Google Glass'ın sonu erken mi geldi?

Google'ın uğruna servet döktüğü sihirli gözlüğü Glass, daha piyasaya çıkmadan tarih mi oluyor?

  • Cem Şancı
Google Glass'ın üstünü kara bulutlar kapladı

Herkes, Google Glass'ın artık test sürecini bitirip resmen satışa çıkmasını beklerken, Glass cephesinden gelen haberler durumun çok iç açıcı olmadığını ortaya koydu.

Genel olarak, insanların sosyal yaşamda cyborg gibi dolaşmasına hala alışamayan toplumun eleştirilerini alan Glass aynı zamada mahremiyet konusunda da büyük eleştiriler alıyordu. Hatta ABD'de ve Avrupa'da pek çok sosyal alanda Google Glass kullanılmasının yasaklandığını hatırlarsınız.

Yeni gelen haberlere göre Google Glass için uygulama geliştiren pek çok yazılımcı da havlu atmış ve projelerini iptal etmiş durumda. Bunların arasında, Google'dan 10 bin dolarlık yaratıcılık ödülü alan bir geliştirici de bulunuyor. Glass üzerinde çalışmanın yeterince kazanç getirmeyeğini hesaplayan yazılımcıların projelerini birer ikişer iptal etmesi de Google Glass'ın fonksiyonelliğini tehlikeye atıyor. Yeterince uygulama olmadan piyasaya çıkacak bir Glass ise, ölü doğmuş olacağı için dünyanın belki de en çok beklenen bu teknoloji ürünü piyasaya daha da geç çıkabilir. Hatta Google bu kötü gidişi geriye çeviremezse, projeyi iptal bile edebilir. Elbette Google, dijital gözlüğü hayata geçirmek için canla başla çalışıyor. Daha şimdiden Taco Bel ve KFC restoranları, elemanlarını eğitmek için Google Glass kullanmak üzere Google ile anlaşma yapmış durumda.

Ancak Glass'ın pahalı bir kurumsal eğitim aracı mı yoksa popüler bir dijital iletişim cihazı olarak mı piyasaya çıkacağını yakında göreceğiz zira Google cihazı onca ertelemenin ardından 2015'te artık piyasaya sürmek istiyor. Biz yine de uyaralım: ABD ve Avrupa gibi coğrafyalarda bile sokakta büyük tepkiyle karşılanan Glass'ın Türkiye gibi daha konservatif toplumlarda kabul görmesi kolay olmayacaktır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

çok kullanışsız ve vasat bir ürün. gözlük ile dolaşmak hiç iyi bir his değil.

İnşallah, sonunu tez görürüz....

Kesinlikle ayni fikirdeyim. Kimse kafasina komik şeylerden takmak istemez. Ha komik degil teknolojik derseniz onu da kafaya takmak biraz eziyet olmaz mi. Zira telefon gibi bir baş yapit varken zorlama ürünlerle nereye varacan. Birak su akar yolunu bulur. Bak apple bile kürek kadar telefon yapti. Olacağı varsa musteri talep eder sen de yaparsin. Acaba sendn kim gozluklu android istedi merak ederim

kimse üreticilerden android veya akıllı telefonları istemedi ama yapıldı.

Aero Glass ın olmadığı windows 10 varken google glassa yer yok bu dünya da

Ohooooy, arkadaşım; sen fiyattan, özelliklerden ve tasarımdan haber ver! Google Glass her yerde kullanılabilecek bir üründür ve bu yüzden de ölümsüzdür. Siz bir de Sony'nin Glass'larını görün! Bunlar asılsız spekülasyonlar!.. <Cleverman>

google, insanları ayaklı casus, ayaklı kamera yapamayacak!

Microsoft'un 10 yıl önce gizli gizli geliştirip kimse duymadan çöpe attığı bu fikir, google'ın hayali oldu. Bi sen misin akıllı? Bu işte gelecek olsa, sana bırakırlarmıydı?

@19 Kas 2014 22:43 gizli olan şeyi sen nasıl biliyorsun acaba sızıntı filan yok atıyorsun kardeşim , google bunu ilk düşündü burada yalan yanlış birşey yazma , gizliyse sen nasıl biliyorsun.

Biz robot değilim ben insanım :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost