Galaxy Note 7'yi geri çağırmanın Samsung'a maliyeti!

Samsung'un Galaxy Note 7'de yaşadıkları, firmaya ne kadara mal olacak? İşte ilk beklentiler...

  • Zeynel A. Öztürk
Galaxy Note 7'yi geri çağırmanın maliyeti

Geri çağırılan ve yenisiyle değiştirilen Galaxy Note 7'lerin Samsung'a ne kadara mal olacağı, firma tarafından açıklanmasa da 1 milyar dolara yaklaşacağı tahmin ediliyor.

Samsung, pilde yaşanan sorun nedeniyle toplamaya başladığı Galaxy Note 7'lerin değişim maliyeti için "yürek parçalayıcı miktarda" sözcüklerini kullandı. Bloomberg'in tahminlerine göre ise bu yürek parçalayan miktar, 1 milyar civarında olacak. Note 7'de bilinen "pil patlama" olaylarının sayısı yalnızca 35. Ancak pilin yanması yangın çıkarabildiğinden, Samsung'un böyle bir önlem alması gerekiyordu.

Galaxy Note 7'nin yaşadığı bu talihsiz durumun iPhone 7 ve iPhone 7 Plus'ın çıkacağı haftaya denk gelmesi, Samsung için işleri daha da üzücü hale getirdi. Bununla birlikte tahmin edilen maliyet, Samsung'un yıllık tahmini geliri olan 20,6 milyar doların yüzde 5'inin altında. Dolayısıyla Samsung'un bu maliyetin altından kalkması mümkün olacak. Sorunun erken teşhis edilmesi, Samsung'un itibarına gelecek zararları da minimuma indirecek.

Yaşananların Samsung ve Apple arasında kararsızlık yaşayanları Apple'ın ürünlerine yönlendireceğinden ise şüphe yok.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

İtibarını kaybetmesin yeter! 1 milyar Dolar önemli bir para değil. Samsung bu sorunun üstesinden rahatça gelir...

note 7 alanlara idareten s7 edge verip sonra tekrar piyasaya sürdüğünde cuzi bir fiyatla note 7 verilip edgeler alınıp ikinci el olarak satılabilir.

sabotaj gibi geliyor ama yine tedbirli davranıp toplattılar

1 milyar dolar samsung için çerez parası itibarina gölge düşmediği surece sıkıntı yok

ya iyide samsung türkiye resmi acıklamada bulundu 02,09,2016 da 06,09,2016 da hala satış devam ediyor ? umursamıyoruz mu bilgisizmiyiz ?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play