma gitmesi sonucunu dahi getirebilir.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play