Google DNS fena coştu!

Özellikle YouTube yasağı döneminde ülkemizde de popüler olan Google'ın DNS hizmeti fena coştu!

Hüseyin Cem Köylü

2009 Aralık ayında Google, genel DNS servisini tanıtmıştı. Daha hızlı ve daha güvenli bir web sörf deneyimi yaratmak için yapılan bir deney olarak çıkmıştı yoluna... Bugün, Google resmi blog sitesinde Genel DNS servisinin artık bir deney olmaktan çıktığı ve dünyanın en büyük Genel DNS servisi haline geldiği paylaşıldı. Google, servisin günde 70 milyar isteği karşıladığını kaydetti.

İşte Google'ın açıklaması: "Google Genel DNS özellikle uluslararası kullanıcılarımız arasında popüler hale geldi. Bugün, sahip olduğu trafiğin yaklaşık yüzde 70'i A.B.D dışından geliyor. Güney Amerika, Kuzey Amerika ve Avrupa'daki güçlü durumumuzu koruyoruz ve Asya'daki durumumuz da gün geçtikçe iyiye gidiyor. Ayrıca Avustralya, Hindistan, Japonya ve Nijerya gibi daha önceden Google Genel DNS sunucusu olmayan yerlere ve dünyanın dört bir yanına yeni erişim noktaları ekledik."

Eğer siz de Google Genel DNS'i kullanmak istiyorsanız, DNS ayarlarınızı (IPv4) 8.8.8.8 (birincil) ve 8.8.4.4 (ikincil) yapabilirsiniz. IPv6 adresi ise, 2001:4860:4860::8888 (birincil) ve 2001:4860:4860::8844 (ikincil).

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Opendns bir nebze daha iyi gibi.

opendns bazi sitelere ulasamadigindan Google DNS tercih ederim...

bu engelleme olaylarınında kasıtlı olarak batı güçleri tarafından yapılmaya başlandığına inanmaya başladım.
böylelikle millete dns kullandırıp dns adresi üzerinden de kişilerin girdiği site vs yerleri izliyorlar. zaten acta diye birşey çıkıcakmış.
herkesin netini izleyip. yaptığı illegal şeylerde falan (torrent paylaşımı dahil) fişleyip içeri atabileceklermiş.

sonuna kadar google dns yasasin ozgurluk kahrolsun turktelecom!!

google DNS kullanırken 10Mbps bağlantım kağnı gibiydi, open dns kullandım yine çare etmedi. uydunetin yavaşlığıdır dedim ama, dns leri kaldırınca gerçek hızın farkına vardım

Open Dns kullaniyorum

çok ekmeğini yedik ve hala yiyoruz yani :) gugıl amca olmasan perişandık

yahu ben dns girmeyince google bile açılmıyor senelerdir. :D google ın dns lerini girince google açılıyor gerisi gelmiyor. ama 4.2.2.1 4.2.2.3 girince heryere giriyor bu nasıl iştir ya:D ttnet bile anlamadı bu olayı:D

çok kullanılmasının nedenlerinden biri çok basit olması :)

google dns ve google arama motoru kullanmayın. her şeyi loglayıp kendi çıkarları doğrultusunda ve federaller, ajanlar ve casuslar ile paylaşıyorlar ve hiçbir şekilde logları silmiyorlar.

google dns yerine symantec ya da comodonun dnsleri kullanın, arama motoru yerine duckduckgo kullanın.

çok ekmeğini yedik ve hala yiyoruz yani :) gugıl amca olmasan perişandık
---------------------------------------------------------------------------------
çok ekmeğini yedik dediğin adamlar senin benim paramızla para kazanıyor

google`ın tek geliri reklamlardan ve bizler bir ürün satın aldığımızda fahiş fiayatla bedelini ödediğimiz paranın içinde reklama ayırılan parada var ki bu reklama ayırılan oran o kadar yüksekki ürünleri 3`te bir fiyattan satın alabilirsin (hatta bazı firmalarda yarı fiyatına)

yani sen google`dan değil google senden ekmek yiyor

parasını göz önünde değil arka kapıdan alıyor diye o şeyin bedava olduğunu zannetmek nasıl bir zihniyettir yahu?

okan bayürgenin programında sakallı bir dahi vardı televizyondan şikayetçi bir izleyiciyi; vay efendim sen nasıl şikayetçi olursun televizyon kanalları bedavadır izleyiciyi bağıra çağıra tersliyor adamı neredeyse dövecekti (bu dahinin zihniyetide aynı sizin gibi birşeye para ödemiyorsak o bedavadır)

Kullanıcı alışkanlıklarını takip etmek için en akıllıca yöntemlerden bir tanesi. Tarayıcılardan takip edemedikleri şeyleri DNS ile çok kolay bir şekilde yapıp her kullanıcının nereye girip çıktığını kaydediyorlar :)

opendns google dan hızlı ama belki daha iyisi de vardır

bu film indirmek için kullanıyor şuanda millet.yükle yükle :D yarın öbürgün başına bela olmasın da

symantec dns i kullandıgınız zaman ota boka zararlı deyip acmıyor..symantec i kullanın diyenlere duyurulur..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play