Fazla TV izlemek bilimsel olarak tehlikeli!

Japon bilim insanlarının araştırmasına göre hiç başından kalkmadan TV izlemek, ölüm riskini arttırıyor!

  • Cenk Atlı
Fazla TV izlemek bilimsel olarak tehlikeli!

Japon bilim insanları on binlerce televizyon izleyicisi üzerinde 20 yılı aşkın bir süredir yaptıkları bir araştırmanın sonucunda ilginç bulgulara ulaştı. Buna göre günlük düzeyde çok fazla TV izleyen kişilerin akciğerlerindeki kan pıhtılaşması yüzünden ölme riskinin arttığı ortaya çıktı. Bu durumun özellikle günümüzde TV dizilerinin bölümlerini arka arkaya izleyenler için büyük bir risk oluşturduğunu söylemek mümkün.

1988 ve 1990 yılları arasında gerçekleştirilen araştırmada Japonya'da yaşları 40 ve 79 arasında değişen 80 bini aşkın kişiyle her gün ne kadar TV izledikleri soruldu. Daha sonra bu kişiler arasında kaçının akciğerdeki pıhtılaşma sonucu öldüğü takip edildi.

Araştırmaya katılan kişilerden 59'unun bu rahatsızlıktan dolayı hayatını kaybettiği öğrenildi. Araştırmacılar bu tür ölümlerin günde 2.5 ve 4.9 saat arası TV izleyenlerde günde 2.5 saatten az TV izleyenlere göre yüzde 70 oranında artış gösterdiğini de tespit ettiler.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Nefes almadan izlerseniz olacağı bu..

Haftada 1-2 filmden fazlasını izlemeyin... Ölüm riski, belkide hafif kalıyor, Demans riskinin yanında... Fazla film izleyenlerde Bunama oranı daha fazladır... Bir zaman sonra izlenen filmlerden sadece birkaç sahne hatırlanmaya başladıysa bilinki, birşeyler iyi gitmiyor ve kapınızı istemediğiniz durumlar çalacak...

tv devri öldü zaten, adaha ölümcülü var elimizde , ucurumdan ucanımı ararsın araç çarpanımı logara düşanimi kumlaa....

Bu bilinen bir şey zaten. Türkiye'de televizyonu açıldığında beyin ölümü gerçekleşmiş demektir.

Televizyon izlemeye gelene kadar binlerce faktör var bizi milim milim öldüren. Soluduğumuz hava, gıda, su, beslenme alışkanlıklarımız, işyerinde stress, işssizsen depresyon, geçim sıkıntısı vs bunların yanında tv karşısında ölüm ancak mükafat kalır.

Sen de yorum yaz