Google, Firefox'un varsayılanı olmak istiyor!

Firefox'u rakibine teslim eden Google, ona "bedavadan" tekrar girmek için iyi bir yol buldu!

  • Levent Öztürk
Google, Firefox kullanıcılarını da istiyor!

Mozilla, 2014 yılı içerisinde yaptığı bir anlaşma ile Firefox internet tarayıcısının varsayılan arama motorunu Google olarak sunmaktan vazgeçmişti. Bunun anlamı da, her yıl yüz milyarlarca internet aramasının, Google'dan Yahoo'da aktarılması oluyordu. Anlaşma, Yahoo ile beş yıl boyunca geri değiştirme seçeneği ile varsayılan olarak ayarlanmak için yapılmıştı.

Şimdi ise, Firefox tarayıcısının kullanıcılar, Google'ın kendilerine gönderdiği "varsayılan arama motorunuzu Google yapın" mesajı ile karşılaşıyorlar ve bu uyarı, bu değişimin nasıl yapılacağını da öğretmekte. İlk olarak Twitter'daki bazı kullanıcılar tarafından fark edilen mesaj, sayfanın büyük bir kısmını kaplamakta.

Mozilla'nın, tarayıcı marketinin sadece %8'ine sahip olduğu düşünülürse, Google'ın Firefox kullanıcılarının peşine düşmesi garip karşılanabilir. Ancak arama devi, bir süredir "mahremiyet ihlaline sebep olan özellikleri" sebebiyle kullanıcılardan ve yatırımcılardan baskı görmekteydi.

Ayrıca, mobil kullanıcıların çok daha az ihtimal ile Google reklamlarına tıklıyor olmaları, firmanın ulaşabildiği tüm kullanıcılara ulaşmaya çalışmasına sebep olmuş olabilir...

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Ne olursa olsun bir azalma olur.(Google) Yahoo bunu iyi değerlendirip yeni kullanıcı bulabilir.

Yüzde 8, 100 milyon kullanıcı yapıyor. Yüzde bilmem kaç, çok düşük oran mantığı ile global şirket yönetilmez.

kullanmayi birakiyorum google u inat iste

Aynen öyle. Bedavadan...

Mozilla'nın Thunderbird'e bir özellik eklemesini istiyorum: Yazdığımız mail'leri sadece TXT formatında değil, DOC, DOCX, ODF, RTF ve HTML formatlarında da kaydedebilmek. Aynı zamanda da bu formatları açabilmek. Yani Thunderbird'ün Write fonsiyonunu Simple Word Editor olarak da kullanabilmek gayet iyi olurdu. Document Viewer da eklenebilir. XMPP fonksiyonunda ise geliştirmeler yapılabilir. Dosya Transferi gibi. TT Deep Dark Teması gibi bir tema da standart hale getirilebilir. Diğer taraftan Thunderbird arkaplanda çalışıp mail geldiğinde haber de verebilir. Ayrıca bir de sorun var: Server Lan IP ve Server External IP sorunu. İki ip'yi de bir hesaba girebilmeliyiz. Thunderbird de uygun olanı otomatik olarak seçebilmeli!..

Mozilla şimdilik haysiyetini kaybetmeyen ender firmalardan. Dolayısıyla o reklam kullanıcılarına görünse de engellemesine gerek yok. Çünkü kullanıcıları nu yüz üstü bırakmaz. Tıpkı vakfın da kullanıcılarını desteklediği gibi.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play