Gelecek nesil gazetecilik çok farklı olacak

AMD ve Associated Press, yeni nesil sanal gerçeklik gazeteciliği için güçlerini birleştirdi.

Gelecek nesil gazetecilik çok farklı olacak

AMD gelecek nesil gazeteciliğe güç katacak yeni bir sanal gerçeklik (VR) deneyim kanalı için Associated Press (AP) ile işbirliği gerçekleştirdiğini duyurdu. Ortaklık kapsamında AP, AMD Radeon grafik teknolojilerini kullanarak haberleri ve belgesel içeriklerini gerçeğe yakın sanal gerçeklik ortamlarına aktarırken, AMD de AP'nin bu girişimini desteklemek için donanım platformları, yazılım teknolojisi ve sanal gerçeklik uzmanlığını sunacak. AP editörleri, AMD Radeon grafikleri tarafından desteklenen ve www.bigstory.ap.org/VR360  adresinden hizmet vermeye başlayan yeni AP sanal gerçeklik kanalında sunulacak editöryel içerikler üzerinde tam kontrole sahip olacak. İki şirket önümüzdeki dönemde birlikte etkinliklerde kapsamlı bir sanal gerçeklik haber deneyimi yaşatacak.

Sanal gerçeklik gazeteciliği, yaşadığımız dünyayı şekillendiren büyüleyici ve deneyimsel haberlerin yansıtılmasında yeni bir dönemi temsil ediyor. Sanal gerçeklik, olayların olduğu ortamda ve anda bizi serbest bırakıp başka bir zamanı ve mekanı sanki oradaymışız gibi keşfetmemize olanak veriyor. Sanal gerçeklik gazeteciliği, tartışmalardan kutlama ve gösterilere kadar, yansıtılan dünyayı bizzat içindeymişiz gibi deneyimlememizi sağlayacak nadir bir fırsat sunuyor.

Eğlenceli sanal gerçeklik yılı

2016 yılının, sanal gerçekliğin hayata geçeceği yıl olması bekleniyor. VR başlıkları, VR uyumlu donanım ve yazılımlar, Associated Press gibi birçok mecradan halka sunulacak. Kullanıcılar sanal gerçekliği deneyimlemeye başlayacak ve bu teknolojinin sanal olarak başka bir dünyaya taşınmak gibi sınırsız potansiyelini keşfedecek. AMD; Radeon grafik teknolojisi, Graphics Core Next mimarisi ve AMD LiquidVR yazılım geliştirme ortamıyla kullanıcıları duygusal ve zekasal etkileşime sokacak muhteşem VR deneyimleri yaratmaya hazır durumda. AMD LiquidVR, güvenilir sanal gerçeklik konforu ve sarmalayıcı VR performansı verirken başlıklarla da tak-çıkar uyumluluk sağlıyor. LiquidVR gibi AMD grafik yazılımları ve AMD Radeon grafik gibi donanım sistemleri, geliştirici ve içerik yaratıcılarına sanal gerçeklik ortamlarında gerçeğe yakın ortamlar tasarlama fırsatı sunuyor.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

VR'lar için dünya üzerinde tüm turistik noktalarda yayın yapan "360 x 360 Derecelik Live View Noktaları" oluşturulması gerektiğini düşünüyorum. Böylece kendinizi o noktaya ışınlanmış gibi hissedeceksiniz. Tabii ki "Zoom Distance Area" ile. Bu sayede zoom mesafesi kadar o bölgede her yöne yürüyüş de yapabileceksiniz. Başlangıç olarak Google'ın StreetView'ini bu amaçla kullanabiliriz. Ayrıca düz lenslerin dışında "Küre Lens"leri üretebilirsek, mükemmel bir görüntü kalitesi elde edebiliriz...

@cleverman Üret kardeş sen, engelleyen mi var?

Daha düşük sistem gereksinimi olan gözlükler üretilmedikçe bu yıl sadece zenginler için sanal gerçeklik yılı olabilir... Bu sebeple insanların yüzde doksanı için pek de anlamı olmayan bir haber malesef.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost