Firefox çok önemli bir yeniliğe imza atıyor!

Yeni Firefox, birçok kullanıcının tarayıcı tercihini etkileyebilecek, önemli bir özellikle geliyor!

  • Cenk Atlı
Firefox çok önemli bir yeniliğe imza atıyor!

Mozilla, Firefox'un bir sonraki sürümüyle birlikte söz konusu tarayıcının çok daha sorunsuz bir biçimde çalışmasını sağlayan bir özelliği tanıtmayı planlıyor. Firma bu özellik konusunda oldukça iddialı, zira bunun Firefox'ta şimdiye kadar yapılan en büyük değişiklik olduğu belirtiliyor.

Electrolysis (ya da kısaca E10S) adı verilen bu özellik aslında geçtiğimiz Aralık ayından beri test aşamasında. Özelliğin temel işlevi ise Firefox'u bir arayüz süreci ve içerik süreci olmak üzere iki alana ayırmak. Bu iki temel unsurun ayrılmasıyla birlikte bir web sayfası (yani bir içerik süreci) CPU kaynaklarını çok fazla kullandığında ya da çöktüğünde diğer sekmelerle birlikte arayüzün kendisi hala etkin ve işlevsel kalmaya devam edecek.

Electrolysis özelliğini de içerecek olan Firefox 48 güncellemesinin Ağustos ayının başında genel kullanıma sunulması bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Çok iyi chrome dan kat kat iyi özellikler. Bu özellikler varken hala o dandik chrome u kullanan var mı hala? Chrome da arayüz değişikliğinden başka doğru düzgün yenilik yok. Chrome da Youtube çok sorun çıkarıyor. Youtube html 5 e geçtikten sonra oldu. Tam ekran olmama sorunu var Youtube da bazen oluyor.

@11 Haziran 2016 12:43 boşver zaten kullanabilecek kalitedeki adam kendisi geliyor. Kalitenin ve ustalığın ve işi becermenin kendisi zaten bir sanat.

@11 Haziran 2016 12:43 Söz konusu özellik ilk Chrome sürümünden beri var. Google Chrome'da her eklenti ve sekme ayrı işlemde çalıştırılır ve bir çökme olduğunda sadece o işlemi etkiler.

Sürekli kendini yenileyen ve geliştiren bir web browser.

@11 Haziran 2016 14:32 en güzel yanları da açık kaynak ve mahremiyete saygısı var en azından gezindiğimiz siteleri 30 metrelik kulelerde toplayıp ona göre reklam vermek gibi şeyler yapmıyor

Chromium tabanlı Tarayıcılarda bu tip bir özellik uzun zamandır var zaten. Tarayıcının kendi dahili Görev Yöneticisi 'nden kilitlenen sayfayı veya sorunlu eklentiyi kapatıp işimize devam edebiliyoruz.

@12 Haziran 2016 03:58 Anladığım kadarıyla çalışma şekli Chrome'dan farklı. Chrome her sekmeyi farklı bir görev olarak görüyor. Mesela 20 sekme 20 görev; haliyle bir süre sonra tek pencerede bir kere çalışsa yetecek işlem 20 kere tekrar ediyor. Firefox ise galiba bu işlem ile sistemi daha az işlem kullanarak birbirinden ayrı kullandırtmaya çalışıyor.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play