FIFA 14 Demo: İNCELEME

Son yılların kralı yine sahnede; bakalım demosu ile beğeni toplayabilecek mi?

  • Ertuğrul Süngü
FIFA 14 Demo: İNCELEME
Rekabet yeni düzlemde başladı

Oyun sektörü her geçen gün büyümeye devam ediyor, bunu her defasında dile getiriyoruz ve öyle gözüküyor ki bir on yıl daha söylemeye devam edeceğiz. Fakat büyümenin direk olarak sektöre yansıması, düşünülenden çok daha fazla zaman alıyor keza birçok oyun sever, sadece belirli türlerdeki oyunlara vakit harcıyorlar. Bu sebepten, aslında kendilerinin beğenmedikleri oyunları da milyonların oynadığını gözden kaçırıyorlar. O yüzden sektörün ne kadar büyüdüğünü herkesin kabullenmesi için uzun yıllar var. Fakat iş futbola geldiği zaman, türün hayranlarının emin oldukları tek bir şey var: Sektör çok büyüdü. İşte futbol, tıpkı gündelik hayatlarımızdaki illüzyonunu, burada da gösteriyor ve FIFA gibi, PES gibi oyunların hayranlarına, sonsuz bir dünya vaat ediyor. Üretildiği günden bu yana EA'in en büyük rantı olan FIFA serisi ise, günümüzde bambaşka bir hayran kitlesine sahip. 2011'deki yükselişiyle başlayan bu furya, günümüzde PES'i tahtından devirmeye kadar gitti. İşin daha da ilginç yanı, her nasıl FIFA 2002'den 2010'a kadar çıkan her oyunuyla PES'in gerisinde kaldıysa, günümüzde de aynı durum PES için geçerli. 2014 yılı da yeni bir rekabet ortamına ev sahipliği yapmak üzere. Sadece birkaç gün önce piyasaya çıkan FIFA ve PES 14 demo'ları, artık çok daha fazla detayı gözler önüne seriyor. Bizim şimdilik ilk hedefimiz FIFA 14, PES ise akabinde gelecek.

Hedef PS4 ve Xbox One

Oyun sanki kırpılmış bir versiyon

EA Sport, FIFA 14 için uzun bir süredir hazırladığı yeni IGNITE grafik motorunu duyurusunu yapıyordu. Neredeyse her yerde adını duyduğumuz bu yeni jenerasyon motor, tüm oynanışı kökünden değiştirecek ama ne yazık ki kendisini ancak PlayStation 4 ve Xbox One versiyonlarında tam anlamıyla görebileceğiz. An itibariyle elimizde olan PS3, Xbox 360 ve PC versiyonlarıysa, daha çok FIFA 13 grafik motorunun geliştirilmiş bir versiyonu üzerinde karşımıza çıkacaklar ki oyunun PC demosu üzerinden bu detayı anlamak gayet kolay. Demo anlatımımıza geçmeden önce, ilk başta piyasaya çıkacak olan oyunda, IGNITE bulunmayacağı için neleri kaçıracağımıza değinmekte fayda var... Bu yeni jenerasyon oyun mekaniğinin en önemli farklılığı Pro Instinct ile geliyor. Sahadaki tüm oyunculara, tıpkı insana benzer içgüdüler ekleyecek olan sistem sayesinde, oyuncular anlık olarak ani tepkiler verebilecek ve o bildiğimiz "odun" oyuncu yapısı böylece yüzde yüz oranında ortadan kalkmış olacak. İkinci önemli özellik Living World adı altında karşımıza çıkıyor. Çok uzun zamandır üzerinde çalışılan stadyum ve genel görsellik kalitesi, tamamen değiştiriliyor. Özellikle stadyum içerisindeki sesler, oynanan maça harika şekilde uyum sağlayacak ve daha da önemlisi tüm seyirciler baştan aşağıya üç boyutlu şekilde modellenecek. Precision Movement sayesindeyse her bir oyuncu, daha önce görülmemiş detayda fiziksel hareketi gözler önüne serecek. El göz koordinasyonlarınınsa nasıl değiştiğini, on kat daha detaylı animasyon derinliği sayesinde cam gibi görebileceğiz. Son olarak Elite Technique sayesinde, tıpkı gerçek maçlarda olduğu gibi oyuncularımızın farklı tepkilerine şahit olacağız. Bunlar arasında özel vuruşlardan olan yarım vole, farklı davranış şekilleri, dengesiz şut çekme ve sadece dokunarak pas verme gibi birçok ilginç detay bulunacak.

Fiziksel yenilemeler kendisini belli ediyor

Mücadele ruhu en üst seviyede

Şimdi birazcık FIFA 14'ün demosunun içerisine dalalım. Oyuna girdiğimiz anda karşımıza Kick Off, Ultimate Team, Creer Mode, Practice Arena ve Skill Game gibi seçenekler çıkıyor. Burada yapabileceklerimiz tabii ki sınırlı. Eğer dilersek, tıpkı önceki oyunlarda olduğu gibi, Skill Game kısmına girerek, Messi'yi kontrol ettiğimiz boş bir sahada, kaleci arkadaşımızla oyunun değişen oyuncu dinamiklerini yakından gözlemleyebiliyoruz. Bizim burada yakaladığımız en önemli farklılık, karakterin fiziksel özelliklerini kullanımı olurken, kalecide, en azından bu antrenman esnasında hiçbir değişiklik olmadığını gözlemledik. Halen dibinden gelecek olan aşırtma vuruşlara karşı çaresiz. Diğer taraftan o da tıpkı oyuncular gibi çok daha çevik. Eskinde benzeri bir mesafeden yaptığımız vuruşları düşünmeden gelen bazı şutları içeri alan kaleci insan, artık ani bir şekilde ayak ve kol uzuvlarını, son bir çaba hareketi olarak uzatabiliyor. Top dinamiğindeki değişimse, yine çok fazla değil. Tıpkı FIFA 13'dekine benzer bir sistem mevcut ve toptan çok, ona vuranın önemi ön planda gibi duruyor. Topa yön vermekse yine eski oyunlardakine benzer miktarda mevcut. Öyle sola basık tutarak topa kavis vermek diye bir şey yok.

Ultimate Team yine çok tutacak

Eskiye göre daha da detaylı

Oynanabilir modlardan bir diğeri ise, dört yıldır FIFA ekibinin en büyük başarısı sayılabilecek olan Ultimate Team. Her gün bir milyondan fazla maç yapılan sistem, yine o bilindik ara yüz ile karşımızda. FIFA 14 ile karşımıza çıkan yenilikse, oyuncular arasındaki kimya ve bağlantı. Her takımın 100 üzerinden hesaplanan kimyası var. Kimya oranı ne kadar yüksekse, takımınız da o kadar iyi bir performans sergiliyor. Aradaki kimyayı tutturmak içinse gerekli olan link'ler, yani bağlantılar mevcut. Birbirine bağlantısı olan tüm oyuncular, geldikleri kulüplere, oynadıkları lige ve mensup oldukları ülkeye göre birbirleri ile daha güçlü ya da daha zayıf bir bağlantı kurabiliyorlar. Durumun ehemmiyetiyse okların renkleri ile ifade ediliyor. Malum, renk yeşilse her şey yolunda ama kırmızıysa durum ciddi. Aynı zamanda oyuncuların alakalı pozisyonda bulunup bulunmadıkları da kendilerini derinden etkiliyor. Oynanan her maçın ardındansa farklı milletlerin, farklı takımlarının, farklı oyuncularından bir grup daha seçilmek üzere menümüze ekleniyor. Bizim deneyim ettiğimiz kadarı ile kazanılan maçlar ardından genelde bir iki tana daha fiyakalı oyuncu listemize eklendiğini gördük. Daha da ilginci zamanla bazı oyunculara, Sniper, Anchor ya da Finisher gibi özellikler verebilmek. Oyunu bir anda RPG havasına döndüren bu sistem sayesinde, bazı oyuncuların çok daha belirgin ve maçlara direk olarak etki eden yetenekleri, FIFA dinamiklerini derinden etkiliyor.

Muhteşem görsellik

İbrahimoviç'e dikkat etmek lazım!

Son olarak gelin oyunun detaylarına birazcık daha bakalım fakat çok heveslenmemek lazım zira yazımızın başında da belirttiğimiz üzere, FIFA 14 daha çok yeni jenerasyon konsollar için hazırlanmış... Demo esnasında deneyim edilebilecek takımlar arasında FC Barcelona, NY Red Bulls, Boca Juniors, Manchester City, Spurs, Bor. Dormund, Milan ve PSG bulunuyor. Kontroller ve maça girinceye kadarki ara birimse FIFA 13'den pek de farklı değil. Bizler oyunu PC üzerinde test ettik ve tüm detayları en üst seviyeye çektik. Karşımıza çıkan grafik kalitesi, gerçekten üst seviyedeydi, bu bir gerçek ama yayınlanan PS4 ve Xbox One videolarına göre bir şeyler eksik gibi gözüküyordu. Özellikle çim hissiyatı tamamen kaybolmuştu. Diğer taraftan oyuncuların tasarımlarındaki detaylar hemen gözümüze çarptı. Stadyumsa ziyadesiyle düzgün modellendiği gibi, seyirciler üzerinde kullanılacağı söylenen üç boyut tekniği tüm ihtişamıyla gözler önüne serilmişti. İkili mücadelelerde, her yıl olduğu gibi bir gelişme var. Artık topu taşıyan taraf, vücut farkını kullanmak suretiyle topu çok daha iyi saklayabiliyor. Hatta Ibrahimoviç gibi oyunculardan top çalmak her yiğidin harcı değil. Yine de karambol pozisyonlarda bu faktör hiçbir şekilde göze batmıyor ki zaten kimin ne yaptığının belli olmadığı bir ortamda da böyle bir şey olması gerekiyordu. Şut sisteminde bulunan Pure Shot ile hayat her zamanki gibi güzel. Animasyonların derinliğine derinlik katan bu güzide özellik sayesinde şutlar muazzam gözüküyor. Kalecilerin bazı yer tutma problemlerinin halen aşılamadığını görmekse bizleri üzdüğü gibi, bazı oyuncuların ayağa kayan oyuncuya beş saniye sonra takılıp düşmesi de canlarımızı sıkmaya yetti.

Anlayacağınız FIFA 14 öyle görünüyor ki direk olarak PS4 ve Xbox One için hazırlanıyor. Zaten birçok firma şu anda yeni konsolların satışlarını arttırmak için ellerinden geleni yapıyorlar fakat bir sonraki jenerasyonla, büyük oranda farklılık içerecek bir oyunu şimdiden piyasaya sürmek ve sonrasında daha gelişmiş halini, yeni konsollar için üretmek ne kadar mantıklı, işte onu bekleyip hep beraber göreceğiz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 42 Yorum

Kral? Pes varken. Güldürdün beni :)

@15 Eyl 2013 01:58 komik beyinli ergen ya :)

@15 Eyl 2013 16:25 Adam kendi seçimini yazmış. Eleştiri yaparsınız ama hem hakaret ederek hemde kişinin seçimine saygı duymayarak yapamazsınız. Ergen kimin olduğu belli oluyor.

Sen Pes'i mi kral sanıyorsun ? Evet öyle bir durumdalar ki yeni oyun motoruyla bir çok sorun olduğunu ve bazı şeyler eksik olacağını kendileri söyledikleri gibi oyun konsolunda çıkmayacağını da söylediler evet sen hala Pes'i kral sanmaya devam et :D :D

FIFA E-Spor oyunu PES hala E-Spor oyunu adam gibi olmadı E-sPOR artık günümüzde ön planda ve grafik 2.planda kalıyor artık mekanik önemli ! FIFAda kariyer yapan oyuncular artık PES'e kolay kolay geçemez. yani işi zor pesin.

pes futbol oyunu pc bilğisayarında oynanış bakımdan ve yüz görüntüleri iyi , Fifa futbol oyununda stadyum görüntüleri iyi ve klavyeden oynanış sorunu var,bence pc bilğisayarlar için pes oyunu diyorum.

Pes mi kral? Guldurdun beni. :D

Pes 14 ü denedim fifaya benzetmişler amele futbolu olmuş yani satranç gibi futbol oynamak ne kadar eğlenceli olabilir ki 10 dk lik mac 1 saat gibi sürüyor . EA asıl NBA live a devam etsin kusup gitmişti

Pes 14 ü denedim fifaya benzetmişler amele futbolu olmuş yani satranç gibi futbol oynamak ne kadar eğlenceli olabilir ki 10 dk lik mac 1 saat gibi sürüyor . EA asıl NBA live a devam etsin kusup gitmişti

Pes 14 ü denedim fifaya benzetmişler amele futbolu olmuş yani satranç gibi futbol oynamak ne kadar eğlenceli olabilir ki 10 dk lik mac 1 saat gibi sürüyor . EA asıl NBA live a devam etsin kusup gitmişti

Pes 14 ü denedim fifaya benzetmişler amele futbolu olmuş yani satranç gibi futbol oynamak ne kadar eğlenceli olabilir ki 10 dk lik mac 1 saat gibi sürüyor . EA asıl NBA live a devam etsin kusup gitmişti

Dİyorum ya Fİfa nın pek tutulmadığı parmakla sayılacak ülkelerden birisiyiz . Hala yok PES grafikler harika oyuncu yüzleri çok iyi gibi sözler duymak sıkıcı. Ya aç bir Fifa 13 oyna futbol oyunu budur. Dünyaya hükmeden br Fifa varken rakip göremiyorum ve uzunca bir sürede göremeyceğiz bence .

Peste ronaldoyla defanstan gelip gol atılabiliyor,kaleciyle karşı karşıya iken çekip vurunca çok kolay gol oluyor ama Fifa bambaşka ve pesin çok önünde,pes daha çok kız oyunu

@15 Eyl 2013 11:10 FİFACILAR BURAYA DOĞRUYU KONUŞMAYA ,EVET PES HAYRANLARI ŞİMDİ DER AMA BİZİM UEFA ŞAMPİYONLAR LİGİMİZ VAR :D

Hala PES ten medet umanlar var ya onlar güldürüyor beni. :D PES bitti kabullenin artık. Ama o arkadaşların cevabı hazır zaten: "Bütün PS cafelerde PES oynanıyor." Hahaha. Zaten Turkiyedeki PS cafeler dünyanın çoğunu temsil ediyor demi??(!) Peki bana PES 08 den PES 13 e kadar çıkan PES oyunlarında Bi farklılık söyleyin. Evet doğru: Müzikler, formalar, tasarım. :D O arkadaşlar bu üçüyle yetinmeye devam etsin, biz FIFA yla futbolun zevkine varırken.

@15 Eyl 2013 11:20 Aynen öyle bütün ps kafelerde pes var çünkü pesi herkes oynayabilir gerçekten herhangi birisi çabucak oynar ama Fİfa farkını diğer kitle yaşar

Bence oynanışı ve kullanımı açısından pes bir kaç gömlek ileride. Ama grafikler ve tribün ve saha dışı olaylarında fifa daha iyi. tabi benim için maç oynanışı daha gerçekçi ve akıcı olan pes vazgeçilmez oluyor. fifa 2005 ve 2008 de güzel iş çıkarmıştı ama artık pes daha iyi.

bence sandığımz kadar iyi oyun olmayacak

R.I.P PES CcC FIFA Reyiz CcC

pes en çok japonya ve türkiyede oynanıyor. oyun yapısı türklere uyuyor belki ondandır. bodoslama giriyon.

@15 Eyl 2013 15:42 Aynen. pes oynayan birçok kişiye sordum . neden fifa oynamıyon diye. geneli fifa zor şut çekiliyo fln. alışmışlar pesde nerden ve ne şekilde vursan bir şekilde kaleyi buluyor sıkıntı yok.

@16 Eyl 2013 11:49 Çok doğru söylemişsin kardeşim. Bende FIFA'cıyım.

fifa varken pes'e kim bakar bide TSL olsaydı iyiydi

@15 Eyl 2013 15:50 buda federasyonun şuçu. önceden bütün kulüblerin lisanları federasyon tarafından veriliyordu. şimdi tek tek kulüblerle anlaşma yapılıyor.

Japonlar futboldan anlamıyor ne yazık ki. hala tsubasa tarzı absürd bir futbol anlayışları var. o yüzden yapımcı İngilizler ve Kanadalılar yeni fifa serisi ile resmen bir futbol devrimi yaptılar. yeni nesil konsollar ile birlikte de uzun bir süre bu böyle gideceğe benziyor...

Şu an ikilem içerisindeyim: FIFA 14 için Xbox One veya PS4 mü alsam yoksa GTA 5 için Xbox 360 veya PS3 mü alsam? Yoksa PES 14 için bizim 13 yıllık külüstür Win NT li çilekeşi mi çıkarsam? :D

Fifa Become a Legend modu yaptımı ? Yapmadıysa yapsın o zaman düşünürüm belki Fifa yı ;)

@16 Eyl 2013 19:07 Zaten o mod vardı ki fifada. Büyük ihtimalle bundada olacaktır.

fifa 99 dan beri fifacıyım taa ki 2013 e kadar fifa 13 ün saçma salak hatalarından dolayı 20 eylülde xbox 360 ıma pes 2014 almaya karar verdim demosunu oynadım çok hoşuma gitti. fifa da saçma sapan bağlantı hataları yok server a bağlanamıyor falan abuk sbuk hatalar maç içerisinde forvet oyuncumla kaleciye çarpıyorum yere yatıp öpüşüp koklaşıyolar çoğu futbolcu gay :D aile oyunu değil yani .d bu sefer pes 14 alıcam kesin olarak . birde ea sports tamamen ırkçı bir firma heralde türk düşmanları türkiyeden yıllardır bi ton para kazandılar fifa sayesinde hala bi türkçe dil yapamadılar . arapça bile var japonca bile var saçmalıgın daniskası polonya ligi var suudi arabistan ligi var türkiye ligi yok ben böyle salakça bişey görmedim sırf bu yüzden türk oyunculara önem veren pes 14 ü alıcam

@17 Eyl 2013 01:43 Türk oyunculara önem mi veriyor ? Hemde PES? Dalga geçme yahu.. FIFAya lisans vermedi TFF sağolsun. Yoksa FIFA'yı 2005'ten beri oynarım. Türk ligi olduğu zamanlar FIFA 09'da mesela Alex 80 Ronaldo 89'du farkı sen düşün. PES'te Sabri bile 85! Konuşma..

PES TE ŞAMARI YİYEN FİFA YA GEÇİYOR BIRAKIN BU AYAKLARI BEYLER ,PES YETENEK İŞİDİR !

Hocam bak istersen üşenmeden git araştırma yap, Her Pes oynayan Fifa oynayamaz ama her Fifa oynayan Pes'i havada karada götürür. Ben şahsen öyleyim ve rastladığım, tanıdığım kişilerde böyle. Daha çok Fifa oynarım ve Fifada hemen hemen kimle kapışsam yeniyorum Pes'te de kim olursa olsun çevremde yeniyorum. (Pes ayda yılda bir oynadığım halde). Asıl Fifa yetenek işidir çünkü Futbol yetenek işidir Fifada futbol oynarsın Pes sadece saçma bir eğlence oyunu.

pes 2013 ü oynayan varsa pes 2013 ün en iyileri hazard ve juan mata.özellikle hazard.

Pes oynayan kafa pes olmuş fifa diyince o 99 da oklu mouse ile oynanan zamanlara gidiyor bunların akılları.

Fifa Gran turismo ise Pes Blurdur. Fifa satranç ise Pes damadır. Fifa Matematik ise Pes Fiziktir.

Gecenlerde oynadim hic begenmedim fifa 13 benzetmisler ama hic olmamis

Fifa 14 +18 se pes ergen isi kalibre meselesi

Daha çok Fifa oynarım çünkü o hoşuma gidiyor ama yargılarken tarafsız olurum. Fifa seviyorum diye yeni oyunda da Fifa Pes'ten iyi diyecek bir halim yok uzun uzun oynarım, incelerim ona göre hangisi iyi karar veririm. Ama Fifa oynarken evde bazen arkadaşlar geliyor hadi Pes kapışalım diye başlıyoruz Pes oynamaya Attan inip eşeğe binmiş gibi oluyorum. :D :D

Son yılların kralı mı ? neye göre ? Yazıyı yazan arkadaşım sen futbolun 'F'sinden anlıyor musun? merak ediyorum. Pes dediğin çoluk çocuğu eğlendiren saçma sapan ergen oyunundan ibaret...

Pesi herkes oynar , Fifayı futbolu bilen oynar gayet net herhalde?

Fifa 2014 android de 1.sezona girdim ama takımın sezon özellikleriyle uyumsuz çıktı "min data2 içindeki oyuncu sayısı 5 11 içinde" diye uyarı veriyor. Ne anlama geliyor bilmiyorum sezondanda. ( division ) dan yani Çıkamıyorum sezondan çıksam o da yeter şuan ne yapacağımı bilmiyorum yardım lütfen.. Data2 ne demek daTa2 oyuncusunu nasıl anlarız... Yardım lütfen...

Selamunaleykum arkadadlar su turnuvalardaki turnuva uygunluklarini ortadan kaldirsaniz cok iyi olucsk walla o durumdan dolayi sıkıldik birakicaz oyunu

Sen de yorum yaz