Galaxy Note 3 testte!

Samsung'un yeni devi Galaxy Note 3'ü tüm detaylarıyla test ettik! Merak ettiğiniz her şey içeride...

  • Cem Sinanoğlu
Oynat Samsung Galaxy Note 3 Samsung'un yeni devi Galaxy Note 3'ü tüm detaylarıyla test ettik! Merak ettiğiniz her şey içeride...

Samsung, 2011 yılının ikinci yarısında ilk Galaxy Note modelini piyasaya sürdüğünde, hemen herkes, büyük boyutları ve dev ekranı karşısında hayrete düşmüştü. Öyle ya, bu kadar büyük bir telefonu, ya da o dönem hayatımıza giren adıyla phablet'i kim, neden almak isterdi ki? Yorumlar öylesine acımasız hale geldi ki, bazı incelemelerde Galaxy Note ile dalga geçenler bile oldu.

Ama kısa süre sonra dalga geçenlerin, ileriyi görmek konusunda ne kadar yetersiz oldukları ortaya çıktı. Samsung, ilk Galaxy Note'u ve tabii ki beraberinde gelen Stylus'u ile, kimsenin beklemediği bir satış başarısı yakaldı. Hal böyle olunca, bir yıl sonra, 2012'nin ikinci yarısında ortaya Galaxy Note 2 çıktı. Bu kez kimse, cihazla dalga geçemedi. Aksine o dönem için, Galaxy Note 2, piyasanın en iyi telefonu ilan edildi. Tabii ki büyük boyutlarıyla herkese hitap eden bir model değildi Note 2. Ama gerek donanımsal, gerek yazılımsal özellikleriyle gerçekten de piyasanın en güçlüsü ve en çok özellik sunanı oluverdi. İlk Note'u katlayan satış rakamları ise, diğer üreticilerin de, birçok modelinde ekranları giderek büyütmesinin kapısını açtı.

Ve şimdi sıra, Note serisinin üçüncü modeline, yani Galaxy Note 3'e geldi. Note 2'ye oranla biraz hafifleyen, incelen ve büyük oranda güçlenen Note 3'ü, nihayet test merkezimize konuk etmeyi başardık. Detaylı testlerimizde ter döken bu yeni canavarın, ne kadar iyi olduğuna gelin birlikte bakalım...

Kasa yapısı ve USB 3.0 sürprizi!

Solda Galaxy Note 2, sağda Galaxy Note 3

Her şeyden önce söylenmesi gereken, Galaxy Note 3'ün büyük bir cihaz olduğu. Piyasada çok sayıda büyük ekranlı telefon modeli olsa da Note 3, 151.2 x 79.2 x 8.3 mm'lik boyutlarıyla ve 168 gram ağırlığıyla bunların neredeyse hepsinden daha büyük. Neredeyse diyoruz; çünkü Sony'nin 6.4 inç'lik Xperia Z Ultra'sı gibi, Note 3'ün bile yanında cüce gibi kaldığı bazı modeller mevcut. Yani artık Note serisi için "bu kadar büyük telefon olur mu?" deme dönemi kapandı gibi görünüyor.

Karşılaştırma yapabilmeniz için, ilk iki Note'un da fiziksel özelliklerini not düşelim: Note 1, 146.9 x 83 x 9.7 mm boyutlara, 178 gram ağırlığa ve 5.29 inç ekrana sahipti. Note 2'de ise boyutlar 151,1 x 80,5 x 9,4 mm, ağırlık 180 gram ve ekran büyüklüğü 5.55 inç olarak karşımıza çıkmıştı. Aşağıdaki fotoğrafta, üstteki Galaxy Note 2 ve alttaki Note 3 arasındaki farkı görebilirsiniz.

Solda Galaxy Note 2, sağda Galaxy Note 3

Galaxy Note 3'ün ekranı, 5.7 inç büyüklüğünde. Telefonun ön kısmı, Note 2'ye göre daha az çerçeve ve daha fazla ekrandan oluşuyor. Bu yüzden de, daha büyük ekrana rağmen, boyutları açısından Note 2'den daha küçük bir kasaya sahip. Samsung'un artık gelenekselleşen fiziksel "Home" tuşu ve iki yanındaki dokunmatik tuşları, Note 3'te de yerini almış durumda.

Cihazın yan kısımları, Galaxy S4'te de gördüğümüz, metal bir çerçeve ile çevrelenmiş ve bu çerçeve, kaliteli bir his yaratıyor. Kulaklık girişi, mikrofonlar, güç düğmesi, ses düğmesi, S-Pen yuvası ve micro USB girişleri de, bu çerçeve üzerinde yer alıyor. Hoparlör, kasanın arka kısmından, bu çerçevenin üzerine aktarılmış. Böylece telefon masada dururken hoparlörün üzerinin kapanması sorunu da ortadan kalkmış.

Farklı olansa, micro USB girişinin yapısı; daha önce gördüklerimize pek benzemiyor... Bu giriş, artık iki bölümden oluşuyor ve kablo ucu da, eskiye oranla daha geniş. Bunun nedeni, telefonun USB 3.0 desteği ile gelmesi. Eski micro USB kabloları halen bu girişle kullanılabiliyor ama ancak cihazın kendi kablosunu kullandığınızda, USB3.0'ın sunduğu yüksek veri transfer hızlarının keyfini çıkartabiliyorsunuz.

Solda Galaxy Note 2, sağda Galaxy Note 3

Yine plastik; ama...

Gelelim Note 3'ün arka kısmına... Samsung'un en çok eleştirildiği konu, hiç kuşkusuz bitmek tükenmek bilmeyen plastik kapak sevdası. Bu durum, Galaxy Note 3'te ilginç bir hal almış durumda. Arka kapağın, cihazı elinize almadan ilk kez gördüğünüzde, deri ile kaplanmış olduğunu düşüneceksiniz. Gerçekten de kapak, ilk bakışta deri izlenimi yaratmak konusunda oldukça başarılı.

Ama cihazı elinize aldığınızda ve bu kapağa dokunduğunuzda, acı gerçekle karşılaşıyorsunuz: Plastik... Yine de plastik kapağın üzerindeki doku, daha önceki modellerde kullanılan parlak plastik kapaklara göre daha kaliteli bir izlenim sunuyor. Üstelik bu kez kapak parlak ve kaygan değil. Bu da, diğer Galaxy Note modellerinde ve hatta pek çok Galaxy modelinde şikayet konusu olan "elden kayma" problemini ortadan kaldırıyor.

Eğer sizin için çıkartılabilir kapaklar "olmazsa olmaz" özelliklerden biriyse, Galaxy Note 3 sizi mutlu edecek. Çünkü cihazın arka kapağını rahatlıkla çıkartabiliyor ve pil, SIM girişi ve SD kart girişi gibi bölümlere ulaşabiliyorsunuz. Yanında ekstra bir pil taşımak ve yarı yolda kalmak istemeyenler için, pilin kolayca değiştiriliyor olması önemli bir artı.

Galaxy Note 3'ün SIM ve microSD kart yuvaları, kasa içerisine ilginç bir biçimde yerleştirilmiş: micrsoSD kart yuvası ve SIM kart yuvası üst üste duruyor. Bu sayede Samsung, iki yuva için sadece tek bir yuva alanı kullanarak, belki de cihazın daha küçük olmasını sağlamış.

Donanımsal özellikler

Biraz da, Galaxy Note 3'ün kalbini oluşturan donanımsal özelliklerden bahsedelim... Öncelikle bilmeniz gereken, cihazın dünya üzerinde 2 farklı donanımla piyasaya sürülmüş olduğu. Bazı bölgelerde LTE desteğiyle gelen ve 4 çekirdekli, 2.3 GHz hızında çalışan bir işlemciye sahip olan Note 3'ün ülkemizde satılan modeli, 4 yerine 8 çekirdekli Exynos işlemci ile geliyor. 8 çekirdeğin dördü 1.9 GHz hızında çalışırken, diğer dördü ise 1.3 GHz hızında çalışıyor. Bu çekirdekler, ihtiyaç duyulan işlem gücüne göre devreye giriyor veya çıkıyor. Bu sayede Samsung, enerji tasarrufu sağlıyor.

Telefonda tam 3 GB RAM bulunuyor. İlerleyen bölümlerde bahsedeceğimiz yüksek performansın başrol oyuncularından biri de, kuşkusuz 3 GB'lık RAM. Hatırlanacağı gibi Galaxy Note 2, 2 GB RAM'e sahipti ve bu özelliğiyle, 1 GB RAM'li Galaxy S3 ve pek çok modele göre daha yüksek bir performans sunabiliyordu. Ondan sonra piyasaya sürülen Galaxy S4'te ve diğer üreticilerin amiral gemilerinde de sıklıkla 2 GB RAM görmeye başladık. Samsung, şimdi de, Note 3 ile birlikte 3 GB'ın kapısını aralıyor. Yakın gelecekte piyasada çok sayıda 3 GB RAM ile donatılan yeni modeller göreceğimize ise hiç şüphemiz yok.

Note 3, 32 ve 64 GB olmak üzere 2 farklı depolama alanı seçeneğiyle satışa sunuluyor. Tabii ki bu alanı microSD bellek kartı ile maksimum 64 GB daha artırmak mümkün. Mali T628 MP6 GPU ise, telefonun grafik gücünü oluşturuyor.

Galaxy Note 3'te, artık en düşük modellerde bile görebildiğimiz Wi-Fi, Bluetooth, GPS gibi bağlantı özellikleri tabii ki bulunuyor. Yine de Bluetooth 4.0 desteği önemli bir artı olarak öne çıkıyor. Bunlara ek olarak, giderek yaygınlaşan NFC teknolojisi de, kasanın altındaki yerini almış. Ayrıca, yeni nesil telefonlarda pek görmediğimiz kızıl ötesi bağlantı noktası da, Note 3'ün artı özelliklerinden biri.

Ekran ve görüntü kalitesi

Konumuz bir Galaxy Note modeli olduğuna göre, en çok bahsedilmesi gereken detaylardan biri, kuşkusuz ekran. Ekranın 5.7 inç büyüklüğünde olduğunu daha önce de söylemiştik. Bu ekran, tüm üst düzey Galaxy modellerinde olduğu gibi, Super AMOLED teknolojisi ile üretilmiş. Note serisi için bir ilk olan 1.920 x 1080 Full HD çözünürlük, ekranın keskin görüntüler vermesini sağlıyor. Aynı çözünürlük, hatırlanacağı gibi Galaxy S4'te de kullanılıyordu.

Galaxy Note 3, Super AMOLED teknolojisinin sağladığı tüm avantajlardan sonuna kadar faydalanıyor. Görüntü son derece parlak, renkler kusursuz denebilecek kadar keskin. Özellikle ekranı tam parlaklık seviyesinde kullanırsanız, sizi tek kelimeyle görsel bir şölen bekliyor diyebiliriz. Tabi bunun pile yapacağı olumsuz etkiyi görmezden gelebilirseniz...

Note 3'ün ekranını Galaxy S4'ün ekranı ile karşılaştırdığımızda, parlaklık ve renk konusunda aynı iyi yorumları yapabiliriz. Ama Note 3'te daha büyük bir ekran bulunması, görüntü keskinliğini biraz bozuyor. Bunun nedeni ise, tabii ki piksel yoğunluğu. Ancak bunu anlamak için, ekrana çok dikkatli bakmanız gerekiyor.

Ekranın güneş ışığı altında görünebilirliği, daha önceki Galaxy Note'lara göre çok daha iyi. Cihazın parlaklık sensörü, bu noktada görevini yerine getirmeyi başarıyor ve ekran parlaklığını, ortam ışığına göre başarıyla değiştirebiliyor.

Yeni S-Pen ve sundukları

Üstte yeni S-Pen, altta eski S-Pen...

Note serisini diğer telefonlardan ayıran en önemli özelliği, kesinlikle kalemi. Daha doğrusu, Samsung'un verdiği isimle S-Pen'i. Samsung, S-Pen'e kalem ya da stylus denmesini pek istemiyor. Çünkü S-Pen, birçok ek özelliğe sahip. Yine de, temel kullanım amacına bakıldığında, S-Pen'in de bir Stylus olduğu gerçeği değişmiyor.

Galaxy Note 3 ile gelen yeni S-Pen, her şeyden önce, yapısal olarak değişim göstermiş. Kalemin üst kısmı, daha önceki modellerden farklı olarak, metal. Ancak geri kalan kısım, yine plastik ve üzerindeki fonksiyon tuşu aynı yerinde duruyor.

Kullanım açısından rahatsız edici tek detay, kalemi yuvasından çıkartmak için biraz uğraşmak zorunda kalmamız. Galaxy Note 2'de kolaylıkla yuvasından çıkartılabilen S-Pen, Note 3'te aynı kolaylığı sunamıyor. Kalemi yerinden çıkartmak için, tırnağınızdan destek almanız gerekiyor. Başka bir deyişle, tırnağınızı S-Pen'in üzerindeki oyuğa takıp çekmeniz şart. Aksi halde, kalemi yerinden çıkartmak oldukça zor.

S-Pen'i yuvasından çıkartır çıkartmaz, yenilikler de hemen ekranda beliriyor; Temazsız Komut adı verilen, dairesel bir pop-up menü açılıyor. Bu menüde 5 farklı seçenek bulunuyor ve bu seçenekler, S-Pen'in özelliklerini kullanmanızı sağlıyor. Kalemi, ekrana değdirmeden, seçenekler üzerinde gezdirerek hangi seçeneğin ne olduğunu görebiliyorsunuz. Seçenekleri seçmek içinse, üzerlerine dokunmanız yeterli oluyor.

Bu menüdeki seçeneklerden bir sonraki sayfada bahsedeceğiz. Ancak bu konuya geçmeden küçük bir de not düşelim: S-Pen'i ekrana yaklaştırıp, dokundurmadan üzerindeki fonksiyon düğmesine bastığınızda da, Temazsız Komut menüsü açılıp kapatılabiliyor.

Temassız Komut ile yeni bir deneyim

Temazsız Komut menüsünün ilk seçeneği, Kalem Penceresi adını taşıyor. Bu seçeneği aktif hale getirdiğinizde, S-Pen ile ekranda kabaca bir dörtgen çizmeniz gerekiyor. Hemen ardından yeni bir pencere açılıyor ve size, bu seçenekle uyumlu olan uygulamaların bir listesi sunuluyor. Şimdilik sadece 8 uygulama bu seçenek ile uyumlu. Ama kuracağınız bazı üçüncü parti uygulamaların da bu listeye eklendiğini göreceksiniz. Örneğin WhatsApp'ı kurarsanız, listeye eklenen dokuzuncu seçenek o olacaktır.

İstediğiniz uygulamayı seçtiğinizde, o uygulama, ekran üzerinde yeni bir pencere olarak açılıyor. Yani uygulamayı, sanki Windows'ta bir pencere içerisinde çalışıyormuş gibi kullanabiliyor; bu arada telefonun diğer tüm özelliklerine de ulaşabiliyorsunuz (Windows'ta Hesap Makinesi açıkken tarayıcıyı ya da müzik çaları kullanabildiğiniz gibi).

Kalem Penceresi sayesinde yapabileceklerinizin en güzel örneği, belki de YouTube olacaktır. Android altında YouTube uygulaması çalışırken, çalan müzik kapanmadan başka bir iş yapmak ne yazık ki mümkün değil. Ama Note 3, bunu mümkün hale getiriyor. Ekrana açacağınız bir YouTube penceresi içerisinde YouTube çalışırken, siz diğer işlerinizi yapmaya devam edebiliyorsunuz.

Temazsız Komut menüsündeki diğer dört seçenek şu şekilde sıralanıyor: S-Finder, Ekran Yazısı, Karalama Defteri ve İş Notu. S-Finder ile, telefondaki veriler arasında arama yapabildiğiniz gibi, internet araması yapmanız da mümkün.

Ekran Yazısı, aslında bir ekran görüntüsü alma aracı ama çok daha fazlasını sunuyor. Bu seçeneğe dokunduğunuzda, Note 3 o an ekranda açık olan görüntüyü resim olarak kaydediyor ve sizi bir editöre yönlendiriyor. Bu editör yardımıyla, ekran görüntüsü üzerine, S-Pen ile notlar düşebilir, çizimler yapabilirsiniz. Ardından yapmanız gereken tek şey, düzenlediğiniz görüntüyü kaydetmek.

Karalama Defteri de bir ekran görüntüsü alma aracı. Ama bu kez, ekranın belli kısımlarını kaydedip düzenlemenizi sağlıyor. İş Notu ise, basit notlar alıp kaydetmeniz için geliştirilmiş.

Kameralar ve fotoğraf kalitesi

Galaxy Note 3 üzerinde 2 farklı kameraya yer verilmiş. Arka kısımdaki ana kamera 13 megapiksel çözünürlüğe sahip ve bir adet LED flaş ile desteklenmiş. Yani Note 3'ün kamerasında, Galaxy S4 kamerasından farklı bir şey bulamayacaksınız.

Kamera arabirimi Samsung'un akıllı kamerası Galaxy Camera ile aynı. Göreceğiniz MOD düğmesi, farklı çekim modları arasında gezinmenizi sağlıyor. Surround Photo, En İyi Yüz, Güzel Yüz ve daha pek çok farklı çekim modu, bu menü altında kullanıcıları bekliyor.

Çekilen fotoğraflar, özellikle gün ışığı altında, en ufak bir eleştiriyi bile hak etmiyor. Renkler canlı, görüntü keskin. Telefonun güçlü donanımı, seri çekimlerde de sorun çıkmasını engelliyor. Gece çekimlerinde ise, eğer ortamda yeterli ışık varsa, performans oldukça başarılı. Ancak yetersiz ışık altında çekilen fotoğraflarda kumlanma sorunu fazlasıyla kendini belli ediyor. LED flaşın yetersiz kaldığı durumlarda bu sorundan kaçmanın pek imkanı yok.

13 megapiksellik kamera, video çekimi konusunda da oldukça başarılı. 60 fps hızında 1080p Full HD çekim yapabilen Galaxy Note 3, yine yeterli ışık altında oldukça net ve keskin videolara imzasını atabiliyor. Işığın yetersiz olduğu ortamlarda ise, LED flaşı sürekli yakarak ortam aydınlatmasına destek verebiliyorsunuz. Ancak ışığı, çekim yapmaya başlamadan önce yakmanız şart. Aksi halde, çekim sırasında bu ışığı yakıp söndürmek gibi bir lükse sahip değilsiniz.

Daha önceki bazı Galaxy modellerinde gördüğümüz "video çekimi sırasında fotoğraf çekme" imkanı, Note 3'te de bulunuyor. Siz videonuzu çekerken, ekrandaki küçük fotoğraf simgesine dokunarak aynı anda fotoğraf da çekebiliyorsunuz.

Note 3'ün ön kamerası ise 2 megapiksellik bir çözünürlüğe sahip. Ana kamera gibi 1080p video çekimi yapabilen ön kamera, bunu ancak 30 fps hızında gerçekleştirebiliyor.

Kamera konusunu kapatmadan, Note 3'ün sunduğu "resim içinde resim" özelliğinden de bahsetmek lazım. Bu özellik, aynı anda hem ön, hem de arka kamerayı kullanmanızı sağlıyor. Örneğin ana kamera ile bir fotoğraf çekerken, bu özellik sayesinde ekrana küçük bir pencere daha açılıyor ve bu pencerede, ön kameranın görüntüsünü görüyorsunuz. Ve bu görüntü, muhtemelen siz olacaksınız. Çekimi yaptığınızda ise, ana kameranın çektiği fotoğraf içine ön kameranın çektiği fotoğrafın yerleştirildiğini görebilirsiniz. Aşağıda olduğu gibi...

Performans ve pil ömrü

Performans konusunda Galaxy Note 3 için söylenebilecek tek bir söz var: Piyasanın en güçlü telefonu... Yeni TouchWiz arabirimi ile desteklenen Android 4.3 ile gelen cihazda, menüler arasında gezinme, sayfaları kaydırma ve daha pek çok konuda en ufak bir takılma bile söz konusu değil. Hatta, pek çok üst düzey Android'li telefonda gördüğümüz, Uygulamalar ve Widget'lar arasında geçiş yaparken yaşanan kısa takılma bile, Note 3'te yaşanmıyor.

Uygulamaların açılış hızı, diğer tüm telefonlardan daha yüksek. Güçlü işlemcinin yanında, cihazda 3 GB RAM bulunması da, hızı adeta katlıyor.

Burada yaptığımız testlerin ayrıntılı sonuçlarından bahsetmeyeceğiz. Tüm bu detayları, zaten buradaki inceleme ve test videomuzda bulacaksınız. Özetle söylenmesi gereken, Note 3'ün, pek çok testte rakiplerine fark attığı. Sadece bazı testlerde Note 3, LG G2 ile kafa kafaya geliyor ama genele baktığımızda, piyasadaki hiçbir model, Note 3'ün eline su dökemiyor.

Samsung Galaxy Note 3: Bir bakışta test sonuçları
Benchmark Sonuç
Antutu (Genel Değerlendirme) 34644
CPU Prime (CPU Performansı) 8645
3D Mark (GPU Performansı / Expert - Ultimate) 9015 - 14810
Epic Citadel (GPU Performansı) 37.8 FPS
Vellamo (İnternet Performansı) 2782

 

Galaxy Note 3, 3.200 mAh'lık, devasa bir Li-Ion pil ile birlikte geliyor. Galaxy Note 2'nin 3.100 mAh'lık pile sahip olduğu düşünüldüğünde, büyük bir değişiklik olmadığını anlayabiliyoruz. Bu da, pil ömrü konusunda kafanızda bazı soru işaretleri doğuruyor olabilir.

Ama Samsung, özellikle de donanımın yardımıyla, dev ekrana rağmen müthiş bir pil ömrü sunmayı başarmış Note 3'te... Yaptığımız testlerde, pilin, yoğun kullanımda bile kullanıcısını rahatlıkla geceye ulaştırabildiğini gördük.

Örnek vermek gerekirse... Otomatik parlaklıkta 1 saat müzik dinlemek, 25 dakika kadar Real Racing 3 oynamak, 20 dakika kadar Facebook'ta gezinmek ve 10 adet e-posta atmak, pili sadece yüzde 7 oranında kullanıyor. Tam parlaklıkta 90 dakikalık bir 1080p film izlemek ve bu arada 3 farklı hesabın otomatik senkronizasyon ayarını açık tutmak ise, yüzde 13 civarında pil harcıyor. Galaxy S4, Sony Xperia Z ve HTC One gibi amiral gemilerinde, bu oran çoğunlukla yüzde 20'yi buluyor.

...Ve sonuç!

Galaxy Gear: Çok yakında CHIP Online'da olacak!

Aslında Galaxy Note 3 hakkında yazacak daha çok şey var. Örneğin Temassız Görünüm özelliği sayesinde, uyumlu yazılımlarda, parmağınızı S-Pen gibi ekrana yaklaştırıp (dokunmadan) telefonla iletişim kurulabiliyor. Akıllı Duraklatma özelliği ile, gözünüzü telefondan ayırdığınızda, oynatılan video durabiliyor. Ya da ekranı ikiye bölüp, aynı anda iki farklı uygulama ile çalışabiliyorsunuz. Ama tüm bunları, zaten Galaxy Note 2 ve Galaxy S4 testlerimizde ayrıntılarıyla anlattık ve tekrar etmeye gerek duymuyoruz. Merak edenler, Galaxy S4 testimize buradan, Galaxy Note 2 testimize buradan ulaşabilir.

İşin özeti, Galaxy Note 3, Note 2 ve S4 ile gelen özelliklerin üzerine çok şey koyan, meraklısı için tartışmasız tek alternatif konumunda. Meraklısı için diyoruz çünkü boyutları, halen piyasadaki pek çok amiral gemisine oranla büyük. Her ne kadar diğer telefonlar da büyümüş olsa da, Note 3 halen tek elle kullanmak için uygun bir model değil. Tek el kullanımı için klavyeyi sağa ya da sola yaslama seçenekleri sunsa da, bu, Note 3'ün çift elle kullanmak için geliştirilen bir telefon olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Eğer şu an için piyasanın en güçlü, en fazla özellik sunan akıllı telefonunu arıyorsanız, Galaxy Note 3 kesinlikle aradığınız model. Ancak 2.199 TL'lik fiyat etiketinin biraz "korkutucu" göründüğünü de kabul etmek gerek. Üstelik Note 3'ü destekleyecek olan Galaxy Gear akıllı saati henüz işin içine katmadık bile. Galaxy Gear test merkezimize ulaştığında, onun da ayrıntılı bir testini sizlerle paylaşacağız. O zaman kadar, tanıtım sırasında yaptığımız bu kısa incelememize göz atabilirsiniz...

Ve son söz... En güçlü, en fazla özelliği sunan, diğerlerinden farklı bir Android deneyimi yaşatabilecek telefona sahip olmak istiyorsanız, Galaxy Note 3'ü gözünüz kapalı satın alabilirsiniz. Ama S-Pen'le pek işiniz olmayacaksa, telefonu tek elinizle kullanabilmek sizin için önemliyse ve en önemlisi, cüzdanınızdan daha az para çıkmasını istiyorsanız, fiyatları 1.500 - 1.600 TL civarına kadar düşen Galaxy S4 veya Xperia Z gibi alternatiflere de göz atmanızda yarar var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 69 Yorum

demekki neymiş ,asıl kral lg g2

@02 Eki 2013 00:27 artık samsung hikaye apple masal olduuu..

@02 Eki 2013 00:27 1 sene sonra güncelleme alamayınca ağlamayın bu duvara ama....

Mütiş bir inceleme olmuş. helal olsun size.

çoğu testte g2 önde...hikaye anlatmayın..youtubede hız testlerinin tümünde g2 note 3ü ezmiş

İncelemeniz gerçekten çok güzel ve yararlı olmuş, samimi bir üslupla hazırlanmış teşekkürler...Ayrıca bir telefona 2.000-3.000 vermek bana çok gereksiz ve fazlaca israf geliyor, evinde eski bulaşık-çamaşır makinesinin ömrü geçmiş, onları 600-700'e yenilemez, gözüne gelir ama gider ufacık telefona 2.000-3.000 verir, ne diyelim Allah akıl fikir versin.

@02 Eki 2013 01:51 çok doğru demişsin kardeşim.. bu arada test gayet başarılı olmuş

Lg g2 su an en iyisi. Iyiki almisim.

Yorum çok güzel. Note 2 kullanıcısı olarak telefon alsam LG G2 alırım. S-pen hiç kullanılmıyor. Bu kadar para vermeye gerek yok.

Yorum çok güzel. Note 2 kullanıcısı olarak telefon alsam LG G2 alırım. S-pen hiç kullanılmıyor. Bu kadar para vermeye gerek yok.

inceleme güzel ancak note 3 iki değil üç farklı model olarak geldi hocam piyasaya. çift sım kartlı sürümü,4 çekirdekli sürümü ve avrupaya verilen 8 çekirdekli sürümü.

@02 Eki 2013 10:15 çift sim kartlısını kim napsın. samsung cıkartınca 50 model cıkartıyor. gereksiz. iki model kalıcı, gerisi yalan

@02 Eki 2013 11:01 çift sim kart ihtiyacı olan iki note 2 mi alacak ne demek kim napsın ? Tamam çok model çıkartıyorlar da, Türk'lerin kendileri üzerinden tüm dünyayı genellemeleri de güldürüyor.

ucuzlasin aliriz yada s5 veya note4 u mu beklesek :))

samsung bitti lg g2 on basar buna hem daha ucuz..

@02 Eki 2013 13:28 ve beyin koşarak uzaklaşır :D

çöpü teste sokmuşsunuz bide helal valla....

Ne saçma yorum yapanlar var ya. Çöpü teste sokmuşsunuz diyen var samsung testlerde hile yapıyor diyen var. Gayet güzel bol işlevli ve hızlı bir telefon yapmışlar , lg de g2 telefonuyla çıtayı yükselterek gayet başarılı bir iş çıkardı ve samsunga rakip olduğunu gösterdi. Tüm telefon üreticilerinin birbirleriyle kıyasıya yarışan telefonlar yapmasının faydası tamamen tüketiciyedir. Taraftarlık yapmanın anlamı yok hiçbiri babanızın oğlu değil. Hangisini beğeniyosanız hangisi ihtiyaçlarınızı karşılıyorsa onu alın diğerlerine de çamur atmayın.

@02 Eki 2013 15:09 helal ya. çok haklısın birader

Tmmda ses özelikleri neden yok. Müzik dinlemeyi seven biri olarak nasil bir müzik deneyimj yaşatıyor neden bahsedilmemis incelemede amlamadim

Sanırım 13:28, 13:30, 13:31 aynı kişi. Bu kişi ile aynı telefonu kullanmayacagima mutluyum. Cunku bu, 2000 TL barajına girdiginde benim alacagim telefon olacak.

s4 le note 3 arasında kaldım hngisini alsam

@02 Eki 2013 17:04 tabiki de note3

çöpü teste sokmuşsunuz bide helal valla.... ---------------------------------------------------------------------- bunu diyen arkadaşa sormak lazım : neden bir çöp incelemesi ile ilgilenip bir de yorum yazma zahmetine girmiş acaba ?

Açıkçası Note 3 modelini görmeden önce Galaxy S4 - HTC One arasında gidip geliyordum. Tek sorun birbirlerine göre üstünlükleri olmasaydı.. Ancak Note 3 piyasaya öyle bir giriş yaptı ki donanım, ekran, kalite gibi kategorilerde ikisi arasında kaldığım telefonlardan 1 adım öne çıkmayı başardı. Evet bu da plastik diyeceksiniz, ama zamanla bunu görmezden gelmek mümkün, sonuçta elinize alacağınız bir canavar ve bunu size dert ettirmeyecektir :)

Niye türkiyeye exnoxy işlemci gönderiyor ben snapdrogon800 işlemci istiyorum arkadaş almam yurdisindan lte getirtirim

arabistanda var snapdragon 800 islemcılı modelı 4g modelı dıye gecıyor ve 3000 sr(1500 tl),exynos ıslemcılı modelı 3g modelı dıye gecıyor ve 2800 sr(1400 tl)

@03 Eki 2013 17:06 Arabistandan alınınca türkiye de kullanabiliyormuyuz? Türkçe dil var mı acaba??

1 yıl sonra fiyatının yarı yarıya düşeceğini bile bile bu cihazı satın almayı düşünüyorum. Pil tüketimi konusunda verdiğiniz bilgiler çok yönlendirici. İnceleme için teşekkürler. Bende mi sorun var bilmiyorum ama 100 Mbps hızın üstünde bağlantım olmasına rağmen videoyu açamadım. Bilginize.

Benim ve birçok Note 2 gibi anakart değişimi gerekmesin 6 ay sonra? Samsung biraz frene basıp stabiliteyi artırmalı. S-voice türkçe için çalışmalar vardı 1.5 yıldır, nooldu? Android güncellemesi de hala çıkamadı. Ama 6 ayda bir yeni telefon, yılda bir yeni model çıkarmayı biliyor! Her yıl eskisinin üstüne yeni model çıkardığı için insan daha telefonu alırken eskidiği hissine kapılıyor.

videoyu da izleyebilseydik iyiydi.

Türkiye verisyonunda snapdragon 800yok yüzüne bakmam z1 ve ultra en performanslı androidler

LG G2 derim süpperr..

Alsan bi dert almasan bi dert... Nokia 6070'e devam. :)

en iyisi sony z1.dayanikli hizli amma APPLE IPHONE heryerde karizma tabi.her hafta model satmiyor guncelleme var.kalite ve musteriye saygi var o parayi veripte samsung almak istemem sahsen

İYİ TARAFI PİL DEĞİŞMESİ ...........KÖTÜ TARAFI......LTE OLMAMASI KÖTÜ TARAFI..2.3 GB.HIZI OLMAMASI.. KÖTÜ TARAFI GELECEKTE 2 GÜNCELLEME YAPILIR.SONRASI YOK AYNI NOTE 1 GİBİ..4.1.2..........GÜNCELLEME GÖNDERMEDİ SAMSUNG. TAM 9 AY OLDU..SÖZ VERDİĞİ HALDE.. NOTE 3,TE DE AYNISI OLACAK..5 GÜNCELLEMESİ GÖRMESİ TEHLİKELİ O ZAMANA KADAR tizen versiyonunu ÇIKARACAK..GOOGLE,DEN PARA VERİP VERSİYON YÜKSELTMESİ ALMAYACAKTIR.. göreceksiniz.. yine kötü TARAFI ESKİ CİP KULLANMASI......... TEK İYİ TARAFI VAR..PİL DEĞİŞİMİ..ZATEN PİLİ DE 3200..MAH. HÜVEAİ KADARDA OLAMADI..SAMSUNG.. ASPENT...PİLİ 4 100 MAH.. BU DURUMA GÖRE EN İYİSİ ACER,DİR..S2..O DA 230 GRM. KÖTÜ TARAFI BUDUR..PİLİ 3300 MAH.DİR..GERÇİ BU DA KÖTÜ TARAFIM ÇÜNKÜ PİL DEĞİŞİMİ YOKTUR. GÜN İÇİNDE İNT..LE UĞRAŞANLAR AKŞAMA ERİŞMEYEN PİL GÖRECEKLERDİR..BU PİLLERLE HİÇ BİRİSİ İYİ DEĞİL..ÇÜNKÜ DEĞŞME DE YOK..SAADECE SAMSUNG,DA VAR.. XPERİA Z 2 ÇIKIYOR ONUNDA PİLİ GÖMÜLÜ.. 3200 MAH..ŞUBATTA .!! başka dergiler ve siteler böyle yazıyor..!! ARTIK ALANIN KEYFİNE KALMIŞ..HIZLAR HEMEN HEMEN AYNI..!!! 3. SANİYE FARK VARDIR.

Çok yakında 4g gelecek ve 2200 lira verdiğim modelde 4g olmayacak öylemi ?Türkcell beyoğlu mağzasında 4g denettiriyordu geçenlerde müşterilerine...o kadar yakın yani. 2 sene önce aldığım xperia ion bile 4g destekliyor...

60fps octa modelinde yok yanlış bilgilendirme olmuş

@08 Eki 2013 13:09 60 fps var 4k yok

İncelememi viral mı bilemedim.

şuan idare edecek teliniz varsa illa teknoloji ile yakından ilgiliyseniz 4k video çeken 4k video gösteren bataryası kamerası geliştirilmiş ürünleri bekleyin 4g teknolojisiyle sizi en az 3-5 sene işinizi görür yeni nesil tv lerde 4k olacak çünkü telefonla 4k video çekip tv nizden cam gibi izlersiniz şuan geçiş dönemi biraz sabır.isteseler en iyi teknolojide tel üretirler ama işlerine gelmiyor nasıl olsa 1-2 özellik ekleyip 500 tl ye malolan telleri 2200 lere satıyorlar allahtan rekabet var yeni özellikler koyuluyor ama hep birşeyler malesef eksik.

Ben biraz önce sipariş verdim Kliksa dan... Çok düşündüm alayım mı diye ama S pen özellikerini yoğun kullanacak birisiyim. O açıdan pek düşünmedim. Fiyatı şu kadar düşecek bu kadar çıkacak diye telefon alınmaz. İşine gerçekten yarayacakların alabileceği en iyi telefon. Yok ben S pen kullanmam falan diyorsanız S4 gibi normal telefonlara bakın derim. Böyle cihazlara tonla para verip sadece alo demek ve mail okumak yazıktır bence. G2 , HTC One , S4 falan karşılaştırmak yanlı, biri elma diğerleri armut...

@10 Eki 2013 15:33 bende s pen için bu telefonu almak istiyorum ama dayanıklılık nasıl acaba? sony xperia z3 compact suya dayanıklı oluşu ile dikkatimi çekti bunun kalemi pratik kullanımı iyi kafam karıştı :(

Note 2 kullanıcısıyım, açıkçası Note 3 te almak istiyorum fakat kullanıcıların beklentilerini tam olarak karşılayamadığını düşünüyorum Note 3 ün. Bu sebeple; ya, fiyatının 1600-1700 lere düşmesini ya da Note 4 ün çıkmasını beklicem. Eğer ki Note 4 gelirse, ki geleceğini düşünüyorum 2014 ün 2. yarısında ya da sonlarında, minimum 16 MP kamera ile gelecek, çünkü SONY XPERİA Z1 20 MP lik kamerası ile telefon dünyasına damga vuracak ve diğer telefonlarında otamatik olarak pikselleri büyüyecek, Note 3 te geri kalmayacağından minimum 16 MP lik kamera ile ve 4 GB lık RAM ile karşılaşıcaz. Ayrıca Note 2 nin grafiklerinin iyi olduğunu fakat çok ta yeterince iyi olmadığını düşünüyorum çünkü oynadığım bazı oyunlarda çapraz çizgilerin kırık kırık pikseller ile çizildiği belli oluyor. Ayrıca Note 2, 30 dakika ile 1 saat oyun oynamadan sonra ekranı alev alev yanıyor adeta, bunada bir çözüm bulmuş olmalarını diliyorum Note 3 te. Birde Geara gelirsek, bence Gear 2 beklenmeli, ilk sürüm her zaman eksiklikler taşır fakat şu an için insanların beklentilerini karşılayabileceğinin düşüncesindeyim.

@11 Eki 2013 21:01 kardeşim bekleye bekleye nereye kadar bekleyeceğiz ya

Şuan Galaxy S4 kullanıyorum. Samsung gerçekten güzel telefonlar yapıyor ama gerçekten ihtiyaçlarınızı karşılayacak, kaliteli ve düzgün bir telefon istiyorsanız Apple veya HTC alın derim. Note 3 deri gibi görünüyor ama ne yazık ki yine plastik. S4 alırken Plastik o kadar sorun yaratmaz diye düşünüyordum ama ÇOK fark ediyormuş. Aluminyum ile plastik arasında dağlar kadar fark var. Ayrıca Samsung'un donanımı müthiş ama Touchwiz bütün performansı mahvediyor. Yahu, 2012'de çıkmış, tek çekirdekli, 512 mb RAMli evdeki iPhone 4s 2013'te çıkmış, 8 çekirdekli, 2 gb RAMli Galaxy S4'ü performansta geçiyor. Touchwiz çok kalitesiz geliyor ayrıca. Bir ton gereksiz özellik eklenmiş ama o özelliklere bile tam olarak ilgi gösterilmemiş. ''Aman boş ver böyle piyasaya sürelim'' şeklinde yapılmış gibi.Rehber donuyor, kamerayı açınca ön kameraya alırken 1 saat bekliyorum açılsın diye. Cebimde hiçbir iş yapmıyorken bazen çöküyor ve yeniden başlıyor, klavye açıldığı zaman yazmaya kalkınca klavye çalışmamaya başlıyor. Özellikleri de pek bir işe yaramıyor, ilk bir kaç gün aaa ne iyimiş diye kurcalıyorsunuz ama sonra o özellikler bir kenarda kullanılmamış halde kalıyor. Ha, ama kamerası süper, oyun performansı harika, ekran çok iyi bataryası da çok çok iyi, kesinlikle memnunum ama HTC veya Apple daha iyi bir tercih olabilir. Tabi tercih size kalmış hangisi ihtiyaçlarınızı karşılıyorsa onu alın ama bu yorumu da dikkate alın.

pil performansı bahsettiğiniz gibi değil maalesef 5 dakikada telefonda dolaşırken bile % 5 azalıyor bence Çok hızlı tükeniyor şarjı

Global pazarda samsung pazarlama ve reklam zekası ile yine insanları kandırmaya devam ediyor. bu göz boyamalardan bir tanesi olan 8 çekirdek muhabbeti insanları oldukça etkilemekte ve hiç araştırmadan global işlemcili samsung galaxy note 3 ü aldırtmakta ve bir çok özellikten bizleri mahrum bırakmakta. biraz daha ayrıntıya girecek olursak samsung un kendi işlemcisi olan exynos 5 octa nın biraz daha gelişmiş versiyonu samsung galaxy note 3 te kullanılıyor. exynos 5 octa işlemcisi 4 çekirdeği 1.3 ghz cortex A-7 platformundan diğer 4 çekirdeğide 1.9 ghz hızında çalışan cortex A-15 çipsetinde kuruludur. tabi 8 çekirdek hikaye çünkü 8 ÇEKİRDEK HİÇ BİR ZAMAN AYNI ANDA AKTİF OLMUYOR. zorlu işlemlerde (3d oyun gps program vs) cortex A15, basit ağırlık gerektirmeyen işlemde ise diğer 4 çekirdekler devreye giriyor (cortex A-7). tabi budurum pil kullanımı açısından biraz avantajlı olsada performans konusunda sadece bir göz boyama yani kandırılıyoruz. çünkü işlemci en zorlu işlemlerde ikiye bölünüyor ve performans tek işlemciye göre çok güçsüz kalıyor. zaten performans testlerindede bu açıkça görülüyor. daha da kötüsü bu işlemci ile (3G) ülkemize giren samsung galaxy note 3 te 4K video desteği bulunmuyor. gel gelelim snapdragon800 e. gerçektende çok güçlü bir mobil işlemci. 2.3 ghz hızında çalışan bir canavar. kötü olan durum ise bu işlemci ile satılan samsung galaxy note 3 sadece 4G (LTE) olan ülkelerde satışa sunulacak olması. ülkemizde 4G yok ama htc one lte ile çalışan sanapdragon 600 kullanıyor ve ülkemizde satılıyor. yani LTE İŞLEMCİSİ ülkemizdede çalışabilmekte. sonuç olarak KANDIRILIYORUZ......

Daha yeni Thailand dan Note LTE yani 4g olan modelini aldım. Buradaki adama ne kadar sorsamda ne kdr bildiğinden de emin değilim.. herhangi bir sim kilidinin olmadığını Türkiye de çalışacağını söyledi. Bende aldım. Halen Thailand dayım şimdilik gördüğüm LTE modelinde Türkçe dil seçeneği yok!. Ben bu telefonu eşime aldım ve bunu English olarak kullanabileceğini sanmıyorum. Diğer yandan daha 4k video çekimini kullanmadım. Burada 3G versiyonu ile 4G versiyonu arasında (32GB) pazarlığa bağlı 70-80USD fark var.

bu model n9000, avrupa da n9005 modeli var, 4k dediğimiz UHD (UltraHighDefinition) Video kaydı yapıyor. Ve bombaya bak işlemci olarakta QUALCOMM SNAPDRAGON 800 kullanıyor. Bize Yok. Yurt dışından getirtdiğinizde de TR deki Sim Kartlar çalışmıyor, kilit kodu istiyor. Internet de imza kampanyaları düzenleniyor, bu model türkiye de de satışa sunulsun diye, destek verebilirsiniz :)

sizce alsammı bir bakıştan her telefon her işi yapıyor

ne alacagımı düşunmekten başım ağırdı :(

Ben note 3 aldım dün akşam yatmadan % 90 dı şimdi yarım sat ancak oldu internete telefon % 25 tevdi şimdi % 12 kaldı. note 2 vardı daha önce o daha fazla gidiyordu şarzı

Arkadaslar ben azeriyim bizde her 2 islecmi satisa sunulmus ama sizden farkli olarak LTE modeli yani 8 cekirdek daha cok satilmakta yeni bence hakkiniz yeniliyor)

Samsung en azindan kore mali. Herzaman desdeklerim amerikan malini ne yapacaksiniz...

Allahu ekber

Arkadaşlar Rusya'dan almak planındayım bu cihazı, fakat araştırırken kafamı karıştıran durumlar oldu. Bir çok incelemede 16 gb sabit hafızadan vazgeçildi 32 ve 64 var denilmekte fakat 16 gb note 3'ler görüyorum. Nedir bu işin aslı? Var mı 16 Gb'lık sürüm?

kesinlikle şunu söylemeliyim ki bu telefon fiyatını kesinlikle haketmiyor 2000tl civarında bir fiyatı var ve bence cok fazla çünkü özellikleri düşük ram i işlemcisi zayıf kalıyor beklenen performansı sağlamayan bir telefon bence note 3 yerine Lg g pro tercih edilebilir yaniözellikleri itibariyle note 3 ten cok cok daha iyi bir telefon

@hasantezel abi sen lg g pronun özelliklerine bibak öyle konuş

s800 işlemcili note3 Türkiye de yok. Diğer markalara yöneliriz artık. spenini de kendi kullansın. çok gerekli değil.

32 gb mekkeden. 2.3 ghz s800. hiç 16 lık duymadım

Gercekten muthis bir telefon bizzat kullaniyorum 8 cekirdek olmasini hesaba katmiyorum bile. Jet gibi telefon ayarlardan gerekli duzenlemeleri yaptiginizda yağ gibi kayiyor. Sarj zaten 3200 mah kullan kullan bitmiyor. Cidden muthis makine. G2 ile ancak islemcisini karsilastirabilirsiniz gerisi fos. Herkese tavsiye ederim ben 1850 liraya aldim her kurusu helal olsun

Donanımsal hatalı telefon.

Yalan batarya kesinlike iğrenç ötesi cebimden çıkaramadım halde şakır şakır bitiyor birde nete girsem ne olur korkudan neti açamıyorum

Fotoğraf çekiyorum çekerken aydınlık gösteriyo fakat fotoğraflara bakarken rengi sönük kalıyo geri tuşuna bastığımda ise fotoğraflardan çıkarken bi anlığına fotoğraf aydınlanıyo bu sorunu nasıl düzeltebilirim

@25 Ara 2014 21:46 Hocam onun sebebi Cihaz fotograf çekim sahnesinde ekran ışıgını otomatik olarak en yüksek ayara getiriyor. Çekim menüsünden çıktıgınızda ise ekran ışıgı normal ayarına geri düşüyor.. Bunun önüne geçmek için basit bir yöntem var ..Ekran ışıgınızı en yüksek ayara çekin .. Bu kadar basit.

Bir gun oncesine samsung galaxy note 3 aldim fakat telefonum acik olduğu halde ulaşılamıyor ve bende ariyamiyorum surekli telefon donuyor cok berbat bir telefon bir daha samsung marka ürünler almiyalim gercekten sinir bozucu ürün

lg cihazlarına baya güncelleme veriyor hadi sürüm atlatmasada performans güncellemesi veriyor samsung note 3 e sadece lollipop verdi marshmallow yok o kadar dandik bir telefon serisi ağlamayın samsungçular lg g5 im var kafam rahat!

Selamun aleyküm fabrika ayarlarını sifrladim ön kamera ikili gösterip bunu nasıl iptal edebilirim yardimci olurmusunuz tesekkurler

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play