Gerçek bomba iOS 7!

Xbox One ve PS4'ü unutun... Esas büyük bombayı iOS 7 ile Apple patlatacak!

Gerçek bomba iOS 7!

Oyun dünyasında tüm gözlerin Microsoft Xbox One ve Sony PS 4'e döndüğü şu günlerde belki de tüm sektörü değiştirecek bir yenilik sessizce sırasını bekliyor. Apple'ın mobil işletim sisteminin getireceği yenilikler arasında olan resmi oyun kontrolcüsü API'si oyun geliştiricilere yüzlerce milyon kullanıcıdan oluşan dev bir pazarın kapılarını açabilir.

Konu hakkında Apple'dan yapılan açıklamada şirketin yeni mobil işletim sisteminde resmi olarak iki farklı gamepad tipine destek vereceğine değiniliyor. Standart ve Genişletilmiş adı verilen iki ayrı oyun kontrolcüsünün ilkinde 6 butonlu klasik model, Genişletilmiş tipte ise 10 butonlu bir gamepad, iPhone kullanıcılarının oyun zevkini katlayacak.

Böylece daha önce iCade Ion gibi örneklerini gördüğümüz Apple cihazların çeşitli tipte oyun donanımları ile desteklenmesinin yolu bizzat Apple tarafından açılırken, mobil platformlara yönelik oyun geliştiren firmaların işleri de oldukça kolaylaşacak. Neredeyse yarım milyarlık bir kullanıcı kitlesine sahip olan iOS'un bir mobil oyun konsolu platformu olarak sahneye çıkması sektörde pek çok taşı oynatması muhtemel bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Şirketin Apple TV ile oturma odalarına giriş yaptığı göz önüne alınırsa iPhone'un bir oyun kontrolcüsü olarak nasıl bir potansiyele sahip olduğu daha iyi anlaşılabilir.

Elbette, ne iPhone ne de iPad, Sony ve Microsoft gibi üreticilerin konsollarının işlem ve grafik güçlerinin yanına bile yaklaşamıyor ancak henüz hiçbir konsolun erişemediği yüz milyonlarca kullanıcıdan oluşan pazar potansiyeli ve konsol örneklerinin çok altındaki oyun fiyatları özellikle küçük ve orta ölçekli oyun geliştiricileri bu cihazlara yönelmeye itebilir.

Bu konuda elini çabuk tutan üreticiler arasında yer alan Logitech'in iPhone 5 için hazırladığı gamepad eklentisine ait olduğu iddia edilen ilk bilgileri buradaki haberimizde zaten sizlerle paylaşmıştık. İlerleyen günlerde, benzer çok sayıda cihazla karşılaşacağımız ise kesin gibi görünüyor...

Okuyucu Yorumları