Firefox 3, 50 farklı dili destekleyecek

Mozilla Avrupa'nın patronu, browser'ları Firefox'un 50 farklı dile çevrilebileceğini duyurdu.

Firefox 3 geliyor

Mozilla Avrupa'nın kurucusu ve patronunun verdiği bilgiye göre Firefox'un son kullanıcıyla buluşması çok yakında gerçekleşecek ve yeni sürüm Firefox, tam 50 farklı dili destekleyecek.

Anlaşıldığı üzere, Mozilla, tüm bugları kapatmadan ve sağlam bir browser'ın oluştuğuna inancı tam oluşmadan Firefox'un bu son sürümünü yayınlamayacak. Bu nedenle son aylarda yoğun bir çalışma içine giren yazılım geliştiricileri, olası bugları ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. Kullanıcılarına sorunsuz bir browser sunmak isteyen Mozilla ekibi, tatmin olduklarında Firefox 3'ü son kullanıcıyla tanıştırmayı planlıyor.

Mozilla Avrupa'nın patronu Niton, yaptığı açıklamada ayrıca Birleşik Devletler ile karşılaştırıldığında Avrupa'da daha geniş bir Firefox kullanıcı kitlesine sahip olduklarının altını çizdi. Açık kaynak tabirinin ülkeden ülkeye farklı değerlendirdiğini ifade eden Niton, Avrupa'da açık kaynaklı yazılımlara rağbetin yoğun olduğunu gözlemlediklerini dile getirdi.

Ülkeden ülkeye farklı kullanıcı tipleriyle karşılaştıklarını da açıklamasında belirten Niton, örneğin Almanya'daki kullanıcıların gizlilik ve güvenliğe diğer ülkelere nazaran daha fazla önem verdiklerini fark ettiklerini vurguladı. Lokalizasyonun önemli olduğunu belirten Niton, bu yöntemin pahalı olduğunu, ancak uygulandığında getirisinin yüksek olduğunu sözlerine ekledi.

Bu son sürüm Firefox ile beraber gelecek en önemli yenilik şüphesiz Mozilla Avrupa'nın patronunun ifade ettiği gibi 50 farklı dili yazılımlarının destekleyecek olması. Lokalizasyonun bir parçası olan bu yenilik ile farklı kültürlere daha rahat girebileceklerini ifade eden Niton, Microsoft Internet Explorer'a gönderme yaparak, söz konusu yazılımın sadece Amerikan İngilizcesi'ni ve diğer birkaç dili desteklemekle yetindiğini söyledi.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Niton amca teknolojiyi pek takip etmiyor galiba...

http://www.chip.com.tr/konu/IE8-Beta-2-Agustos-ta-Turkce-olarak-gelecek_7184.html

Sayın Selim Öztürk;

"Bugları kapatacak" gibi bir cümle kurmak yerine, "açıkları kapatacak" yazsaydınız ne olurdu ?

ya tabe 50 dil olur ülkesi olmayan azınlıkların bile dilini koyarsa 50 dili olur tabe

Dil desteği konusunda Firefox'u destekliyor ve tebrik ediyorum. Azınlıkta olsa insan insandır. Yaratılanı sev Yaradan'dan(Allah) ötürü.

zaten türkçe olduğu için firefox'ta diğer 50 dil bizim için önemli değil aslında...

Müjdemi isterim :) Bugün mozilladan mail aldım.Firefox 3 "17 haziran" da çıkıyor. Ayrıca mozillanın düzenlediği download gününün resmi sitesi bu
http://www.spreadfirefox.com/en-US/worldrecord/

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir