Galaxy S4 Zoom: ÖN İNCELEME

Samsung'un en acayip Galaxy S4'ü olan Zoom'u canlı canlı denedik... İşte ilk izlenimlerimiz...

Galaxy S4 Zoom: ÖN İNCELEME

Samsung'un uzun zamandır konuşulan Galaxy S4 Zoom'u en sonunda resmi olarak tanıtıldı. Londra'da yapılan tanıtım etkinliğinde ortaya çıkan yeni Galaxy S4 modelini, sizler için inceleme fırsatı bulduk. İşte ilk izlenimlerimiz...

Galaxy S4 Zoom dendiğinde aslında aklımıza Samsung'un 2 farklı cihazının birleşimi geliyor: Bir tarafta Galaxy S4 cep telefonu, diğer tarafta da Galaxy Camera... Ama ilk bakışta bunu görmek biraz zor. Bizim hissettiğimiz, bir yanda Galaxy S4 mini, bir yanda da 16 megapiksel çözünürlüklü bir kamera oldu.

Öncelikle tasarımdan başlayalım. Cihaz, bir cep telefonundan çok, bir kameraya benziyor ve bu durum son derece doğal. Ağırlığının veya kalınlığının biraz fazla olduğunu söylememize ise herhalde gerek yok. Yine de bu cihaz kimlerin satın alacağını düşündüğümüzde, ağırlık ya da kalınlığın bir sorun olmayacağını rahatlıkla söylemek mümkün. Her halükarda, bir kamera ve bir de cep telefonu taşımaktan daha rahat olacağı kesin.

Fotoğraf çekerken ne kadar rahat?

Fotoğraf çekimlerinde cihaz ele son derece iyi oturuyor. Ama konu telefon olduğunda, tasarım biraz zorluk çıkartabiliyor. Belki de Samsung'un 5 inç yerine cihazda 4.3 inç'lik bir ekran kullanmasının altında yatan neden bu olabilir. Eğer Galaxy S4 Zoom daha büyük olsaydı, özellikle telefon kısmında ergonomi sorunları ortaya çıkabilirdi.

Cihazın ekranı Super AMOLED teknolojisi ile üretilmiş. Bu sayede, yoğun ışık altında bile ekranın görünürlüğü neredeyse hiç etkilenmiyor.

Cihazın işletim sistemi Android 4.2.2 Jelly Bean. 1.5 Ghz, çift çekirdekli işlemci, 1.5 GB RAM ile desteklenmiş. Bu ikili, gerek Android uygulamalarında, gerek fotoğraf kısmında yüksek performans sağlamayı başarıyor. Fotoğraf çekiminde bir sorun yok; iki fotoğraf çekimi arasında geçen süre oldukça kısa. Ama iş fotoğrafları düzenlemeye gelince, işlemcinin biraz zayıf kaldığı gerçeği hemen ortaya çıkıyor. Yine de son kararı vermek için, Galaxy S4 Zoom'u test merkezimizde ağırlamamız gerekiyor.

Kamera özellikleri ve performans

Galaxy S4 Zoom, NFC ve Bluetooth gibi kablosuz iletişim seçeneklerine de sahip. Sahip olduğu pil ise 2.330 mAh kapasite sunuyor. Bu kapasite, tahminimize göre, 1 gün için yeteck gücü sunabilir.

Galaxy S4 Zoom için en önemli konu, kuşkusuz fotoğraf kalitesi ve performansı. Telefon olarak Galaxy S4 mini seviyesinde derken, kamera olarak yüksek performans aldığımızı itiraf etmeliyiz. Özellikle çift kademeli mekanik denklanşör, neredeyse kusursuz sayılabilecek bir hassasiyete sahip. Bu denklanşörü, aynı zamanda kamerayı aktif hale getirmek için de kullanabiliyoruz. Denklanşörün etrafındaki halka ise, cihazın bize sunduğu 10X optik zumu kontrol etmemizi sağlıyor. Zumun hareket hızı, neredeyse üst düzey bir kameradan bekleyeceğimiz kadar iyi.

Kamera, kullanıcılara 25 farklı çekim modu sunuyor. Hangi modu seçeceği konusunda kararsız kalanlar ya da fikri olmayanlar için, otomatik çekim modu da emra amade... Çekilen fotoğraflar, en azından ekranda görebildiğimiz kadarıyla son derece net; renkler son derece canlı ve temiz. Ama tabii ki son kararımız, yine ayrıntılı bir test sonucunda verebileceğiz.

Galaxy S4 Zoom, her ne kadar iyi bir fikir gibi görünse de, ne kadar ilgi çekeceğini kestirmek güç. Telefon olarak sıradan özellikler sunan Galaxy S4 Zoom, kamera konusunda tabii ki piyasadaki tüm kameralı telefonlardan fazlasını sunuyor. Ama kaç kişinin böyle bir cihaza sahip olmak isteyeceği büyük bir soru işareti. Özellike son dönemde, optik zum özelliği sunmasalar bile kusursuz fotoğraflar çeken telefonların arttığını düşünürsek, Samsung'un işinin zor olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz...

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

o kalınlığa 2.330mAh pil...

eos iter atar bunu

Lumia eos geliyor kii baba gibi 41 lik hemde stabillerin ağabeyi Windows Phone ile o varken bunun yanından geçmem

@21 Haziran 2013 01:30 yorum 2013'de yapılmış ben hala samsung zoom kullanıyorum senin 41'lik çöp lumian nerde arkadaşım??? ne yazılım desteği ne başka bir destek hani ne oldu lumialara???? ancak boş beleş yorumlar yapın.

Zaten nokia ya rakip olarak tasarlanmış.Kamera konusunda da iddialı olmak istiyor samsung.Kesin fiyatı da nokia eosdan aşağı bir seviyede olacak.Bence tek şansı android olması(Kamera arayanlar için)

bence olmamiş.

Bence çök gereksiz bir şey, birincisi çök kalın cepte taşıyacaksanız kesinlikle rahatsız eder...Bide hangi amaçla kullanacan bunu ? Günlük hayatında olmaz, tatilde filan pili çabuk biter...Kısacası kullanışsız !!

1.5 g ram :))) yahu 2 gb koysan ne olur,maliyetmi artar...

Bidiğin tuğla bu bee :S

Lumia 925 e ve çıkacak olana rakip olarak tasarlanmış ama çıkacak EOS atar bunu bi kenara. 41 MP kameraya ek olarak büyük bir zoom oranıyla S4 Zoom un adı bile geçmez. Samsung çok yanlış bir politika yönetmiş.

galaxy cameranın gsm ozellıklısı bu tutmaz toplasan tum dünyada 50000 satmaz alanda meraktan alır ıhtıyacı olduğundan degıl al bir canon dslr 16mp bak goruntu neymıs onda gor bunlar tırıvırı

teh allam ya.....

Samsung Galaxy S3 kullanıyorum gına geldi hergün yeni galaxy modelinden adam gibi kaliteli ve tıpli ürün çıkarsın plastik kasaya dünyanın parasini veriyoruz ulan htc bile tipini düzeltti bunlar çakma Çin malı gibi ürün yapıyorlar ya

Samsungu sevmem ama nokia kelimesi ne kadar itici ilkel geliyo insana, 41 mp imiş isterse 141 olsun nokia git kütük yapmaya devam et sen.

@25 Haz 2013 02:23 nokia nın eos modeliyle samsungun zoom modelini incele hangisi kütük anlarsın

En kaliteli ıphone ...ıphone'den şaşmıcan parasını sonuna kadar hakediyor

@25 Haz 2013 16:48 iphone parasını hakediyor ama burada değil, ABD'de 199 dolar burada 2500 TL şaka gibi :) iPhone genellikle akıllı telefonda oyun video ve internetten başka birşey yapmayanlara hitab ediyor. Benim günlük kullandığım işlevler sadece androidde yapılabiliyor iPhone'da yapılabilseydi zaten tekel olurdu :) o nedenle bana göre Android daha iyi sana göre iPhone

bu telefonlara bu kadar para vermek mantıklımı bence degıl ? ustune bırazdaha ekle araba al daha guzel :)

Telefon pahalı fakt o kadar da pahalı değil . Hatırlatmak isterim

1 gun sarj :D yanında da elektirik santralı almak lazım

neden xperıa honami yi incelemediniz mutlaka kararınız değişir

temmuzda yeni nokia eos-zoom karşılaştırması hiç kuşkusuz ortalığı epey karıştıracak:)

Samsung galaxy zoom adamla yapmıs helal olsun.

1000 lira etmeyen telefonu 2000 liralık telefonla karşılaştırıyorsunuz

1000 lira etmeyen telefonu 2000 liralık telefonla karşılaştırıyorsunuz

Sen de yorum yaz