Gabe Newell'ın felaket tahmini tuttu mu?

"Windows 8 bir felaket olacak" dedi ama kendi şirketinden gelen rakamlar pek öyle demiyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Gabe Newell'ın felaket tahmini tuttu mu?

Valve'ın kurucusu Gabe Newell'in "bir yıkım olacak" dediği Windows 8, şirketin oyun hizmeti Steam'de ikinci en çok kullanılan işletim sistemi durumuna gelmeyi başardı.

Bilgilerini paylaşmayı kabul eden Steam kullanıcılarından toplanan bilgilere göre Windows 8'in 64-bit'lik sürümü, Temmuz ayında yüzde 13.34 kullanım oranına ulaştı. Böylece işletim sisteminin 64-bit'lik sürümü, Windows 7'nin 32-bit'lik sürümünü üçüncü sıraya itmiş oldu. Windows 7'nin 64-bit sürümü ise yüzde 52.39 gibi ezici bir üstünlükle birinci sırada yer almaya devam ediyor.

Newell, Windows 8'in çıkışının PC üreticilerinin çoğunun piyasayı terk etmesine neden olacağını iddia etmişti. Valve ise bu sırada daha fazla Linux destekli oyun üretmek üzere çalışmalarını sürdürüyordu. Ancak son Steam rakamları, Linux'ta oyun oynayanların sayısının hala çok az olduğunu gösteriyor. Windows 8'li PC'ler ise Stream kullanıcıları tarafından çok daha fazla benimsenmiş görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

gabe ilk önce kilo sorunlarını hallet allan şişko obezi ayrıca böyle sallamasyon işler yapacağına half life 3 ü çıkar....

yazık adama tutmayacak dedi tutanların çoğu steam kullanıcısı çıktı :D bu ankete bende win8 ile katıldım. 8.1 inde gelmesiyle beraber gerçekten süper bir işletim sistemi olacak.

en iyi artış MacOS da olmuş

o oranlar MS tarafından şişirme sonucu oluyor niye satlan her pc ile windows 8 64B yüklü geliyor?

@07 Ağu 2013 17:55 Çünkü kaptan mağara adamlarına satacaklarını düşenememişler. En güncel olanı satıyor adamlar size kalsa win98 yükler öyle satarsınız.

@07 Ağu 2013 17:55 NE YÜKLEYECEKTİ ESKİ SÜRÜMLERİNİ Mİ YÜKLEYECEKTİ. sen bu yorumu laf olsun diye yazdın bence

Windows 8 64bit kullanıyorum, gayet memnunum, Millet bir başlat dan dolayı kullanmıyor, kardeşim startısbazk kur al sana aynı başlat menüsü onun haricinde win7 den eksiğ iyok fazlası var.

Niçin yıkım olacak dediğini söyleyeyim: Windows 8, Marketle geliyor şimdi yalnızca Windows uyguamalar var fakat ilerleyin zamanlarda Büyük oyunlarda Markette eklenmiş olacak. Bu durumda Steam pazardaki tekel durumu erimeye başlıcak. Kazandığı para azalacak. Hatta batma tehlikesi geçirecek Gabe Newell bunu farketti Windows 8 kullanıcıların kafasında ön yargı oluşturmaya çalıştı. İnsanları Windows'tan uzaklaştırıp Linux yönlendirmeye çalışıyor. Şahsen bende üçüncü parti bir marketten alışveriş etmek yerine sistemle gelen marketten alışveriş yapmayı tercih ederim. Tabletteki yükselişi buna bağlı olarak bilgisayar sektöründeki düşüşü Windows 8 yüklemeye çalıştı.

windows8 bence mükemmel tek kötü yanı fiyat politikası.daha makul fiyatlar olmuş olsa o zaman uçuşa geçecektir

@07 Ağu 2013 19:47 29 tl ve 79 tl fiyatlarla satıldı daha nasıl uygun olacak. Kampanya 4 ay sürdü neredeyse şimdi ise fiyatlar 500 tl oldu o ayrı :)

Adam steamdeki kullanıcı sayısını söylemedi ki.Dünya genelinde kullanıcı durumunu söyledi.Steamde toplam kaç tane bilgisayar var ki.Bir de windows 7 sadece win7 değil ki yukarıdaki windows 7 (64 bit) nedir ?

Gabe'e eskisi gibi güvenmiyorum artık. PS3'u yerden yere vururken birden Sony'nin konferansına çıkıp "PS3 çok güzel cihaz la" diyen bir insan oldu. Yakında Windows 8 süper deyip başka şirketleri yerden yere vurursa hiç şaşırmam.

lunix tabi daha az olur hepsi beleşçi adamın cebinden para cıkcak olsa zaten lunix kullanmaz kakldı senin oyununa para odiycek pehh.

@07 Ağu 2013 20:08 lunix değil öğrende gel...

Windows 8 i çıktığı ilk günden beridir kullaniyorum ama 2 gün once bilgisayardan sildim çünkü çok ama çok kötü. Hele ki windows 8.1 inanılmaz şekilde yavaş ve hatalı

@07 Ağu 2013 20:15 sen ozaman 5 kuruşluk şey bilmiyorsun demektir. win 8.1 e birşey diyemessin çünki daha tamamlanmadı. Sırf lafolsun diye yorum yapıyorsunuz.

@07 Ağu 2013 20:15 Tabiki de sallıyorsun. en büyük rakipleri bile windows 8 in çok hızlı olduğunu kabul ettiler. biraz interneti karıştır.

Burda obenmli bir ayrinti var "Bilgilerini paylaşmayı kabul eden" ki WIndows 8 kullanicilari cok hevesli bu konuda. Steam en nihayetinden bir webitesi ve onun datalari tum dunyayi temsil edemez.

Bayramın kutlu olsun win7, el ölenlerin çok olsun, Allah uzun ömürler versin... Sonun win 8'e benzemesin

w8 in rayına oturması 2 yılı bul bulur. ve sonuçta w7 ye benzeyeceğine eminim. elinde xp lisansı bulunan firmalar aynen devam ediyor xp ye, işlerini xp ile hallediyorsanız, ne gerek var para harcamaya?

WIndows 7 x64 ve Windows 7 toplami yuzde 65'i buluyor ki bu kesinlikle dunya OS pazar payini yansitmiyor. Windows XP halen yuzde 35'in ustundeyken burda sadece yuzde 7'e hatta Vistanin bile gerisinde kalmis. Velhasil steam'in degerleri dunya paza payinin yanindan bile gecmiyor. Sadece steam oyuncularinin tercihini gosteren dogruluktan cok uzak bir tablo.

@08 Ağu 2013 06:18 kullananlarımı sayıyorsun işin gücün yok

Steam deki xp nin az olmasının nedeni ise yeni çıkan oyunların xp de açılmaması bence

Tuttu tutmadı abi bedava dağıttılar 29 tl olunca herkez aldı.Zaten zoraki pc lerdede ön tükü geliyor .Yani tekelci microsoft.Tutsasa tutmasada el mahkum

Sen de yorum yaz