Galaxy S4'te uygulamaları microSD'ye taşıyın!

Galaxy S4'te birkaç oyun yüklediniz ve depolama alanınız bitti mi? İşte size kesin çözüm!

Galaxy S4'ün depolama sorununu çözün!

16GB'lık Galaxy S4'te Android'in ve Samsung uygulamaları yüzünden size kalan boş alan, neredeyse 8GB. Samsung her ne kadar bu durumu bizlere birer microSD kart almamızı önererek geçiştirse de, normal şartlarda uygulamaları microSD kartınıza yüklemeniz mümkün değil. Ancak root'lu bir Galaxy S4'ünüz varsa microSD kartınızın 64GB'a kadarlık bölümünü uygulamalar için kullanabilirsiniz.

Galaxy S4'ü nasıl kullandığınıza bağlı olarak depolama alanınızı hızla tüketmeniz mümkün. Örneğin "Modern Combat 4: Zero Hour" (yaklaşık 1.7 GB), "GTA: Vice City" (yaklaşık 1.4 GB), "The Bard's Tale" yaklaşık 3.3 GB) ve "Batman: The Dark Knight Rises install" (yaklaşık 1.8 GB) oyunlarını seviyorsanız, hepsini yüklemeniz halinde tüm dahili depolama alanınızı harcamış oluyorsunuz. Cihazınızı navigasyon (ki haritalar 3-4GB yer kaplayabiliyor) veya medya oynatma amaçlı kullanıyorsanız, boş alanınızı daha da çabuk tüketebilirsiniz.

Android 4: Dışa aktarma

Üst seviye cebinizdeki depolama alanı kısıtlamasını aşmak için onu microSD kartına genişletebilirsiniz. Bunu yapabilmeniz için öncelikle root erişimine ihtiyacınız var. Bunun yanında mümkün olan en hızlı microSD (class 10) kartına sahip olmanız ve Link2SD gibi bir uygulama kullanmanız gerekiyor.

İstisna: Galaxy S2 gibi Android 2.x'ten Android 4.x'e yükseltilen cepler, uygulamaları SD karta kopyalayabiliyorlar.

Devamı, ikinci sayfada...

Uygulamaları microSD karta taşıma

Link2SD ile birçok uygulamayı harici depolama kartına taşımanız mümkün, ancak veriler yine dahili depolamanızda kalacaktır. Bazı durumlarda, özellikle oyunlar ve navigasyon uygulamalarında veriler çok büyük olabilirler. Bu durumda bu verileri microSD kartınıza bağlayacak Mount Folder (root gerekli) gibi bir araca ihtiyacınız var.

Mount Folder'ı yükledikten sonra onu çalıştırın, "+" işaretine dokunun ve "Source" bölümünden taşımak istediğiniz klasörü seçin. Birçok oyun verisi "storage/emulated/0/Android/obb" altında bulunmaktadır. Son olarak harici depolama alanındaki konumu belirleyip yeşil iğne simgesine tıklamalısınız.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Hemen denemem lazım ama S4'üm yok :D

Bu yöntem s3 içinde geçerli mi?

Yüklü olan programları sd karta aktarmak s3'te de var ancakkkk uyarmalıyımki bu taşıma sonrasında android hata vermeye başlıyor bilginize bende o şekilde oldu sizde de olma olasılığı var benden söylemesi

@14 May 2013 16:25 Teşekkür ederim

bunlarla uğraşacağımıza samsung a yeni android versiyonlarında uygulamaların yalnızca telefon hafızasına kurulabildiğini söylesek daha iyi olur bence. microsd kendi hafızası kadar hızlı olamaz.

Root alalım da garantisi gitsin demi. ... her zamanki yamalı Android işte kendi 5 para etmez anca bağımsız gelistiricilerle hayatta kalır.

Root atmaktansa oyunları tek tek kur oyna bitir. Yada sorunun buysa bekle 32gb s4 al bukadar basit.

sorunu çözmenin kesin yolu ondan uzak durmaktır berbat bişey bu neden para verilirki buna :)

xda forumlarında dahili ile harici hafızanın yerini değiştirmek için yöntemler var 3 parti uygulamalarla uğraşmayın root atıp garanti gider diyenlere de root atın cihazı garantiye vereceğiniz zaman unroot yaparsınız olur biter

İstisna: Galaxy S2 gibi Android 2.x'ten Android 4.x'e yükseltilen cepler, uygulamaları SD karta kopyalayabiliyorlar. Bu yüzden s2 benim vazgecilmezim... hem kullanis acisindan hem karizma bir telefon..

Arkadaslar yüklenmiyor diye bisey yok.. s3 e ben yüklüyorum... roota falan gerek yok... h kartindaki android klasorune data ve obb klasoru olusturun oyunun istegine gore bunlardan birine atin... resim ekleyemiyorum yoksa ss atardım. Hafiza kartındaki oyunlar: batman, nova3, modern combat 4, gta vice city, vs vs.. sadece deneyin.

6 yaşındaki bebe bile biliyo root yaparak taşımayı artık... haber başlığına bak, içeriğe bak...

işinize gelmeyen yorumları yayınlamıyorsunuz, bunu da yayınlamayın nolacaksa. zaten sizi takip edende suç!!

ya ben link sd kartına nasıl yüklenior diyorum yardmcı olurmsn lytfen

Gerek yok Titanium backupla atılıyo hemde obb ile birlikte ama root gerekli :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir