Google'a müthiş suçlamalar!

Dünyanın en çok tartışılan adamı, Google hakkında öyle şeyler söyledi ki... Hepsi haberimizde!

Google'a müthiş suçlamalar!

Sızdırdığı bilgilerle dünya gündemine oturan WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange, internet devi Google'ın ABD Hükümeti tarafından kullanıldığını söyledi. Yaklaşık bir yıl önce İsveç'te cinsel taciz suçlaması ile ifade vermesi beklenirken Ekvador'un İngiltere Büyükelçiliği'ne sığınan Assange, telekonferans yolu ile katıldığı bir uluslararası konferansta ABD Dışişleri Bakanlığı ile Google arasında özel bir ilişki olduğunu iddia etti.

Assange, İngiltere'de ev hapsinde kaldığı sırada aralarında Google'ın tepe yöneticilerinden Eric Schmidt ve Jared Cohen ile ABD Dışişleri'nden bir görevli tarafından ziyaret edildiğini, ziyaretin bahanesinin ise Schmidt ve Cohen tarafından ortaklaşa yazılan bir kitapta yer almak üzere kendisiyle bir röportaj yapmak olduğunu söyledi.

Görüşme esnasında Google ve ABD Dışişleri Bakanlığı arasında görünenin ötesinde sıkı bir ilişki olduğu izlenimini edindiğini söyleyen Assange, Google'ın kendisini ABD ulusal güvenlik mekanizmasına entegre ederek, yeni bir "jeopolitik vizyoner" olma amacını taşıdığını iddia etti.

Google ve ABD Dışişleri Bakanlığı'nın yakın bir ilişki içinde olduklarını söyleyen Assange, şirketin ABD Hükümeti ve CIA'in yapamayacağı işleri yaptığını söyledi. Wikileaks tarafından sızdırılan ABD diplomatik misyon yazışmalarını iddialarına kanıt gösteren Assange, yazışmalarda istihbarat ajanlarının Google çalışanlarının dünyanın çeşitli yerlerinde, muhtemelen ABD Hükümeti tarafından görevlendirilmiş olarak, bazı özel görevlerde kullanıldıklarına dair endişelerini dile getirdikleri mesajlar olduğunu belirtti.

Zorunlu olarak ikamet ettiği Ekvador Büyükelçiliği'nde yeni kurulan WikiLeaks Partisi ile çalışmalarını sürdüren Assange, memleketi Avustralya'da Eylül ayında yapılacak genel seçimlere katılmaya hazırlanıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Google'ı hiç sevmem. Özellikle son zamanlarda iyice nefret ediyorum ve YouTube dışında hiç bir Google servisi kullanmıyorum. Çünkü Google bizim gizlilik haklarımızı ihlal ediyor. Samsung Galaxy S2 kullanırken Gmail hesabı açmıştım. Bu hesabı e-mail için de kullanıyordum. Ancak daha sonra gelen reklamları fark ettim. Gelen reklamların hepsi kendimle alakalıydı. Daha sonra Google'ın gizlilik politikasını kontrol ettim. Google bizden bilgi topluyor. Aradığımız her kelimeyi ve e-mail'lerimizdeki anahtar kelimeleri seçerek bize en çok kullandıklarımıza göre reklam gönderiyor. Evet Ayarlar'dan bunlar kapatılabiliyor, ancak bunu bilmeyen milyonlarca kullanıcı var. Milyonlarca insanın bilgisini topluyor Google. Bunu bayt olarak yazacak olursak TERABAYTLAR bile yetersiz kalıyor. Ayrıca Google'ın bir kaç yıl içinde bu kadar çok büyümesinin altında başka bir şeyler olduğunu da düşünüyorum. Bu yüzden bu iddiaların doğru olabileceğini düşünüyorum.

@23 Haz 2013 14:17 ayarlardan nasıl kapaılacağını yazar mısınız? ben de kapatmak istiyorum

@23 Haz 2013 14:17 bu işi yapmayan bir internet firması var mı sence ??? internette geziniyorsan kimliğin acıktır. hiçbir zaman gizli değildir. unutma!!!

böyle bir internet devi ve tahmin edilemeyecek büyüklükteki bir bilgi veritabanının hangi ülke, elinin altında olmasını istemez ki. bu ilişkinin olması kadar doğal bir neden olamaz..

@23 Haz 2013 14:40 Nasıl normal görebiliyorsun? Bu yapılanın, Gizlilik Politikası'na ayrı bir şey olduğunu anlayamıyor musun? Aslında bilgilerimizin Google'dan öteye geçmemesi lazım; fakat Google, ABD'ye bayağı bir bilgi veriyor, eminim. Zaten birçok ülke tarafından, birçok kez mahkemeye verildi ve suçlandı. Her ne hikmetse bu suçlamalardan sağ salim çıkabiliyor.

DuckDuckGo arama motorunu tavsiye ederim

Adam doğru söylüyor Google dünyanın-ABDnin-en büyük gönüllü isthrt toplayıcısıdır. Bunu söylemeye cesaret edemeyen BT cilerle hukukçularla dolu ortalık. Bir Firefox'a yapilan entegrasyonu kim sorguladı? Hiç kimse! Android in politikalarındaki data toplama değil SAKLAMA agresifliginden bahsedebilen var mi? Yok! Bir -iki hacker grubu güvenlikçi falan...

Herşey resmi arkadaşlar, hiçbiri sen "kabul ediyorum" diye dogrudan yada dolayli dedirtilmeden olmuyor. Kilif hazir yani, bir tek firefox taki safe surf ozelligini yillar once el altindan aktiflestirdiler Google a trafiginizi ve kimliginizi gonderiyorlar o ayri...

Herhangi bir suc islemedikten sonra istedikleri kadar baksin. Hem mailleri aramalari vs programlar kontrol ediyor insanlar degil. Onlarda senin gereksiz mesajini istihbarata vermez merak etme sadece reklamdan para kazanan bir site olarak reklama tiklaman icin seninle ilgili reklam koyuyor. Ayrica sen o ayarlardan iptal etsende senin verilerin bilgisayarin kimligine internetinin kimligine kayit ediliyor. İptal edersen alakasiz reklam gorursun o kadar. Diger arama motorlarida bilgi topluyor belirli buyumeye ulastiktan sonra devletin bilgi isteme hakki var. Bilgi sizdirmak icin illa bunlara gerek yok sokakta kafani kaldir her kosedeki kameralara bak zaten senin ne yaptigini herkes izliyor.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir