Genişbant Bağlantıda Türkiye Çok Geride

Avrupa Alternatif Telekominikasyon Operatörleri Derneği geçtiğimiz günlerde bir rapor yayımladı.

  • Selim Öztürk
Türkiye gene sınıfta kaldı

Yılda iki kez yayımlanan ve Avrupa'da genişbant kullanımı ile rekabeti inceleyen raporda bazı önemli tespitlere yer veriliyor.

Öncelikle, raporda Avrupa'da 5 kişiden birinin genişbant internet abonesi olmasına karşın, yeni abone olanlardaki artış oranının yavaşladığı belirtildi. Abone olanların artış oranını yetersiz gören ECTA'nın yayımladığı rapora göre Avrupa'da yeteri kadar rekabet ortamı yok ve bu da yeni abonelerin genişbant internet bağlantısını tercih etmesini önleyen önemli bir etken.

Raporun bir de Türkiye ayağı var tabii. Rapora göre Türkiye'de genişbant internet bağlantısı kullananların oranı ülke çapında sadece %5. Yani Türkiye'de her 100 kişiden sadece 5'i genişbant internet bağlantısına geçmiş.

Diğer bir deyişle Türkiye'de, genişbant internet bağlantısı kullananların oranı Avrupa'nın çok ama çok gerisinde ve daha katedilecek çok yol var. Hem eklemek gerekir ki Türkiye'de rekabet ortamı da yok ve maalesef bu konuda bir çalışma da yürütülmüyor.

Rapora dönecek olursak, Hollanda, İsveç ve İngiltere gibi ülkeler, en yüksek genişbant kullanımına sahip olmaları bir yana, kablo şebekelerini de etkin bir şekilde kullanan sözkonusu ülkeler rekabette de rakiplerine göre oldukça önde yer alıyor.

Elbette raporda Avrupa'nın tabiri caizse 'yüz karaları' da var. Bu ülkelerden yerleşik operatörlerin, pazarın %64'üne hakim olduğu İtalya başı çekiyor. Türkiye'de ise bu oran Avrupa'nın en kötüsü olan İtalya'dan çok ama çok daha kötü durumda: %97. Yani aslında rakamlarda gösteriyor ki Türkiye'de bu pazarda tam bir tekel yapısı var ve özelleştirmeyle ilgili somut bir adım da henüz atılmış değil.

Avrupa genişbant erişimi tablosu (Eylül'07)

Ülke Yaygınlık Artış Hızı
Danimarka %34.5 %9 (9 aylık)
Hollanda %33.9 %3
Finlandiya %29.9 %6
İsveç %29.5 %8
İngiltere %24.9 %8
Belçika %24.7 %19
Lüksemburg %24 (Temmuz'07) -
Fransa %23.4 %9
Almanya %19.5 %1
Avusturya %19.1 %4
İspanya %17.3 %8
İrlanda %16.8 %17
İtalya %16.5 %3
Portekiz %15.6 %7
Yunanistan %8.1 %45
Türkiye %5.1 %24

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

türkiyede türk telekom gibi bir tekel varken, bant genişliklerinin aşırı artması, fiyatların düşmesi çok lüks bir beklenti olur. adamlar en az yatırımla en çok parayı kazanıyorlar zaten, azami karla hizmetlerini satıyorlar türkiyede, rekabet ortamı maalesef yok.

Canım Türkiyem yeter hep sonuncu olduğun biraz da seni liderlik koltuğunda görelim hepmi arkadan geleceğiz biz

Sondan bakarsanız birinci olabilir Türkiye ama ya :D

kotalı baglantı dıye bır ıcat acaba kac ulke de daha var
cogu avrupa ulkesı mıllet ınternetı kullansın dıye
ınternet alana ulkeler arası gorusmelerı ucretsız yapıyor
cazıp gelmesı ıcın bır cok paketler duzenlıyor ttnet ın yaptıgı en buyuk kampanya modem dagıtmak kı cok da cazıp gelmemesıne ragmen nasıl bu kadar tuttu dusunmemız gereken nokta bu sanırım

ınternetı sadece msn facebook olarak bılen turk mılletıne modem nedır
fıyatları nasıldır dıye sorular sormak gereksızdır
ttnet hedıye edıyor demek zaten bedava verıyormus havası yaratmaktadır
halkımızın msn facebook vb ıslemler dısında da ınternetı kullanmasına yardımcı hızmetler olmalı bence
bu acıdan CHIP dergısını ve sıtesını tebrık edırıyorum her ne kadar bu aykı kapak konuları arasında yıne Facebook olmasına ragmen

bir avrupa ulkesi olmasına ragmen yunanlılar bizden kötü,yarısımızı once bize yakın değerlere yakın ülkelere göre yapamalıyız.Soylendiği gibi rekabet olmalı ve yenilikler kovalanmalı

interneti almak için bi defa sabit telefon almak zorundasınız. buda iternet fiyatını ikiye katlıyor. aylık sınırlı internetin ortalama maliyeti 50 ytl. nasıl alalım ki...

herzamanki gibi işte hiç şaşırmadık ki :) sagolsun telekom herzaman kandırmıştır halkı yok ocakta o gelecek yok şubatta o gelecek gelecek çok hızlı gelecek vs gıbı yalanlarıyla meşurdur telekom :)

bi de bu hızları kask giydirip tanıtmazlar mı..? çok gülerim o reklama.. sen hızlıysan onlar ne ? yine dünya ya rezil ettitler. arapları oldum loası sevmem. arap telekomunun da gittiği günlerin özleminle

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play