Facebook: Yasak! Google: Yasak!

Facebook, Google ve daha bir çok dev site, uyarıya kulak vermezlerse yasaklanabilir!

Facebook: Yasak! Google: Yasak!

Hüseyin Cem Köylü

Google, Facebook ve diğer pek çok internet devi, Hindistan Yüksek Mahkemesi tarafından uyarıldı ve eğer sitelerindeki "hakaret ve mahremiyet içeren" içerikleri kaldırmazlarsa, engellenecekleri söylendi. Delhi Yüksek Mahkemesi, Facebook ve Google yetkililerine, şirketlerinin "daha sıkı denetim" yapmalarını ve zararlı içeriklerin sitelerinde yayınlanmasını engellemelerini söyledi. "Yoksa, tıpkı Çin'deki gibi, tüm bu sitelerin engellenmesi emrini veririz" dedi mahkeme...

Facebook ve Google'ın yanında 10 farklı yabancı siteye daha mahkeme celbi geldiği öğrenildi. İnternet devlerine, 13 Mart'taki mahkemeden önce iddia edilen içerikleri sitelerinden kaldırmaları söylendi. Mahkemenin baş yargıcı Vinay Rai'nin aynı zamanda Microsoft, Yahoo! ve YouTube'da da memnun olmadığı bazı durumlar var.

Geçtiğimiz ay da Hindistanlı yetkililer, bu şirketlere sitelerindeki uygunsuz gördükleri içeriklerden kurtulmalarını söylemişti. Ancak Hindistan İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Kapil Sibal, bunun sansür anlamına geldiğini reddetti, 1.2 milyar nüfus ile dünyanın en büyük demokrasisi olduklarını ve "halkın hassasiyetini" korumaları gerektiğini belirtti. Sibal'in bahsettiği "uygunsuz" içerikler ise, Hindistanlı politikacıların ve dinsel objelerin sahte çıplak fotoğrafları.

Facebook ve Google'dan henüz resmi bir açıklama yapılmış değil. Ama yakında Hindistan'da tüm bu dev siteler yasaklanırsa kimse şaşırmamalı...

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Yasaklansa bile herkes ya DNS değiştiriyor yada VPN kullanıyor.

interneti kesselermiş direk

Evet! Pardus Projesi çok büyük ihtimalle sonlandırılmış.

Ey MIT; niye aldın o kadar çocuğun elinden oyuncaklarını? O çocuklar Pardus'u çok seviyorlardı. Korktun değil mı komünistleşecekler diye? MIT; önümüzdeki yüzyılda zaten bütün dünya komünistleşecek. Bunun önüne kimse geçemez. Idare ettigi yere kadar gitsin denilen bir sistem var ortada.

Umarım bu konuyla ilgili herhangi bir korkun yoktur ve çocuklara Parduslarını geri verirsin...

çok ta önemliydi Devlet olarak kendi halkına yönelik bir harekette bulunabilir. üzgünüm hindistan benim ülkem değil ve ben onun dediği ile kendimi facebook tarafından izletemem.
Gookle beni izleyemez twter ne yüklediğime koyğu kurallar kadar karışabilir.

Pardus Projesi Durdurulmadı Destekcesi az. Çünkü yeterli gelişimi yapamıyorlar.

İnternet yasaklarına karşı olmakla birlikte, yazıda söz edilen uygunsuz içeriklere de karşıyım. Hizmet sağlayıcıların bu hassasiyeti göz önüne almaları konusunda ciddiyet göstermelerini dilerim. Hiç kimse bir gün internette kendisi hakkında asılsız bir bilgi / görüntü ile karşılaşmamalı. Suistimaller engellenmeli.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play