Fiber kabloları 10 kat hızlandıracak buluş!

Fiber kablolarda kullanılacak olan bu yeni yöntem, internet hızını bakın kaça katlayacak!

Fiber kabloları 10 kat hızlandıracak yenilik!

Optik fiber kablolar, verileri kilometrelerce mesafe üzerinde ışık sinyalleriyle taşıyorlar. Ancak ışık sinyallerinin birbiri ardına belirli bir aralıkla sıralanması, sinyallerin birbirini etkilememesi gerekiyor. Bu ise fiber kabloda kullanılmayan bir boşluk demek.

EPFL'den Camille Brès ve Luc Thévenaz ise sinyalleri bir araya getirmenin yeni bir yöntemini buldular. Bu sayede optik fiberin tüm kapasitesini kullanmak mümkün hale geliyor ve performans, 10 kata kadar artabiliyor.

Yeni yöntem, sinyallerin şeklini değiştirek onları birbirlerine daha uygun hale getiriyor. Araştırmacılar yeni sinyalleri bir araya gelen yapboz parçalarına benzetiyorlar.

Sinyalleri yapboz gibi bir araya getirme fikri aslında yeni değil, ancak bu yöntemle oluşturulan sinyaller daha önce karmaşık ve maliyetli altyapılar kullanılmasına rağmen çözülememişti. EPFL takımı ise basit bir lazer ve modülatör yoluyla yüzde 99'un üzerinde kusursuzluğa sahip bir sinyal oluşturmayı başardı.

Fiber teknolojisinin hızı, ortaya çıktığı 1970 yılından bu yana her 4 senede bir 10'a katlanmıştı ancak son senelerde ulaşılan darboğaz, ilk kez aşılıyor. Teknoloji, şu an yeteri olgunluğa ulaşmış olduğundan telekomünikasyon sektörünün büyük ilgisini çekmesi bekleniyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Hızlansa ne olur Türkiye'de daha maksimum hızını kullanamıyoruz :) 6 yıldan fazladır fiber optik kullanıcısıyım koklatmanın ötesine geçmedi daha.

Fiyatlari da 2ye katlayip akkyide iyice dusururler artik.

Belki elbin kere anlatılmıştır.Türkiyede 20mb internet,kotasız yeterde artar bile,Biz Türkler azla yetinmeye alıştık,Geçin 10 kat hızlanış interneti,Türkiyede sorun,Aşırı pahalı olması.Tarlada yetişmiyor bu internet,Madenden'de çıkmıyor.Depolayamıyorsunda,kimse internet almasa,iletişim hatlarında boşu boşuna dolaşacak,kaybolacak.Peki bu kadar ucuk fiyatla internet satmanın nedeni nedir? Türklere layıkmı görünmüyor,sınırsız ve kotasız internet,kim karar veriyor buna,20mb internet olsa,Türkler interneti,indirme yükleme manyağımı yapacak

@06 Ara 2013 13:37 Kimse girmediğinde boşa akar ancak herkes girdiğinde ise band genişliğinin artması gerektiğinden taşıyıcı serverlara yük binecek. Daha fazla server ise daha fazla maliyet demek.

Sorun hız değil. Sorun AKK denen zımbırtı ve internetin pahalılığı.

Yahu bu ulkede yasayip su internet hizinin bilmem kaca katlandigini okumaktan daha ütopik ne olabilir ? Cok sıkıcı haberler...

Daha Anadolunun pek çok yerinde olduğu gibi, bizim buralara bile fibernet gelmemişken... Hız gelse nolur... ADSL de bile hız yokken pahalı veriyorlar neti... Ohoo ölme eşşeğim ölme...:) Fibernetin de "F" sini görürüz inş. bir gün!!

Önce fiber altyapı yapı bir yayılsında sonra bakarız 10 kat hıza daha 2-3 mbps

@06 Ara 2013 16:11 2-3 Mbit bile çok iyi bir rakam sayılır biz daha Türkiyenin turizm merkezinde olduğumuz halde 1 Mbir internet hızını alamıyoruz ve paket olarak 8 Mbit parası ödüyoruz :S

millette internet yok bırak fiberi hızlı fiberi pırah bu işleri :))

hız iyi fiyatlar pahalı. 3 mbps neyinize yetmiyor. video izlemekte sıkıntı yok sayfalar zaten 3 te olsa 10 da olsa farketmez aynı hızda açılıyor. sürekli download ediyorsanız sınırsız alacaksınız akk olmayan paketleri.

25 mbps bağlantı hızım var. no problem....

Malatya ya atandım ve burda alabileceğim maksimum internet tarifesinin 16 mbps olduğunu öğrenince bir şok yaşadım.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir