Farkında değiliz ama izleniyoruz!

Farkında olmadan her hareketimiz birileri tarafından izleniyor mu? İşte 3 gerçek izlenme olayı...

  • Zeynel A. Öztürk
Farkında değiliz ama izleniyoruz!

Çoğumuz neredeyse her gün, farkında olmadan izleniyoruz. Bu bazen bir süpermarkette, bazen de para çektiğimiz ATM'lerde gerçekleşiyor. İzlenmekten korunmanın tek yolu, öncelikle büyük izlenme tehditlerinin gerçek olduğunun farkında olmak. Aşağıda gerçeğe dönüşen 3 büyük izlenme olayını sizlerle paylaşacağız.

Yüz tanıma

Tüketici izlemeyle ilgili ilk olay, 2013'te İngiliz perakendeci Tesco'nun OptimEyes adındaki gelişmiş yüz tanıma teknolojisini kullanmasıyla yaşandı. Güvenlik kameralarının işlevlerinin ötesine geçen sistem, benzin müşterilerinin gözlerini tarayarak yaş ve cinsiyeti algılıyor, bunları benzin istasyonlarında daha isabetli reklamlar sunmak üzere depoluyordu. Bu tür teknolojilerin kullanımı ilerleyen aylarda giderek arttı. Teknoloji, satıcılar için müthiş olsa da, tüketiciler için oldukça rahatsız edici olduğu bir gerçek.

Webcam hack'leme

Webcam hack'leme

ABD yetkilileri, Mayıs 2014'te Blackshades adıyla tanınan bir kuruluştan 90 kişiyi tutukladı. Blackshades, hacker'ların Windows'lu herhangi bir bilgisayara bağlanarak, web kamerasını kontrol etmeye izin veriyordu. Kuruluşun 2010'dan bu yana 350.000 dolarlık satış yaptığını, 100 farklı ülkeden tahminen 700.000 kullanıcının web kamerasının izlenmesini sağladığını söylersek, durumun ciddiyetini anlayacaksınız.

Daha kötüsü hacker'lar, web kamerasını hack'lemekle kalmayıp, PC'lerde basılan tuşları ve parolaları, ekrandaki görüntüleri de kaydettiler. Saldırganlar, dilediklerinde kurbanın PC'sindeki dosyalara da erişebilmekteydiler.

Olta saldırılarını fark edecek kadar zeki olduğunuzu düşünüyorsanız, bu tür saldırılardan kendinizi koruyabilirsiniz. Ancak bazı durumlarda hacker'ların hakkınızda mümkün olduğunca çok bilgi toplayıp, kafanızı karıştıracak türden, zararlı bağlantılar içeren epostalar hazırlayabildiğini söyleyelim.

Sahte baz istasyonları

Renkli yerler, ABD'de izlenen eyaletler.

Sahte baz istasyonları

Eylül 2014'te ABD'nin belirli eyaletlerinde "sahte baz istasyonlarının" bulunduğuna dair dedikodular ortaya çıkmaya başlamıştı. Bu baz istasyonları daha sonra Integricell mobil güvenlik firmasının sahibi, araştırmacı Aaron Turner tarafından doğrulandı.

Sahte baz istasyonlarının amacı, telefonunuzu kandırarak mevcut iletişiminizi koparmak ve cihazda olup bitenleri öğrenmekti. Farklı araştırmacılar da sahte istasyonlara "rastladıklarını" doğruladılar, ancak şimdiye kadar böyle bir baz istasyonunun fotoğrafı yayınlanmadı. Bu tür istasyonların bir federal izleme programının parçası olma ihtimali konuşuluyor. Bazıları ise sahte baz istasyonlarının, bir uluslararası casusluk programının parçası olabileceğinden şüpheleniyor.

İki ay sonra Kasım'da, ABD Adalet Bakanlığı'nın, bir başka deyişle polislerin uçaklara sahte cep telefonu "kuleleri" yerleştirdiği ortaya çıktı. DRTBOX olarak bilinen bu cihazlar, kendi üzerlerinden geçen telefonlardan bilgi toplamakta kullanılıyordu. Herhangi bir kullanıcının telefon "kimliği" ve konum bilgileri öğrenildiğinde kanun uygulama birimleri, sözkonusu kullanıcıyı rahatlıkla yakalayabiliyordu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Biz ABD'de yaşamıyoruz, ordakiler düşünsün..

@29 Ara 2014 06:42 Biz adbde yasiyoruz siz dusunun sizde varsa, onu bile bilmiyorsunuz :)

@29 Ara 2014 06:42 amerika sende yaşıyor ama sazanım sen uyu iyi geceler sana:))))

@29 Ara 2014 13:50 Bu kadar paranoyak olmayın. Türkiyede bunu yapabilecek bir kişi bile tanımıyorsun.. İnsanlar kendi kendilerini bedava izletiyorlar sadece.. Adım adım gezdikleri yerleri paylaşıyorlar.. Telefona her uygulamayı indiriyorlar. Kimlik, fotoğraflara ulaşma, çağrı bilgisi, wifi bilgisi vb. hepsine izin veriyorlar. İçinizdeki ABD korkusunu atın artık. Çok film izlemeyin..

Bize bilmediğimiz şeyler söyleyin. :D "You are being watched. The government has a secret system: a machine that spies on you every hour of every day. I know, because I built it. I designed the machine to detect acts of terror, but it sees everything. Violent crimes involving ordinary people; people like you. Crimes the government considered 'irrelevant'. They wouldn't act, so I decided I would. But I needed a partner, someone with the skills to intervene. Hunted by the authorities, we work in secret. You'll never find us, but victim or perpetrator, if your number's up... we'll find you". Harold Finch

@29 Ara 2014 11:51 Türkçe'ye çevirde yaz. Translate ile bir kaç kelimesini anlamışsın sadece belli.

@29 Ara 2014 12:15 person of interest, cnbc-e de yayınlanan bir dizi. Dizinin başlangıcında Parold Finch karakterinin söylediği sözler... İzle anlarsın..

@29 Ara 2014 19:40 Harold - Parold değil.

Şifrelerinizin korunması için ekran klavyesi kullanın en basit yontem

@30 Ara 2014 06:04 Ekran görüntülerinin alındığından bir habersin galiba?! Hangi ekran klavyesinden bahsediyorsun :)

Trojan :D

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play