Facebook'ta Sızıp Sızmadığınızı Kontrol Edin!

Facebook verilerinizin Cambridge Analytica fiyaskosu sonrasında sızıp sızmadığını hemen kontrol etmeniz, artık mümkün!

  • Zeynel A. Öztürk
Facebook'ta Sızıp Sızmadığınızı Hemen Denetleyin!

Cambridge Analytica veri sızıntısının ardından sizin de verilerinizin sızıp sızmadığını merak ediyorsanız, artık bunu öğrenebilirsiniz. Facebook, hesabınızın etkilenip etkilenmediğini sonunda haber kaynağı uyarılarıyla göstermeye başladı.

Facebook haber kaynağında herhangi bir uyarı görmüyorsanız, bu sayfaya bakarak sızıntıdan etkilenip etkilenmediğinizi hemen görebilirsiniz. Sayfa, sizin veya arkadaşlarınızın This Is Your Digital Life uygulamasına oturum açıp açmadığını gösteriyor. Dr. Aleksandr Kogan tarafından geliştirilen bu uygulama ile toplanan veriler, Cambridge Analytica tarafından kullanıcıların profilini oluşturmakta ve seçimlerde onların kafasını karıştırmakta kullanılmıştı.

Sosyal dev, son olarak yaşananlardan dolayı özür dilemiş aynı olayın bir daha yaşanmayacağını söylemişti. CEO Mark Zuckerberg, "çok geniş bilgiye erişimi olan her uygulamayı" inceleme sözü vermiş, Cambridge Analytica stili taktikler uygulayan AggregateIQ ve CubeYou'yu engellemişti. Zuckerberg, bugün ortak bir senato duruşmasında ifade verecek.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play