Galaxy S4 tamam; sıra geldi Galaxy S5'e...

Çıkmasına muhtemelen 1 sene olan Galaxy S5'i hangi yenilikler başarıya ulaştırabilir?

  • Zeynel A. Öztürk
Galaxy S4 tamam; sıra geldi Galaxy S5'e...

Daha büyük ve daha yoğun ekranlı, daha ince ve daha hızlı Galaxy S4 ile sonunda tanıştık. Samsung'un amiral gemisi cebi, kusursuzluğa oldukça yakın. Peki Koreli devin Galaxy S5'te geliştirebileceği şeyler yok mu? Tabi ki her zaman geliştirilecek alanlar, ekleyecek yeni işlevler var. Samsung'un özellikle HTC One gibi güçlenen rakiplerini dikkate alması ve bir sonraki amiral gemisini ayırt edici özelliklerle donatması gerekiyor. İşte Galaxy S5'i başarıya ulaştıracağını düşündüğümüz birkaç özellik.

Esnek tasarım

Plastik kasa telefonu hafif tutmaya yardımcı olsa da şu sıralarda HTC One gibi ceplerin alüminyum kasaları kullanıcıların ilgi odağı olmayı başarıyor. Samsung da Galaxy S5'te cam ve metali bir araya getirerek Apple'ın ve diğer rakiplerinin canını biraz sıkabilir.

Bir başka fikir ise Samsung'un Youm teknolojisini S5'e getirmesi. Tabi ki tamamen esnek bir cepten bahsetmiyoruz, zira bu teknoloji için biraz beklememiz gerekiyor.

Daha yüksek kapasiteli pil ve stereo hoparlörler

HTC One

Daha yüksek kapasiteli pil

Pil ömründe pil kapasitesi kadar işletim sistemi ve optimizasyonlar da rol oynuyor. Ancak Samsung'un ileri teknolojisini kullanarak 4.000mAh'lik bir pili telefona sıkıştırmayı başarması halinde, Android'li rakiplerini bir kenara atması kolay olabilir.

Stereo hoparlörler

HTC, One ile iki hoparlörü telefonun ön yüzüne koymak gibi bir girişimde bulundu. Başta garip gibi görünse de hoparlörlerin ses kalitesi, sizi etkileyecek kadar iyi. Galaxy S4 ise arka yüzündeki küçük hoparlör ızgarasıyla yetinmeye devam ediyor.

Samsung'un birkaç S4'ü ses merkezi haline getirebilen Group Play işlevi, tabi ki harika. Ancak şirketin hoparlör kalitesi için bir sene içinde daha iyi şeyler yapabileceğine inanıyoruz.

FM radyo ve daha temiz bir TouchWiz

FM radyo

Galaxy S4, radyo işlevi olmaksızın gelen ilk Samsung Galaxy cihazı. FM radyosunu herkes kullanmasa da, aramızda sıkça radyo dinleyen bir kitle de var.

Samsung, bu denli bir uç cebi kullananların akış radyolarını kullanacağını, FM radyosu gibi eski teknolojileri kullanmayacağını söylüyor. Ancak akış üzerinden radyo dinlemek için kesintisiz bir 3G bağlantısına ihtiyacınız ve bir veri paketine ihtiyacınız var. Telefonunuzun 3G sinyalini alamadığı yerlerde ise radyodan mahrum kalacaksınız demektir.

Daha temiz bir TouchWiz

Google ve Samsung, şarkıları, filmleri, kitapları ve uygulamaları rakip uygulamalar yoluyla size aynı anda satmaya çalışıyor. Bu ise kullanıcıyı yoran bir durum. Telefonun uygulama listesi, akıllı cep dünyasına yakın olmayan bir kullanıcı için biraz kafa karıştırıcı.

Samsung'un Google ile beraber çalışarak gelirleri paylaşmanın bir yolunu bulması gerekiyor. Ancak böyle bir şeyin yaşanma ihtimali düşük, çünkü Google Samsung'dan yana davranmak istemeyecektir. Dahası Samsung'un da Google'dan bağımsız hale gelmek istediği biliniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 33 Yorum

Daha s4 şatısa çıkmadan s5 diyorlar ne şimdi.

@30 Nis 2013 00:12 s4 çıkalı 1,5 - 2 ay falan oldu. türkiyeye geleli 3 gün oldu. oparatörler ve büyük mağazalar ile internette bir çok yerde satışta fiyatıda 2000 tl. bu haberde adamlar s5 çıkarma çalışmalarına başlayacağını söylüyor. ki bence s5 hazırdır. s4 den elde edilecek hasılatın yeteri kadar birikmesini bekliyorlar

@30 Nis 2013 07:38 Tam olarak heryerde satılmıyor sadece hoparatörlerde

@30 Nis 2013 15:11 HOPARATÖR NE AGA HOPARLÖR GİBİ EHEUEHUEHE

önce bir s4 alın da.

4'ü adam gibi yapmadan 5'i çıkarmak mı ? Saçma.

@30 Nis 2013 00:48 Test merkezinde telefonu kullanmış bir insan.Ne kadar da güzel bol keseden atmak.Senin adam anlayışın ne mesela telefondan.Plastik değil de aluminyum olması mı?Ucuz değil de pahalı olması mı

Bu sene de bunu konuşursunuz artık.

bunada 12 çekirdek takarlar artık :) bi süre sonrada artık telefonlara soğutucuda lazım eder ...

Bi s4ü görseydik bu ne acele.... az sakin gencler.

yapmasınlar daha iyi

Ne olacağı kesin. Piyasada bir çok kaliteli Android telefon varken Samsung Süper Ultra vs süslü kelimelerle Pentile ekranları bol reklamla çok kaliteliymiş gibi gösterip insanları kandırmaya devam eder.

galaxy S5 mi? ha ha haaa :)

artık elindeki telefonu eskitmeden sürekli yeni telefon alanların bir ceplerini işlerini hayatlarını kontrol etmelerinde fayda var..hayatlarında bir çok şey eksikken sürekli telefon yenilemek akıl ka^rımı dır..iyice tüketim toplumu olduk teknolojiyi takip edelim derken tvsinden 3 d sinden 600mhz den ceplerde ramlardan cpulardan her türlü teknik terimden ibaret olan bilgiyi bilip hep en son çıkan en çok özelliği olana doğru para harcama yarışına girildi.artık elimizdeki telefonu bozulana kadar kullanalım yenisi ihtiyaç halinde araştırıp teknik olarak iyisini alalım ama artık cüzdanlarımızı da sürekli aşındırmayalım.teknolojiye yetişilmez olan çalıştığın aylığına oluyor 1 ay ne eziyet çekiyosun altı üstü ;bilmem işlemcisi 200 mhz daha iyi rami 2 gb olmuş bilmem ne sürümü çıkmış diye her ay telefon yenilemek neyin nesidir..

@30 Nis 2013 12:28 Dedidiklerine katılıyorum. İleriye dönük sosyolojik boyutu da var. Modern köleliktir bunun adı... tüketme zorunda bırakma köleliği

@30 Nis 2013 12:28 aynen katılıyorum s5 çıksa bile allmam 4s4 alırım o yeter de artar

samsung malzeme kalitesini biraz daha güçlendirsin kimse tutamaz. donanımsal olarak samsung forewer ...

Arkadaşlar 2 gün önce eşime aldım elektro word tan aldıktan 1 saat sonra deli gibi ısındı gittik değiştirdik oda 2 saat sonra ısındı 3. cüyü verdiler o daha mağazadan çıkmadan ısındı.iade ettik samsung çalışanına sordum güney koreye bu şikayet üzerine mailler yollanmış gelen cevapta ise 50 dereceye kadar normaldir ısı şeklinde cevap verilmiş.saçma sapan bir cevap ısıtıcı mı kullanıyorum sanki yazın Ankara 40 derece al bakalım eline 50 derecelik telefonuda göreyim alırsanız kesinlikle dikkat edin

ya yuh S5'in tartışmaları ne ara başladı

Süper plastik 5

ben s5 alacağım şimdiden para biriktirmeye başlıyım ben

Acaba nasıl olacak?

S4ü 3 hafta önce aldım hala heyecanliyim hevesimi kursaginda birakmayin ne s5i ya ! Ama su real racing 3 ne zaman gelecek octa versiyona?

alla alla ne zaman çikycak galaxy s5 ben artyk ne deyım artyk param bile kalmady önce s3 sonra s4 şimdide s5 çikycakmiş yeter artyk

merhaba dünyalılar

ben aldım s4 dü de çok memnunum hem s5 in s4 ile özellikleri aynı artık samsung firmasıda milleti kazıklamaya başladı

samsung bi dur biraz bekle insanlar hevesini alsın ondan sonra s5 i çıkartırsın mesela bn s4 ü almayı düşünüyodum ama şimdi almıycam

S4 ses kalitesi berbat hopörler sesi kendi kendine sürekli düsüyor.servis hic bsy yok diyor.yazık acıyorum o kadar parama

ben s3 ten direk s5 geçiçem samsung zengin etcek halim yok .d

@14 Tem 2013 21:13 zaten sen s3 den s4 e sonra s5 e gecersen samsung zengin olacak dimi :)

http://haber.gazetevatan.com/samsung-galaxy-s5-su-gecirmeyecek/540571/43/teknoloji

Ya ne kıt adamlarsınız ya :D Çıkmasına 1 sene var diye yazıyor orda siz gelmiş "s4 daha yeni çıktı ne s5 i" diyorsunuz yuh yani :D

S3 ten S4 de geçecektimki taki lg g2 görene kadar saygılar

Sen de yorum yaz