Gerçek bomba iOS 7!

Xbox One ve PS4'ü unutun... Esas büyük bombayı iOS 7 ile Apple patlatacak!

Gerçek bomba iOS 7!

Oyun dünyasında tüm gözlerin Microsoft Xbox One ve Sony PS 4'e döndüğü şu günlerde belki de tüm sektörü değiştirecek bir yenilik sessizce sırasını bekliyor. Apple'ın mobil işletim sisteminin getireceği yenilikler arasında olan resmi oyun kontrolcüsü API'si oyun geliştiricilere yüzlerce milyon kullanıcıdan oluşan dev bir pazarın kapılarını açabilir.

Konu hakkında Apple'dan yapılan açıklamada şirketin yeni mobil işletim sisteminde resmi olarak iki farklı gamepad tipine destek vereceğine değiniliyor. Standart ve Genişletilmiş adı verilen iki ayrı oyun kontrolcüsünün ilkinde 6 butonlu klasik model, Genişletilmiş tipte ise 10 butonlu bir gamepad, iPhone kullanıcılarının oyun zevkini katlayacak.

Böylece daha önce iCade Ion gibi örneklerini gördüğümüz Apple cihazların çeşitli tipte oyun donanımları ile desteklenmesinin yolu bizzat Apple tarafından açılırken, mobil platformlara yönelik oyun geliştiren firmaların işleri de oldukça kolaylaşacak. Neredeyse yarım milyarlık bir kullanıcı kitlesine sahip olan iOS'un bir mobil oyun konsolu platformu olarak sahneye çıkması sektörde pek çok taşı oynatması muhtemel bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Şirketin Apple TV ile oturma odalarına giriş yaptığı göz önüne alınırsa iPhone'un bir oyun kontrolcüsü olarak nasıl bir potansiyele sahip olduğu daha iyi anlaşılabilir.

Elbette, ne iPhone ne de iPad, Sony ve Microsoft gibi üreticilerin konsollarının işlem ve grafik güçlerinin yanına bile yaklaşamıyor ancak henüz hiçbir konsolun erişemediği yüz milyonlarca kullanıcıdan oluşan pazar potansiyeli ve konsol örneklerinin çok altındaki oyun fiyatları özellikle küçük ve orta ölçekli oyun geliştiricileri bu cihazlara yönelmeye itebilir.

Bu konuda elini çabuk tutan üreticiler arasında yer alan Logitech'in iPhone 5 için hazırladığı gamepad eklentisine ait olduğu iddia edilen ilk bilgileri buradaki haberimizde zaten sizlerle paylaşmıştık. İlerleyen günlerde, benzer çok sayıda cihazla karşılaşacağımız ise kesin gibi görünüyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

haberi tam olarak anlayamadım.adamlar ne üretiyor abi?

para yokki ip5 alalım

her zaman ki gibi yine Apple kalitesi, ihtişamı ve kusursuzluğu bizim gibi sağlam kullanıcılarını bekliyor olacak....

ios a gamepad desteği eklemişler. abartılcak bişey yok.

@19 Haz 2013 19:31 Yok zaten apple uçan telefon cıkarsa abartılacak birşey olmaz sizin gibi zavallı anandroidciler için

@19 Haz 2013 22:19 haha aynen al bendende o kadar :)))

@19 Haz 2013 22:19 Kardeş adam haklı bu tıpkı Microsoft'un yıllardır Mac OS X'in özelliklerini 5-6 yıl gecikmeli olarak kopyalamasından sonra milletin coşkuya kapılması gibi bir şey. Gamepad desteği Android'de uzun yıllardır var en kral emulatörler de Android'de ...

@19 Haz 2013 22:19 zavallı olan sensin, elitist (:

zaten appledan iyisi yok suan mobil oyun bakimindan

Steve Jobs'ın dediği gibi "ihtiyaçları Apple belirliyor"

Aileme Note 2 aldırdığıma pişmanım zaten. Android cihazlar ne kadar iyi olursa olsun oyun ve uygulamaları berbat. Buna rağmen Androidi savunanlar var. Oyun üreticileri Androidi ciddiye bile almıyorlar.

O kocaman gamepadi o küçücük iPhone'a taktiktan sonra bi zevk alan olurmu.s3 ozentisi

Sanki çok büyük bir yenilik yapmışlar. Yıllardır Android'de bulunan bir özelliği eklemişler. Bide söylemeden olmaz bence Apple ürünlerine Android'lere olduğu gibi kafamıza göre mouse, klavye, gamepad bağlayamayız. Sadece Apple firmasının onayladığı destek verdikleri bir telefon fiyatına sahip gamepadleri kullanıma açacaklardır. Tamam Apple ürünleri kaliteli, stabil, yeniliğe açık (!) ürünler olsalarda kullanmak bir hayli masraflı.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir