Cebizini root'lamanızı sağlayacak nedenler!

Android cebinizi root'lamalı mısınız; yoksa buna gerek yok mu? Aradığınız tüm cevaplar burada!

Cebizini root'lamanızı sağlayacak nedenler!

Android'li telefonunuzu veya tabletinizi root'layarak daha geniş olanaklara sahip olacağınızı biliyorsunuzdur. Root'layarak gireceğiniz zahmete değmeyeceğini düşünüyorsanız; aşağıdaki nedenler fikrinizi değiştirebilir.

"Root'lama"yı kısaca açıklamak gerekirse, bu terim cihazınıza "kök" erişimi sağlamak anlamına gelir. Normalde telefonunuzda yapabileceğiniz birçok ayar vardır, ancak root işleminin ardından daha da derinlere inebilirsiniz.

Root'lama işleminin nasıl yapıldığını burada anlatmayacağız. Bu konuda XDA forumlarını araştırabilirsiniz, ancak kendinize güvenmiyorsanız bu işi daha önce yapan bir arkadaşınızdan yardım almanızı tavsiye ediyoruz.

Not: Root'lamanın sadece zahmet değil bir miktar riski de içinde barındırdığını biliyorsunuz. Dolayısıyla işlerin yanlış gitmesi halinde en kötü durumda cihazınız çalışmaz hale gelebilir. Bunun yanında root işlemi, garantinizi de ortadan kaldırabilir.

Root uygulamaları: Root uygulamaları bazen Google'ın, bazen ise mobil sağlayıcınızın yapmanızdan pek hoşlanmayacağı şeyleri yapmanıza izin verebilir. Google'ın root uygulamalarıyla bir sorun olmadığından onları Google Play'de bulabilirsiniz.

Son işletim sistemi güncellemeleri: Android'li ceplerin büyük bir bölümü, Android sürümleri açısından çok geriden geliyor. Ancak Android'in büyük bir geliştirici kitlesi var ve çoğunlukla yeni işletim sisteminizi cihazınıza uygun hale getirip, yayınlıyorlar. Üstelik bu ROM'ları yüklemek genelde oldukça kolay.

Android arayüzünü değiştirin

Arayüzü değiştirmek: Üreticinizin Android üzerine yerleştirdiği arayüzü kullanma istemiyorsanız, "stok Android" arayüzünü kullanabilirsiniz. Root'lu iseniz özel ROM'lardan kendinize uygun olanı seçip yüklemeniz yeterli.

Gereksiz şeylerden kurtulun: Üreticinizin yüklediği, ancak hiç kullanmadığınız uygulamaları Android 4.1'de devre dışı bırakabiliyorsunuz. Ancak onları kaldırmanıza izin verilmiyor.

Telefonunuzu root'ladıktan sonra Titanium Backup'ı kullanabilir ve normalde kaldırılamayan uygulamaları tamamen kaldırabilirsiniz. Ancak telefonunuzun çalışması için gereken uygulamaları kaldırmamaya dikkat edin.

Hız ve pil geliştirmeleri: Root işlemi, farklı amaçlar için optimize edilmiş kernel'ler yüklemenize izin verir. Bunlardan bazıları düşük güç, bazıları ise yüksek performans için ayarlanmıştır.

Dilerseniz Set CPU gibi bir uygulamayla telefonunuzun işlemcisinin hızını artırabilir veya düşürebilir, bunu belirli kurallara bağlayabilirsiniz.

Daha çok özelleştirme: Android'in en öne çıkan özelliklerinden bir tanesi, size geniş bir özelleştirme olanağı sunması. Ancak Root'layarak bu işin sınırlarını zorlayabilirsiniz. Örneğin tamamen hareketlerle yönetilen bir Android için GMD Gesture Control'ü deneyebilir, yatay veya dikey modda farklı klavyeler kullanmak için Keyboard Manager'ı kullanabilirsiniz.

Uyarı merkezinize widget'lar eklemeniz bile mümkün. Biraz uğraşarak Android'e hiç de benzemeyen bir arayüz ortaya çıkarabilirsiniz.

Daha fazla işlev

Daha fazla işlev

Var olan işlevleri özelleştirmekten öte, cihazınızı root'layarak yeni, çok farklı şeyler de deneyebilirsiniz. İsterseniz oyunları bir PlayStation kolu ile oynayabilir, kimin ne zaman sizi arayabileceğine dair kurallar belirleyebilir, Market Enabler uygulamalarıyla Google Play'de Türkiye'de gösterilmeyen uygulamaları görebilir, WiFi protector ile herkese açık ağlarda ARP, DOS ve MITM saldırılarından korunabilir veya Android 4.2'nin kamera uygulamasını Android 4'lü cebinizde kullanabilirsiniz. Root'lular, yanlışlıkla sildikleri dosyaları da geri getirebilirler.

Hotspot kurmak: Operatörünüz cihazınızda mobil hotspot işleviniz için sizden ücret talep ediyorsa, root'lu bir cihazda Google Play'den indirebileceğiniz Wireless Tether uygulamasıyla bu işi bedavaya getirebilirsiniz. Laptop'unuzdan cebinize bağlandığınızda PC'lerin daha çok veri harcayabileceğini unutmayın ve kotanıza dikkat edin.

Daha kapsamlı yedekleme: Google Play'de cihazınızı temel olarak yedekleyecek (kişiler, fotoğraflar ve müzikler) birçok uygulama var. Ancak root'lu ceplerde Titanium Backup'ı kullanarak uygulamalarınızı ve bu uygulamalardaki tüm verileri yedekleyebilirsiniz. Bu sayede örneğin yeni bir ROM yüklemeden önce tüm cebinizin yedeğini alabilir, ROM'u yükledikten sonra yedeğinizi geri alarak sevdiğiniz oyuna kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

Parayı verip bir telefon alıyorum, aldığım cihazın üzerinde hangi yazılımlar olacak ben belirlemiyorum, üretimde yüklenen ve hiç kullanmayacağım bir sürü ıvır zıvır içinde oluyor, normalde daha güçlü işlevlere sahip olan cihazımın bu gücünü kullanamayıp üreten ne kadar izin verirse o kadarını kullanıyorum, iyide parayı veren benim kardeşim ve o cihaz artık benim malım kime ne anlayamıyorum, root işlemi yaparken riske giriyorum garanti dışı kalabiliyor anlamış değilim bu ne mantık bildiğim en saçma işlerden biri bu, ben apple ürünlerini bu sebeple sevmiyorum android işletim sistemini tercih sebeplerimden en önemlilerinden biri bu ama işte sinir eden bir neden de bu, apple ürünü kullananlar da birde şu var işte virüs sorunu yok yada az windowsta virüs çok vs vs bu meseleyide anlamam pc yi alan benim virüsü kimseleri ilgilendirmez eğer hakim olamayacağım bir cihaz bir yazılım varsa almam kullanmam beni hiçbir üretici yazılım firması korumasın dediğim gibi para benim cihazda benim paramı alıp beni kısıtlayan zihniyetten nefret ederim üret sat karışma yada seçimlik olsun karış kontrol et beni diyene öyle yok ben özgürün ne yapacağıma ben karar veririm diyene o türde bir cihaz ve yazılım sat gerisine karışma...

@17 Şub 2013 00:53 Jailbreak yapın kafanız rahat olsun. İnanın ben de uzun zamandır GNU/Linux hayranıyımdır ama mecburu olarak iPod Touch kullanmamla başladı bu serüven. Mac OSX saçmalağından nefret ederim, stok iOS'tan da. Ama cidden Jailbreakli iOS bir başka... Bizim aile biraz geniş olduğu için evde birkaç tane Android var. Abim Custom ROM Xperia kullanıyor. Ama inanın Jailbreak ile Custom ROM yüklemenin hemen hemen hiç farkı yok. Jailbreak ile işletim sistemi yarı kapalı kaynak oluyor, şöyle ki MobileSubstrate denen bir yazılım ile işletim sistemi kodlarını manipüle ve modifiye edebiliyorsunuz. Apple standartlarını kullanmaya da devam edersiniz. Tercih meselesi, ama gerçekten Jailbreakli iOS'u Root/Custom ROM Android 4.x'ten üstün tutuyorum. Çünkü, biz gerçek Linuxçular Google'a iyi gözle bakmayız. Ve gerçekten Java tabanlı işletim sistemi yapmak bir saçmalık (ticari açıdan ise çok mantıklı). Java ile hızlı işletim sistemi yazarsınız ve uygulama sayısı çabuk artar ama Java'nın ezelden beri sahip olduğu sorunları da beraber getirirsiniz. Bunların en başında, güvenlik sorunları, instabilite, hantallık, fazla RAM tüketimi vs. vs.

Güncelleme gelecekte bizde göreceğiz O.o en güzeli custom rom kurmak. Cm aokp romlarda sense temalar güzel durmasa bile samsung ve sonny severler custom romlardan umduklarından fazlasını bulacağına eminim. Ben daha bunu yazmadan on dakika önce telefonuma uygun android 4.2.2(cm10.1) çıkmış :)

Rootsuz Android kullananlara üzülüyorum :/

@Emrah Eser hocam özür dileyerek söylemek istiyorum ki: ben asıl andriod kullananlara üzülüyorum. sistemde, başka işletim sistemlerinde olsa ortalığı yıkacağınız zilyon tane sorun var ama nedense hala göğe yükseltiliyor. neyse zevk meselesi ve tartışmak gereksiz.

@Emrah Eser ben asıl direkt android kullananlara üzülüyorum :)

@Emrah Eser @ahmettopal38 Sebebini öğrenebilirm miyyim.

Daha 2 haftalık s3 üm var. Aldigim gun root yaptım. Garantiymis falan filan bunlar hikaye. Cihazinizi servise verirken stock rom kurarak verirseniz hicbir sıkıntı cikmaz. Tabi bir de bazi yeni tellerde bulunan, custom rom yuklenip yuklenmedigini gosteren sayac (counter) ı sifirlamalisiniz. Kisacasi tedbirinizi aldiginiz surece hicbir zarari yok. Fakat profesyonel kullanici degilseniz (Turkiye'de insanlar cihazlarini aldiklari haliyle, guncellemeleri bile yapmadan kullaniyorlar genelde) root yapmanın fazla geregi de yok.

Htc desire telefonumda cm9 root ve custom rom kullaniyorum cpu da o.c. olarak calisio dahili hafizayida 8 gb yaptim ve 4.1 kullaniyorum spilit fm uygulamaiylada 'root getektiriyor. Cok mutluyum

Root yetkisine sahip bir uygulama başka uygulamaların dosyalarını okuyabilir. Diğer bir deyişle verilerinizi ele geçirilebilir. Bir cihazı rootlamak büyük bir güvenlik riskidir.

rot kullananlar çok boş insanlar.

2-3 ay öncesine kadar htc desire x kullanıyordum ve şurada root sebebi olarak sayılanların %90ını zaten rootsuz olarakta yapabiliyorsunuz. yani risk almaya hala değmez bence. hele cihazınız stabil çalışıyorsa hiç değmez.

İşte Jailbreak'in aynısı.. Keşke adını da Jailbreak koysalarmış..

@17 Şub 2013 13:58 jailbreak'le yapmakla root yapmak aynı şey değil. Jailbreak yapınca ios silinmiyor, sadece apple market dışındaki yazılımların da kurulmasına kapı açıyor, root işleminde mevcut işletim sistemini tamamen formatlayıp üzerine yeni bir modifiye işletim sistemi kuruyorsunuz.

@17 Şub 2013 17:00 Hayır, root yapmak Android'i baştan kurmak anlamına gelmiyor; mevcut sisteminizi root'lu olarak kullanmaya devam edebilirsiniz. Custom ROM yükleyebilmenin yolu root'tan geçiyor, bu ayrı.

@17 Şub 2013 17:00 Jailbreak sadece apple market dışında yazılım kurulması olayı değil. işletim sisteminin modifiye edilmesinin de kapısının açılması demek. her ne kadar işletim sistemi kapalı kaynak da olsa... Mobilesubstrate eklentileri ile işletim sisteminin derlenmiş kodlarını bile manipüle edebiliyorsunuz. Root Android'e yakın bir işlem aslında. Kernel yaması yapamıyorsunuz sadece.

Garantisi bittikten sonra yaparım. :)

Ben risk almayı sevmeyen biriyimdir ne root ne overclock yapabileceğimden emim değilim.

iphone a jailbreak yapıyoz android gibi özgür olsun diye. Android e root a gerek yok. işlemcisini hızlandırmak için root lucaksanız biraz güçlü android satın alın. root la fazla uğraşmak telefonu tuğlaya çevirmenize neden olabilir.

@17 Şub 2013 16:39 jailbreak olayı biraz root'a yakındır nedeni ise derlenmiş kodların kolayca manipüle edilmesini sağlayan bir teknik. Türkçesi işletim sistemi kapalı kaynak da olsa biraz uğraşla kodları manipüle edebilirsiniz.

Bende bir ara merak sarmistim root isine lakin rootladiktan sonra telefonum kendi kendine kapaniyor hatta sim karti gormuyordu mecburen servise vermek zorunda kaldim

Root'lasan garanti dışı, Root'lamasan neredeyse antivirus, yedekleme gibi en önemli uygulamaları kullanamıyorsun. İki ucu çoklu değnek.

Yanlış anlamayın ama GMD Gesture Control bir iPad taklidi neden daha düzgün bir örnek verilmemiş anlamış değilim.

iphone kullananlara o kadar para verip niye JB yapıyorsunuz diye eleştiren androidçilerin hepsinin telefonu rootlu çok garip doğrusu ;)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir